Reklama

Niedziela Rzeszowska

Droga, droga... do Krakowa 2016

Grzegorz Gałązka

Rzym 1984 r. i plac św. Piotra w Watykanie. Wtedy to podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Przyjechało na nie około 300 tys. osób, a Ojciec Święty wręczył wtedy młodzieży krzyż i powiedział: „Ponieście ten krzyż przez wszystkie kontynenty świata”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż ten znany jest dziś jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży. W Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. w Watykanie na zakończenie Mszy św. grupa Brazylijczyków wręczyła krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” swoim rówieśnikom z Polski.

Ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski – w tym przedstawiciele diecezji rzeszowskiej – przejmując krzyż rozpoczęli, jak przypomniał papież Franciszek, „proces przygotowania do kolejnego spotkania światowego, które odbędzie się w lipcu 2016 roku w Krakowie pod hasłem «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią»” (na zdjęciu powyżej). Franciszek wezwał do modlitwy: „Prośmy Pana, aby krzyż wraz z ikoną Maryi, Salus Populi Romani był znakiem nadziei dla wszystkich, ukazując światu niezwyciężoną miłość Chrystusa”. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezję poznańską, potem diecezję kaliską i włocławską. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 czerwca do 13 grudnia br. krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzyż oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia br. i peregrynować będą po kolejnych diecezjach. Znaki obecne będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie w czerwcu 2015 r., jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 r. W diecezji rzeszowskiej krzyż będzie dwukrotnie – oprócz przewidzianego terminu (1-11 czerwca 2015 r.) zostanie wypożyczony na dzień 19 czerwca br. na „Festiwal Wiary” i koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą tarnowska oraz greckokatolicka diecezja przemysko-warszawska.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową w poszczególnych diecezjach, natomiast co dwa-trzy lata organizowane są spotkania o wymiarze międzynarodowym. Główne spotkanie ŚDM poprzedzają dni diecezjalne, jest to czas poświęcony poznawaniu lokalnej kultury i religijności, zaznajomieniu się z tym, jak żyją ludzie w miejscu, gdzie odbywają się spotkania, jak praktykują i jak wygląda ich wiara.

Reklama

Światowy Dzień Młodzieży w diecezji rzeszowskiej miał miejsce tradycyjnie w katedrze i rozpoczął się konkursem palm przyniesionych przez młodych. W tym roku zgłoszono ich 18, a każda została zmierzona i opisana. Pierwsze miejsce zajęli młodzi z Medyni Głogowskiej (26,5 m), drugie miejsce młodzież z Borku Wielkiego (14,5 m), trzecie miejsce – parafia Rzeszów-Przybyszówka (12,4 m). Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, który mówił do zgromadzonej młodzieży: „(…) w naszym wchodzeniu na szczyty wybierzmy drogę, którą proponuje Jezus. Nie jest to łatwa droga, ale drogowskazem niech będzie Ten, który sam jest Drogą. Od tego, którą drogę wybierzemy: łatwą, czy trudną, zależy nasza wieczność...”. Święto młodych jak zawsze pełne było entuzjazmu, radości, a także poważnych przemyśleń. Zaczęli oni już przygotowania do wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Spotkania takie jak w Rzeszowie odbyły się w Jaśle w kościele Ojców Franciszkanów i w Gorlicach w kościele św. Andrzeja Boboli.

Podziel się:

Oceń:

2014-04-30 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do bp. Muskusa: Przygotujcie dobrze Światowe Dni Młodzieży

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37
Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj