Reklama

Monika Książek

W drodze

Prawdą są nasze czyny

2014-04-28 14:24

Krzysztof Czabański
Niedziela Ogólnopolska 18/2014, str. 35

Kiedy papież Jan Paweł II wypowiedział w Warszawie pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi”, Polacy świetnie wiedzieli, że to także modlitwa o wyzwolenie Polski z ucisku komunistycznego. Ta papieska modlitwa została wysłuchana. I była jakże wdzięcznie przyjęta przez nas wszystkich.

Gdy jednak już w wolnej Polsce, na początku lat 90., Papież przypomniał Polakom o obowiązkach, nie był tak chętnie słuchany. Zachłyśniętych wolnością, możliwością materialnego dorabiania się, wielu naszych rodaków nie chciało słyszeć, że oprócz praw i swobód mają również powinności, zobowiązania, obowiązek służenia innym, a także dobru wspólnemu.

Więc czy to nie jest tak, że z nauk Jana Pawła II często bierzemy tylko to, co dla nas wygodne, co nie stawia nas wobec wyzwań, co nie zakłóca nam naszego spokoju? Warto sobie w cichości ducha zadawać takie pytania, robić rachunek sumienia. Również w tych dniach, gdy przeżywamy kanonizację Papieża Polaka. To będzie godne oddanie hołdu Janowi Pawłowi II.

Reklama

W Polsce zachodzą teraz różne niepokojące zjawiska. Przyzwolenie społeczne otwiera drogę złu. Żąda się już nie tylko prawa do bezwarunkowej aborcji, ale i eutanazji. Wartości i zasady moralne są wypychane z przestrzeni publicznej na rzecz nihilistycznego „róbta, co chceta”. Kościół – jedyna już duża instytucja opierająca się złu – jest bezpardonowo zwalczany przez rozmaite siły, w tym największe media opanowane przez środowiska lewicowe i liberalne, często o rodowodach komunistycznych, bezpieczniackich i sowieckich.

Ten atak nihilizmu wymaga przeciwstawienia się ludzi dobrej woli, dania świadectwa prawdzie. Walka o dobro w życiu Polski będzie z naszej strony najlepszym pomnikiem dla Jana Pawła II. Zaświadczy też, że nauki „naszego” Papieża nie poszły na marne.

* * *

Krzysztof Czabański
Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych, autor kilku książek; był prezesem PAP (za rządu Jana Olszewskiego), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW (za rządu Jerzego Buzka) i prezesem Polskiego Radia SA (za rządu Jarosława Kaczyńskiego).
www.krzysztofczabanski.pl

Tagi:
Polska opinie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Rekolekcje adwentowe  w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rekolekcje adwentowe w parafii św. Barbary w Wieluniu

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem