Reklama

Na Zjeździe mówiono o ważnych sprawach...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 listopada w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie, równolegle do" zlotu na Chrystusa Króla" rozpoczął się Zjazd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zjazd jest dla KSM jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku, gdyż, w myśl Statutu Stowarzyszenia, jest on najwyższą władzą organizacji na szczeblu diecezjalnym. Biorą w nim udział prezesi i delegaci oddziałów parafialnych i kół KSM z diecezji, by podejmować najważniejsze decyzje dotyczące jego działalności, jak np. wybór władz diecezjalnych. Zjazd taki powinien odbywać się co najmniej raz do roku.

Głównym celem tegorocznego Zjazdu było przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Zarządu, gdyż w ubiegłym roku z różnych przyczyn nie wyłoniono pełnego jego składu. Ponadto obecny skład Zarządu został osłabiony z powodu powołania do wojska Krzysztofa Matuszaka z Łopienna. Poruszając kwestię wyborów Jarosław Cieśla, prezes Zarządu KSM AG, przypomniał o konieczności powołania Komisji Rewizyjnej, której brak Zarząd dotkliwie odczuwa.

Następnie członkowie Zarządu przypomnieli uczestnikom Zjazdu najważniejsze osiągnięcia KSM AG w mijającym roku - przygotowanie i przeprowadzenie programu Gniezno 2000 - Tradycja i Przyszłość, w ramach którego w marcu br. w Gnieźnie spotkała się młodzież z różnych krajów Europy Środkowej. Jarosław Cieśla podkreślił, że warto starać się kontynuować tą niezwykle cenną inicjatywę. Pojawiła się propozycja utworzenia Katolickiego Klubu Edukacji Europejskiej, który zajmowałby się np. organizacją współpracy i wymiany młodzieżowej pomiędzy różnymi krajami. Jednym z celów KKEE miałoby być także, według słów Prezesa KSM AG, zachęcenie młodzieży studiującej do podejmowania aktywnej działalności w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Dodał, że nie chodzi tu o zwykłe" członkowstwo", ale o wzięcie na siebie bardzo konkretnych zadań." Jeżeli znajdzie się taka grupa inicjatywna, która zechce to´ ciągną´ć, to zaplanowaliśmy, że pierwsze spotkanie mogłoby się odbyć już w ferie zimowe, bądź też w marcu, w pierwszą rocznicę´ Drugiego Zjazdu Gnieźnieńskieg´o - mówił Jarosław Cieśla - W wakacje natomiast można by zorganizować w Domu Rekolekcyjnym w Powidzu międzynarodowe spotkanie młodzieży" . Widzi on realną szansę realizacji tego zamysłu, dzięki licznym kontaktom z zagranicznymi organizacjami młodzieżowymi, jakie nawiązano w ramach przygotowań do programu Gniezno 2000.

Prezes podkreślił także, że w ostatnim roku udało się znacznie zitensyfikować działalność KSM AG w dziedzinie sportu i promocji zdrowego stylu życia. Udało się zorganizować trzy imprezy o charakterze sportowym. Z żalem jednak zauważył, że zbyt mało uczestniczyło w nich kaesemowiczów i wyraził nadzieję, że sytuacja ta zmieni się w nadchodzącym roku. Przypomniano także wszystkie ważniejsze zloty, które udało się zorganizować w okresie ostatnich 12 miesięcy oraz fakt, że podtrzymywana jest tradycja kaesemowskich rekolekcji, które odbywają się dwa razy w roku - przed Wielkanocą i przed świętami Bożego Narodzenia. Na zakończenie pierwszej sesji przedstawiono także założenia programowe dla KSM AG na rok 2001.

Druga sesja Zjazdu odbyła się 26 listopada i poświęcona została w całości wyborom uzupełniającym do Zarządu KSM AG. W pierwszej turze wzięło udział 15 osób uprawnionych do głosowania. Zgłoszone zostały cztery kandydatki: Katarzynę Korpal, Monikę Nowak, Ewę Kwiatkowską oraz Monikę Piasecką. Wybrano Monikę Piasecką (14 głosów) i Katarzynę Korpal (12 głosów). Dwie pozostałe kandydatki nie osiągnęły w pierwszej turze wymaganej bezwzględnej większości głosów. W drugiej turze zwyciężyła Ewa Kwiatkowska, którą poparło 10 osób. W wyniku ustaleń wewnętrznych Katarzyna Korpal została wiceprezesem KSM AG, Ewa Kwiatkowska - zastępcą sekretarza, a Monika Piasecka - członkiem Zarządu. Nie udało się natomiast przeprowadzić wyborów do Komisji Rewizyjnej. Zgłoszono trzy kandydatury. Dwie osoby jednak po namyśle wycofało swoją zgodę na udział w wyborach. Zarząd KSM AG będzie więc musiał sobie radzić bez tej, jakże potrzebnej, komórki aż do końca swojej kadencji, czyli do listopada 2001 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Co nas łączy, co nas dzieli

2024-05-20 10:25
Warsztaty poprowadziły Katarzyna Piosik-Łobaczewska i Anna Walczak

Katarzyna Krawcewicz

Warsztaty poprowadziły Katarzyna Piosik-Łobaczewska i Anna Walczak

"Racja czy relacja?" to tytuł kolejnych warsztatów zorganizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Zielonej Górze.

Więcej ...

Wezwani do pomocy

2024-05-20 21:59

Mateusz Góra

- Św. Ivo zawsze zachęcał strony do ugody i myślę, że to jest przesłanie dla wszystkich sędziów – tłumaczył Karol Tatara, prezes Stowarzyszenia Ars Legis i radca prawny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...