Reklama

Przypadki nietolerancji i dyskryminacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rośnie poziom nietolerancji dla chrześcijan w Europie. Zdaniem Gudrun Kugler, szefowej Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, rządy i społeczeństwa Starego Kontynentu zostawiają coraz mniej przestrzeni dla chrześcijaństwa, zaś część podmiotów politycznych i elit społecznych chce wprost wykluczyć chrześcijan z życia społecznego. Obserwatorium przedstawiło niedawno raport, w którym wylicza i dokumentuje 241 przypadków nietolerancji wobec chrześcijan w Europie w 2013 r.

Choć te badania są prowadzone od niedawna, to z porównania kilku ostatnich wynika, że liczba ta z roku na rok wzrasta. Najczęściej atakowane są chrześcijańskie miejsca kultu. W ubiegłym roku zanotowano 133 takie przypadki w 11 krajach. Kolejnym polem dyskryminacji jest prawo. Regulacje wprowadzane przez niektóre państwa dotykają chrześcijan w sprawach sumienia – zabraniają swobodnego wyrażania swoich przekonań religijnych przez zaostrzenie prawa do wolności słowa czy ograniczają prawo do wychowania dzieci według własnych przekonań w rodzinach, szczególnie w materii edukacji seksualnej. Obserwatorium wyszczególniło 41 ustaw ograniczających prawa chrześcijan w 14 krajach. Sztuka, media – w tym media społecznościowe – to kolejny obszar, w którym chrześcijanie narażeni są na dyskryminację. W 2013 r. zanotowano 15 przypadków nietolerancji względem chrześcijan w 6 krajach europejskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-05-27 15:51

Wybrane dla Ciebie

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Więcej ...

Zginęli za wiarę. Relacja po masakrze katolików w DRK

2025-07-29 17:06

Vatican Media

„Zostali zamordowani, bo podążali za Panem, z powodu swojej wiary” - tak o ofiarach mordu w Demokratycznej Republice Konga mówi w rozmowie z mediami watykańskimi ks. Dieudonné Liringa, wikariusz parafii Bienheureuse Anuarite w Komandzie. To właśnie tam dżihadyści z organizacji ADF zamordowali 32 katolików, w tym dzieci.

Więcej ...

Wiara to wybór wolności – powitalna Msza św. Jubileuszu Młodych

2025-07-29 20:42

Natanael Brewczyński/Radio Fiat

Wiara jest spotkaniem z Jezusem, naszym towarzyszem drogi, a także wyborem wolności - powiedział abp Rino Fisichella w homilii podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w Watykanie, którą Kościół w Rzymie powitał uczestników Jubileuszu Młodych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przepis na bycie udanym rodzeństwem? Marta, Maria i...

Święci i błogosławieni

Przepis na bycie udanym rodzeństwem? Marta, Maria i...

Bóg jest miłością

Wiara

Bóg jest miłością

Zginęli za wiarę. Relacja po masakrze katolików w DRK

Wiadomości

Zginęli za wiarę. Relacja po masakrze katolików w DRK

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji abp. Józefa...

Kościół

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji abp. Józefa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...