Reklama

Polska

Gliwice: biskupi Polski i Niemiec wspólnie upamiętnili 75. rocznicę wybuchu II wojny

PetrusSilesius/pl.wikipedia.org

Dzieło polsko-niemieckiego przebaczenia jest tak oczywiste jak architektura naszych europejskich domów - powiedział kard. Reinhard Marx, podczas mszy sprawowanej wraz z przewodniczącym polskiego Episkopatu z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgia - w intencji pokoju i pojednania - sprawowana była po polsku i niemiecku z udziałem biskupów z obu krajów i ok. 1,5 tys. osób, 31 sierpnia wieczorem w gliwickiej katedrze. Eucharystii przewodniczyli abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

„Kościół musi być budowniczym mostów pojednania i niosącym pokój. Nasze doświadczenia związane z wojną, terrorem czy przemocą w Iraku, Syrii czy na Ukrainie zobowiązują nas jako chrześcijan by nieść świadectwo pokoju, walczyć o godność wszystkich bez wyjątku ludzi” – mówił w kazaniu arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

”W zjednoczonej Europie mamy obowiązek jako Kościół z Polski i Niemiec nieść sprawiedliwość, pokój i przebaczenie. Musimy walczyć z izolacją, nacjonalizmem w naszym życiu czy miejscu pracy. Możemy przeciwstawić się temu poprzez modlitwę, udział w liturgii, wspólnych pielgrzymkach wszystkich narodów” – zachęcał.

Kard. Marx wyraził radość, że 75 lat od wybuchu II wojny światowej wspólnie mogą się modlić biskupi polscy i niemieccy. - Niektórzy uważają to za cud, że dzisiaj niemiecki biskup i kardynał może uczestniczyć we Mszy w Gliwicach. Ale czyż troska o pokój i sprawiedliwość nie jest zadaniem Kościoła? To nie jest cud, to jest nasze głoszenie Ewangelii” – zaznaczył.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził także przekonanie, że podczas Mszy św. w Gliwicach „powinniśmy złożyć zobowiązanie, że będziemy wspólnie kroczyć drogą pojednania i dołożymy wszelkich starań byśmy jako Kościół, szczególnie jako Kościół katolicki, tę uniwersalność wszystkich narodów objęli i żywo podtrzymywali ducha jedności”.

Kardynał mówił też, że przebaczenie w duchu Ewangelii nie jest obowiązkiem Kościoła, ale jest dla niego wielkim wyzwaniem. Zwrócił uwagę, jak ważne jest to by pokazać prawdziwą historię, oczyszczać pamięć i pokazywać wagę wspólnoty, jak ją pielęgnować i dbać o dalszy jej rozwój.

Reklama

Kard. Marx, który urodził się już po wojnie wyznał, że często pytał samego siebie: jak to było możliwe, że w kraju o tradycji chrześcijańskiej, gdzie zdecydowana większość ludzi była ochrzczona, w którym znane było 10 przykazań i nauka Jezusa – znalazło się miejsce przemocy i było źródłem morderczej wojny. „To nie jest prawdą, że z biegiem czasu maleje przestrach. Ten przestrach rośnie jeśli nie znajdzie się odpowiedzi i nie wyjaśni wszystkich niejasności dlatego tak ważne jest to dzisiejsze wspomnienie, jako obowiązek dla nas wszystkich, by nie zapomnieć o tym wielkim zadaniu Kościoła: wystąpić jako uzdrowienie dla wszystkich ludzi, być zaproszeniem dla wszystkich narodowości i dać świadectwo jedności dla całej ludzkości” – zaznaczył.

Przewodniczący Episkopatu Niemiec stwierdził, że II wojna światowa odzwierciedliła wszelkie przerażające wyobrażenia, jakie kojarzymy z wojną. - Dopuszczono się upodlenia, przemocy i całkowitego zniszczenia. To, co wtedy wyszło z Niemiec, wstrząsa do dnia dzisiejszego nas – Kościół w Niemczech. Dotknięci, stoimy przed tą rzeczywistością, że w czasie wojny ówczesny Kościół niemiecki nie potępił tego aktu – mówił.

Jego zdaniem to, że ludzie w duchu Ewangelii, mimo takich doświadczeń, na nowo się odrodzili i poszli drogą przebaczenia, można odczytywać jako wielki cud i łaskę Boga. „W ten sposób wielkie dzieło polsko-niemieckiego przebaczenia jest tak oczywiste jak architektura naszych europejskich domów” – dodał, przypominając, że „do wielkich budowniczych tego pojednania należy kard. Kominek, autor listu biskupów polskich do biskupów niemieckich czy niezapomniany św. Jan Paweł II”.

Kard. Marx podkreślił także wielką rolę uczniów i studentów, młodzieży i członków przeróżnych wspólnot parafialnych, którzy troszczą się o kontakty polsko-niemieckie i utrzymują żywe kontakty z miastami i parafiami w obydwu krajach. Niemiecki hierarcha zaznaczył, że swoją wizytą do Polski, pierwszą jako przewodniczącego episkopatu, chciał podkreślić wagę tych kontaktów. – „Dzisiejszy dzień jest spojrzeniem w przeszłość - wspomnieniem, ale nade wszystko patrzeniem z odwagą w przyszłość” – dodał.

Reklama

Po kazaniu odmówiono modlitwę powszechną. Dwa wezwania były odczytane w języku niemieckim, dwa – w polskim. Wprowadzeniem do każdej intencji modlitewnej był cytat z przemówień papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI odnoszących się do wojny.

Modlono się: za tych, którzy w każdym czasie stawali i stają w obronie pokoju i sprawiedliwości, którzy wołają o odpowiedzialność i wzywają do dialogu; za miliony ludzi, którzy zginęli na różnych frontach II wojny światowej i za tych wszystkich, którzy w naszych czasach padają ofiarą wojen i prześladowań, nienawiści i pogardy; za rządzących państwami, w dłoniach których została złożona wielka odpowiedzialność za losy świata i każdego człowieka; za chrześcijan i za ludzi dobrej woli, którzy w czasie wojny dawali świadectwo tego, że nawet w obliczu największych ciemności można pozostać człowiekiem, można kierować się sumieniem, można zło zwyciężać dobrem; za dzieci i młodzież, za tych, którzy będą budować przyszłość świata i Kościoła.

Uroczystość rozpoczęła się procesją do katedry z pobliskiego Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II. W orszaku szli koncelebransi: towarzyszący kard. Marxowi bp Wolfgang Ipolt z Görlitz oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, obaj należący do arcybiskup senior Damian Zimoń, biskup gliwicki Jan Kopiec i senior bp Jan Wieczorek, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec, przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, księża wchodzący w skład Kolegium Konsultorów Diecezji Gliwickiej oraz duchowni. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z prezydentem i województwa śląskiego oraz mieszkańcy Gliwic.

Reklama

„W tej chwili wszyscy uświadamiamy sobie, że pamięć jest ważnym motorem naszego życia. Chodzi o taką pamięć, którą trzeba stale odnawiać i oczyszczać. Nasze pokolenie zmaga się nieustannie ze swą przeszłością i pamięcią o niej. Dla której delikatnym aspektem pozostaje ciągłe rozliczanie się z naszymi wzajemnymi relacjami dla których II wojna światowa stanowi mimo wszystko nie do końca zabliźnioną ranę” – mówił bp Jan Kopiec witając zgromadzonych.

Przypomniał, że długa droga prowadziła Niemców i Polaków przez minione lata aby razem doszli do wniosków, że wojna nigdy nie rozwiązuje ludzkich problemów. „Z każdej wojennej konfrontacji zawsze pozostają i kaci i ich ofiary. Pozostaje poczucie krzywdy domagające się wyrównania i zadośćuczynienia. Zamiast iść do przodu nieustannie domagamy się rozliczenia i wyrównania” – mówił i podkreślił, że „dlatego w tym dniu nasza wspólna modlitwa by przezwyciężyć poczucie niedosytu, w co bardzo przekonywująco pragnie się włączyć Kościół katolicki wzmocniony świadectwem ludzi dla których pan Bóg jest Stwórcą i dawcą wszelkiego dobra”.

„Tą niezaprzeczalną wartością jest pokój. I dziś naszą prośbę o zachowanie pokoju między nami stawiamy jako priorytet w naszych działaniach mobilizuje nas do tego 75 rocznica wybuchu II wojny światowej, która przyniosła nam wiele nieszczęść i cierpień” – zaznaczył biskup gliwicki.

Przypomniał, że „jedna z iskier, która przez ludzką złość i niedojrzałość została zaprószona na początku wojny właśnie tutaj w Gliwicach”. „Otwarte konflikty odbywające się w wielu częściach Europy i świata jeszcze bardziej nas zobowiązują do gorącej prośby o pokój. W duchu chrześcijańskiej dojrzałości dzisiaj z tego miejsca z naszego miasta apelujemy o pogłębienie naszej wrażliwości i dziękujemy tym, którzy przyjęli nasze zaproszenie do wspólnej refleksji” – zaapelował.

Reklama

„Wielka to chwila w życiu naszych narodów polskiego i niemieckiego i wspólnot kościelnych. Katedra gliwicka, siedziba biskupa od 22 lat gości wyjątkowych przedstawicieli Kościoła świętego” – zaznaczył bp Kopiec.

„Prosimy dobrego Boga, aby przez to dzisiejsze spotkanie było więcej w nas odwagi w przepowiadaniu o potrzebie umacnia pokoju i kierowania się chęcią wniesienia pozytywnego wkładu w naszą europejską i światową cywilizację” – zakończył biskup gliwicki.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod budynek dawnej radiostacji, by kontynuować modlitwy z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tam 31 sierpnia 1939 r. w niemieckich wówczas Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych. Sterroryzowali oni niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach...". Podczas prowokacji zamordowano Franciszka Honioka, polskiego Ślązaka, który uważany jest obecnie za pierwszą ofiarę II wojny światowej.

1 września 1939, Hitler w porannym przemówieniu w Reichstagu oświadczył: "Dziś w nocy Polska po raz pierwszy na naszym terytorium kazała strzelać do nas swym regularnym żołnierzom. Od godziny 5.45 odpowiada się im strzałami, a od tej chwili na bombę odpowie się bombą." Nazistowska propaganda przedstawiła III Rzeszę jako ofiarę polskiej agresji.

Jutro, 1 września kardynał Marx przyjedzie do Warszawy. Program jego pobytu w stolicy Polski przewiduje spotkanie z arcybiskupem warszawskim, kard. Kazimierzem Nyczem, nawiedzenie grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-31 21:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jan XXIII na drodze do Millennium chrztu Polski

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieża Pawła VI na uroczystości milenijne w 1966 r.
Władze komunistyczne nie wpuściły wtedy Ojca Świętego do Polski. Ksiądz Prymas podąża
na Jasną Górę z biskupem częstochowskim Stefanem Barełą

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński był legatem papieża Pawła VI na uroczystości milenijne w 1966 r. Władze komunistyczne nie wpuściły wtedy Ojca Świętego do Polski. Ksiądz Prymas podąża na Jasną Górę z biskupem częstochowskim Stefanem Barełą

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, pełen nawiązań do uroczystości milenijnych 1966 r., poza tym, że ma wiele właściwych sobie zadań, jest też czasem utrwalania w polskiej pamięci wielkich postaci, które kształtowały ponadtysiącletnie dzieje naszego ochrzczonego Narodu i państwa.

Więcej ...

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Więcej ...

Papież w Wenecji: paradoksalnie, pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek

2024-04-28 09:16

PAP/EPA

Paradoksalnie, pobyt w zakładzie karnym może oznaczać początek czegoś nowego, poprzez ponowne odkrycie nieoczekiwanego piękna w nas samych i w innych, czego symbolem jest wydarzenie artystyczne, które gościcie i do którego projektu aktywnie wnosicie swój wkład" - powiedział Franciszek do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym Wenecja-Giudecca. W nim znajduje się Pawilon Stolicy Apostolskiej na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale w Wenecji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Wiara

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Wiara

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego