Reklama

Mierzyć każdego człowieka miarą serca

Albertynki poczas spotkania w Częstochowie

Ks. Mariusz Frukacz

Albertynki poczas spotkania w Częstochowie

Otrzymaliśmy życie nie tylko biologiczne, ale także życie nadprzyrodzone, każdego dnia podtrzymywane przez Boga – mówi abp Wacław Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry Albertynki, posługujące ubogim, 80 lat temu przybyły do Częstochowy, aby podjąć służbę w Domu Noclegowym dla Bezdomnych Kobiet – dziś Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych. 18 maja br. uroczystościom jubileuszowym w kaplicy Domu przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Marian Szczerba – kanclerz częstochowskiej Kurii Metropolitalnej, o. Jan Szpila, bernardyn – proboszcz parafii pw. św. Jana z Dukli w Częstochowie, ks. prał. Stanisław Gębka – proboszcz parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, ks. prał. Zdzisław Małecki oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

Reklama

W homilii abp Depo przypomniał, że „na ołtarzu trzeba zebrać wszystkie wysiłki, trudy i cierpienia ludzi związanych z tym Domem”. – Kościół troszczy się, aby każdy z nas, przychodząc pod Krzyż i patrząc na Zmartwychwstanie, stawał się współuczestnikiem tych tajemnic – mówił. Wyjaśnił, że być współuczestnikiem cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa to znaczy uwierzyć, że jest się wbudowanym w Jego Ciało. – Trzeba przeżywać tajemnicę wejścia w życie Boga – podkreślił. – Zostaliśmy bowiem przez Niego powołani. Otrzymaliśmy życie nie tylko biologiczne, ale także życie nadprzyrodzone, każdego dnia podtrzymywane przez Boga. Abp Depo wskazał na przykłady św. Brata Alberta, św. Jana Pawła II i bł. Bernardyny Jabłońskiej jako na „szczególne światła i znaki na naszych drogach”. Podkreślił heroizm wiary św. Jana Pawła II, który objawiał się m.in. podczas rzymskiej procesji Bożego Ciała, gdy cierpiący Papież ukląkł na chwilę przed Najświętszym Sakramentem, mówiąc: „On tutaj jest”, gdy w Lourdes osunął się z klęcznika, a w Ziemi Świętej, cierpiący, wchodził na Golgotę. Ksiądz Arcybiskup zaapelował za św. Janem Pawłem II: „Abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która objawiła się w krzyżu Chrystusa, a bez której ludzkie życie nie ma sensu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod koniec Liturgii abp Depo pobłogosławił stacje drogi krzyżowej i poświęcił odnowioną, rozbudowaną część Domu. Na uroczystości obecne były siostry albertynki na czele z przełożoną generalną zgromadzenia s. Krzysztofą Babraj, przełożoną prowincji s. Marią Kowalik i przełożoną Domu s. Krystyną Kostaś, przybyli także ofiarodawcy i wykonawcy, pracownicy i mieszkanki Domu. – Posługa na rzecz drugiego człowieka jest w tym domu najważniejsza – mówiła podczas uroczystości s. Maria Kowalik. – Miłość i służba powinny wypełniać treść życia każdego człowieka, którego trzeba „mierzyć miarą serca”– podkreślała za św. Janem Pawłem II.

Dom Pomocy Społecznej został założony w 1934 r. przez Towarzystwo Dobroczynności pod nazwą Dom Noclegowy dla Bezdomnych Kobiet. Przewodniczącym Towarzystwa Dobroczynności i opiekunem Domu był wówczas ks. Antoni Godziszewski – radca prawny i urzędnik Kurii Diecezjalnej w Częstochowie. Za jego staraniem do Domu sprowadzone zostały Siostry Albertynki. Od 1972 r. kapelanem Domu jest bp Antoni Długosz. Obecnie mieszka tu ponad 80 podopiecznych.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-27 15:51

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42
Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami