Jubileuszowe obchody, z udziałem biskupów Tadeusza Lityńskiego i Pawła Sochy, kapłanów dekanatów głogowskich, członków Bractw św. Jakuba z diecezji i z Polski, rozpoczęły się na skwerze przy figurze św. Jakuba. Jej poświęcenia dokonał gość z Litwy - bp Algirdus Jurevicius z diecezji telszańskiej, który uświetnił obchody swoją obecnością. Spod figury, wierni w procesji liturgicznej z relikwiami świętych, przy akompaniamencie orkiestry, udali się do sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Algirdusa Jureviciusa.
Reklama
W homilii biskup z Litwy przypomniał, że w tym roku w Kościele obchodzony jest Rok Jubileuszowy. – W Roku Jubileuszowym Kościół wzywa nas do pielgrzymowania. Nie jest to tylko pielgrzymka do Rzymu czy innego, słynnego sanktuarium. Jesteśmy wezwani do wyjścia z naszego zamknięcia, pozbycia się egoizmu. Oczywiście o wiele trudniej jest porzucić nasze zamknięte schematy myślenia i działania niż fizycznie gdzieś pojechać. Ale podczas jubileuszu jesteśmy zachęcani do doświadczenia przemiany i nawrócenia serca. Idźmy do chorych, samotnych, naszych sąsiadów lub tych, którzy są na marginesie społeczeństwa. Poświęćmy im naszą uwagę i zanieśmy im przesłanie nadziei, że nie są oddzieleni od Bożej miłości – zachęcał bp Jurevicius. – Możemy powiedzieć, patrząc na postać św. Jakuba, że droga nie tylko zewnętrzna, ale przede wszystkim wewnętrzna – od Góry przemienienia do Góry konania – symbolizuje całe pielgrzymowanie życia chrześcijańskiego pośród prześladowań i pocieszenia ze strony Boga. Postępując za Jezusem, jak św. Jakub, wiemy że nawet w chwilach trudnych, idziemy właściwą drogą – zauważył biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Całe kazanie poniżej:
Tradycyjnie uroczystości w sanktuarium rozpoczęły się od okadzenia świątyni tzw. botafumeiro.
Podczas Mszy św. pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński pobłogosławił odrestaurowaną ambonę. Z niej też kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński odczytał Ewangelię, a bp Jurevicius wygłosił homilię. Na zakończenie Mszy św. bp Lityński wyraził wdzięczność za dzieło, które od lat dokonuje się w Jakubowie.
- Każdy szlak Jakubowy niesie ze sobą pewien trud, wysiłek, ten duchowy, fizyczny, ale także to cierpienie, które są zmaganiem ze sobą, by wejść na wyższy poziom życia duchowego, by wejść w jeszcze radykalniejsze naśladowanie Chrystusa – zauważył bp Lityński, który wyraził wdzięczność za dzieło, które od lat dokonuje się w Jakubowie.