Reklama

Monika Książek

W drodze

Prawdą są nasze czyny

2014-04-28 14:24

Krzysztof Czabański
Niedziela Ogólnopolska 18/2014, str. 35

Kiedy papież Jan Paweł II wypowiedział w Warszawie pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi”, Polacy świetnie wiedzieli, że to także modlitwa o wyzwolenie Polski z ucisku komunistycznego. Ta papieska modlitwa została wysłuchana. I była jakże wdzięcznie przyjęta przez nas wszystkich.

Gdy jednak już w wolnej Polsce, na początku lat 90., Papież przypomniał Polakom o obowiązkach, nie był tak chętnie słuchany. Zachłyśniętych wolnością, możliwością materialnego dorabiania się, wielu naszych rodaków nie chciało słyszeć, że oprócz praw i swobód mają również powinności, zobowiązania, obowiązek służenia innym, a także dobru wspólnemu.

Więc czy to nie jest tak, że z nauk Jana Pawła II często bierzemy tylko to, co dla nas wygodne, co nie stawia nas wobec wyzwań, co nie zakłóca nam naszego spokoju? Warto sobie w cichości ducha zadawać takie pytania, robić rachunek sumienia. Również w tych dniach, gdy przeżywamy kanonizację Papieża Polaka. To będzie godne oddanie hołdu Janowi Pawłowi II.

Reklama

W Polsce zachodzą teraz różne niepokojące zjawiska. Przyzwolenie społeczne otwiera drogę złu. Żąda się już nie tylko prawa do bezwarunkowej aborcji, ale i eutanazji. Wartości i zasady moralne są wypychane z przestrzeni publicznej na rzecz nihilistycznego „róbta, co chceta”. Kościół – jedyna już duża instytucja opierająca się złu – jest bezpardonowo zwalczany przez rozmaite siły, w tym największe media opanowane przez środowiska lewicowe i liberalne, często o rodowodach komunistycznych, bezpieczniackich i sowieckich.

Ten atak nihilizmu wymaga przeciwstawienia się ludzi dobrej woli, dania świadectwa prawdzie. Walka o dobro w życiu Polski będzie z naszej strony najlepszym pomnikiem dla Jana Pawła II. Zaświadczy też, że nauki „naszego” Papieża nie poszły na marne.

* * *

Krzysztof Czabański
Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych, autor kilku książek; był prezesem PAP (za rządu Jana Olszewskiego), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW (za rządu Jerzego Buzka) i prezesem Polskiego Radia SA (za rządu Jarosława Kaczyńskiego).
www.krzysztofczabanski.pl

Tagi:
Polska opinie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Babcia pątniczka

Babcia pątniczka

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

Światowy  Dzień  Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

"Babcia pątniczka"

Między zawierzeniem a wyprawką

Między zawierzeniem a wyprawką

Przegląd nr 34/2019

Przegląd nr 34/2019

Parafia jest matką

Parafia jest matką

Pasterska wizyta

Pasterska wizyta

Rodziny prosiły o odwagę

Rodziny prosiły o odwagę

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem