Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Świętość, która przemienia - Św. Jan Paweł II w oczach więźniów

Zwiedzający podziwiają jedną z nagrodzonych prac przedstawiających św. Jana Pawła II podczas wystawy w katedrze świdnickiej, zorganizowanej 18 maja 2025 roku z okazji 105. rocznicy urodzin papieża Polaka.

Hubert Gościmski

Zwiedzający podziwiają jedną z nagrodzonych prac przedstawiających św. Jana Pawła II podczas wystawy w katedrze świdnickiej, zorganizowanej 18 maja 2025 roku z okazji 105. rocznicy urodzin papieża Polaka.

W dniu 105. Rocznicy ziemskich urodzin św. Jana Pawła II, w katedrze świdnickiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac wykonanych przez osadzonych ośrodków penitencjarnych, przygotowanej w ramach Dni Papieskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie 18 maja poprowadził ks. Paweł Traczykowski – wikariusz katedralny i kapelan Aresztu Śledczego w Świdnicy, witając licznie zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in. bp Marek Mendyk, ks. kan. Krzysztof Ora, ks. kan. Marcin Gęsikowski – proboszcz katedry oraz przedstawiciele Aresztu Śledczego w Świdnicy: kapitan Piotr Przybył - dyrektor aresztu śledczego, porucznik Sławomir Bujak - kierownik zespołu terenowego systemu dozoru elektronicznego i młodszy chorąży Hubert Ludwiczak - psycholog w świdnickim areszcie.

Ks. Traczykowski podkreślił, że konkurs jest wyjątkową okazją nie tylko do upamiętnienia postaci św. Jana Pawła II, ale również do budzenia nadziei w sercach osadzonych. – Jan Paweł II przez swoją bliskość z osadzonymi dawał nadzieję. Niech ta nadzieja w roku jubileuszowym stanie się znakiem dobra dla wszystkich osadzonych – podkreślił kapelan, dodając, że to kolejna edycja konkursu świdnickiej katedrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okiem pasterza diecezji

Z kolei bp Marek Mendyk wyraził wdzięczność za pracę funkcjonariuszy aresztu oraz duszpasterzy, wskazując na ich zaangażowanie w resocjalizację i budowanie więzi z osadzonymi.

Reklama

Miałem okazję przyglądać się z bliska, jak wygląda praca wychowawców i kapelana w miejscowym areszcie. Naprawdę z uznaniem i szacunkiem spoglądam na coraz to nowe inicjatywy podejmowane wobec osadzonych – podkreślił biskup świdnicki. Zwrócił też uwagę na niezwykłą rolę, jaką odgrywa osoba św. Jana Pawła II w pracy resocjalizacyjnej. – To niezwykle budujące, że więźniowie nie tylko odwzorowują wizerunek św. Jana Pawła II, ale – może nawet ku naszemu zawstydzeniu – sięgają po papieskie dokumenty. Czytają je, odkrywają na nowo jego życie.

Biskup przywołał także słowa z pierwszej encykliki papieża – Redemptor hominis: – Św. Jan Paweł II mówił, że człowiek boi się najbardziej tego, co sam wyprodukował. I kiedy rozmawiamy z więźniami, to nie są rozmowy o banałach. To jest niezwykle ciekawe. To zasługa tych, którzy odpowiadają za resocjalizację, pedagogikę i formację w aresztach – zaznaczył.

Hierarcha podziękował wszystkim funkcjonariuszom, także kobietom pracującym w służbie więziennej, oraz ks. kapelanowi, który nie szczędząc sił, z poczuciem ogromnej misji, nie tylko idzie do więźniów, ale służy im jako duszpasterz. Biskup zwrócił się też bezpośrednio do osadzonych. – Nie jesteście tam sami. My często was wspominamy i modlimy się za was, by Duch Święty pozwolił wam otworzyć się na łaskę nowego człowieka.

Słowo zabrał także dyrektor świdnickiego aresztu, kpt. Piotr Przybył. – Areszt Śledczy w Świdnicy już po raz czwarty podjął inicjatywę wystawienia prac osadzonych – rysunków i obrazów tworzonych przez osoby w całej Polsce – zaznaczył, wyrażając wdzięczność biskupowi, ks. Pawłowi i ks. proboszczowi za współorganizację wydarzenia.

W ramach konkursu napłynęły 74 prace z całej Polski, z których jury wyróżniło dziesięć najlepszych. Pierwsze miejsce zajęła praca Kamila Markowskiego z Wołowa. Po symbolicznym otwarciu wystawy przez bp. Marka Mendyka, uczestnicy przeszli do kaplicy św. Józefa, gdzie można było obejrzeć nagrodzone prace.

Wydarzenie zakończyło się wspólną modlitwą za osadzonych oraz osoby pełniące posługę w aresztach, którym organizatorzy podziękowali za wsparcie i zaangażowanie w inicjatywę.

Hubert Gościmski/Niedziela

Hubert Gościmski/Niedziela

Hubert Gościmski/Niedziela

Hubert Gościmski/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

2025-05-19 22:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Trzy dekady pod opieką św. Andrzeja Boboli

Bp Marek Mendyk odbiera dary ofiarne

Aleksandra Baranowska

Bp Marek Mendyk odbiera dary ofiarne

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Marka Mendyka parafia św. Andrzeja Boboli rozpoczęła 16 maja jubileuszowe obchody 30-lecia swojego istnienia.

Więcej ...

Watykan: Leon XIV przyjął kierownictwo Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

2025-09-12 16:56

Vatican Media

W piątek 12 września arcybiskup Thibault Verny został przyjęty na audiencji przez Jego Świątobliwość Papieża Leona XIV poinformowała Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich. Towarzyszył mu biskup Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Komisji. Było to pierwsze oficjalne spotkanie przewodniczącego Komisji z Ojcem Świętym po jego mianowaniu 15 lipca - zaznaczono.

Więcej ...

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

2025-09-13 08:54

Wasze Radio/Facebook

Msza święta w kościele świętego Michała Archanioła w Mieścisku została nagle przerwana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Kościół

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Donald Trump: mamy zabójcę Kirka. Udało się go...

Wiadomości

Donald Trump: mamy zabójcę Kirka. Udało się go...

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Kościół

Kanonizacja bł. Acutisa i bł. Frassatiego....

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Kościół

Carlo Acutis modlił się też po polsku

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Kościół

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

To on wybrał mnie

Kościół

To on wybrał mnie

„Ciemne Typy” z Polski na kanonizacji Frassatiego i...

Kościół

„Ciemne Typy” z Polski na kanonizacji Frassatiego i...