Nowy Rok oznacza dar czasu, jaki Bóg nam przydziela do wypełnienia zadań na ziemi. Myślę o potrzebie wyczucia "kairos", a więc czasu najbardziej stosownego do wykonania czegoś, co staje przed człowiekiem jako wyzwanie. Szukam pomocy w księgach, a więc u niezawodnych przyjaciół. I oto otwieram biografię Papieża Jana Pawła II. Jaka to prosta prawda, że Bóg kieruje życiem człowieka i każdy ma swoje miejsce w kosmicznym dramacie stworzenia i odkupienia. Czas osądza idee i plany, zanim zamienią się one w instytucje. A więc - jak młodzież mówi - "spoko!". Boski Zwrotniczy nie myli się ani na centymetr.
Łączę najlepsze dla wszystkich życzenia
Biskup Roman
W miarę upływu lat styl przemówień Jana Pawła II stawał się coraz prostszy i klarowniejszy, jakby oczyszczony przez dziesięciolecia spędzone na modlitwie i refleksji. Pewne cechy Jana Pawła nie zmieniły się jednak, chociaż pod względem fizycznym stał się słabszy. Przyjaciele i goście stwierdzają, że niedawne doświadczenia bólu i cierpienia pogłębiły przekonanie Papieża, że Bóg kieruje jego życiem, że każdy ma swoje miejsce w wielkim kosmicznym dramacie stworzenia i odkupienia, a różne melodie świata mają Boskiego Kompozytora - nawet te grane przez fałszujące flety.
Ojciec Święty pozostał człowiekiem o głębokim poczuciu kairos, przekonanym, że wszystko ma swój czas. To właśnie czas osądza idee i plany i nikt nie powinien sztucznie przyspieszać tego procesu. Papież nie oczekuje, by każdy intelektualny i duszpasterski wysiłek, jaki podjął, przyniósł wymierne rezultaty. W niektórych przypadkach jest zadowolony z samego zaszczepienia w Kościele pewnych idei, które zaowocują wiele lat po jego śmierci.
Jan Paweł napisał kiedyś, że "najważniejszy jest punkt zwrotny, jak wówczas gdy pociąg wjeżdża na zwrotnicę i centymetr zadecyduje o jego przyszłym kierunku". Jednak w tych rzadkich przypadkach, kiedy spogląda w przeszłość, Karol Wojtyła dostrzega prawdę słów starego przyjaciela, również filozofa, księdza Józefa Tischnera: że jest człowiekiem, którego "idee zmieniły się w instytucje".
G. Weigel, Świadek nadziei. Biografia Papieża Jana Pawła II, Kraków 2000, s. 1095, ZNAK
Pomóż w rozwoju naszego portalu