Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Festiwal Miedwiański po raz piąty

Archiwum parafii Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej zgromadził rzesze widzów. Pogoda dopisała, wykonawcy również. Było głośno, tanecznie i bardzo radośnie, a nad całością imprezy patronował nie kto inny, jak sam św. Jan Paweł II. Jego słowa: „Jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei” stały się mottem tegorocznego festiwalu.

Organizatorami festiwalu byli już tradycyjnie: wójt gminy Kobylanka Andrzej Kaszubski, dyrektor MDK Elżbieta Szumska oraz prowadzona przez księży chrystusowców parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie reprezentowana przez ks. proboszcza Tadeusza Kłapkowskiego TChr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczęło się punktualnie o godz. 16. Gościnnie aktu otwarcia dokonał proboszcz parafii w Grzędzicach ks. Mirosław Oliwiak. A potem się zaczęło. Najpierw od słów Ojca Świętego Jana Pawła II, które zawsze są aktualne.

– Chodziło o to, by w roku kanonizacji słyszeć głos świętego wszędzie – powiedział ks. Włodzimierz Maruszewski TChr, organizator i prowadzący festiwal. – No i chyba się udało!

Jak pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta im. br. E. Sobisia TChr pod dyrygenturą Marka Jastrzębskiego. Było niezwykle efektownie. I głośno. Mikrofony nie były potrzebne.

Różnorodność muzyki i wykonawców była olbrzymia. Nie zabrakło zespołów dziecięcych: „Joshua Tree” z Reptowa, „Błękitne Anioły” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod opieką ks. Krzysztofa Wąchały TChr – twórcy i wieloletniego organizatora festiwalu, który tym razem wystąpił w odmiennej roli – oraz „Boże Światełka” – zespół dziecięcy z parafii Chrystusa Króla w Stargardzie, którym opiekuje się ks. Włodzimierz Maruszewski TChr – chyba najliczniejsze zespół dziecięcy na Pomorzu.

Na scenie zaprezentowali się także gimnazjaliści: zespół „Z Maryją przez świat” z Pęzina, w którym śpiewa także festiwalowa solistka Ola Widerowska; z tej samej miejscowości pochodzi kolejna wykonawczyni – Agata Smoliga. Kapelusze od tego dnia będą się wszystkim kojarzyć z zespołem ze stargardzkiego kościoła św. Jana „Angeli Vox”, który istnieje od roku, prowadzony przez ks. Łukasza Klimka TChr. Na koniec, choć występował prawie na początku – zespół „Ianua Coeli” – pochodzący z parafii Chrystusa Króla, występujący na miedwiańskiej scenie już po raz piąty.

Reklama

Pełną profesjonalność usłyszeli widzowie podczas występu Scholi Archikatedralnej, która na co dzień uczestniczy w oprawie liturgii Mszy św. sprawowanych przez Księdza Arcybiskupa. I na koniec ci, którzy przykuli uwagę wszystkich: wolontariat „Szansa” ze swoimi podopiecznymi – ludzie, którzy pomagając innym, otwierają im drogę do normalnego życia.

Gwiazdą wieczoru była wokalistka Alicja Pala-Owczarek, która zachwyciła wykonaniem utwór z repertuaru TGD, Anny Marii Jopek i Piotra Rubika.

– Oczywiście, na koniec musiała się pojawić ukochana piosenka Ojca Świętego – „Barka” – podsumowuje ks. Tadeusz Kłapkowski TChr. I popłynęła pieśń wykonana przez Igę i Amelkę z „Bożych Światełek”, Adę z „Ianua Coeli”, Alicję Palę-Owczarek i ks. Krzysztofa Wąchałę TChr: „Dziś wypłyniemy już razem… by łowić serca na morzach dusz ludzkich”. I tak złowione przez Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej czekają na następny. Już za rok.

A że jeszcze przy okazji był Dzień Dziecka, to nie zapomniano o najmłodszych. Każdy, kto czuł się dzieckiem, mógł się poczęstować cukierkami przygotowanymi przez księdza proboszcza.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-17 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Siostra Cristina najlepsza we włoskim "The Voice of Italy"

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Święto muzyki Mozarta ponad granicami - 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu

2024-05-16 16:34
dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

PAP MediaRoom/Stach Leszczyński

dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

Spektakle operowe, koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, dzieła oratoryjne – skomponowane przez jednego z największych geniuszy muzycznych świata - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wypełnią program 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Święto miłośników twórczości jednego z klasyków wiedeńskich rozpoczęło się w Warszawie 13 maja, ale koncerty tegorocznego Festiwalu odbędą się również w Wiedniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania