Reklama

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 3/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie opłatkowe

30 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe dla pracowników rzeszowskich firm komunalnych. Zorganizowano je na terenie dwóch baz zakładowych, by umożliwić wszystkim chętnym udział w uroczystości. Uczestnicy spotkania oprócz łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń mogli wysłuchać okolicznościowego referatu. Opłatek odbył się z inicjatywy duszpasterstwa firm komunalnych diecezji rzeszowskiej oraz dyrekcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Wystawa szopek bożonarodzeniowych

Podopieczni Podkarpackich Domów Pomocy Społecznej przygotowali wystawę szopek bożonarodzeniowych, świątecznych stroików i choinek. Prace można było oglądać w holu budynku Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W zorganizowanie przedsięwzięcia włączyli się też miejscowi artyści, którzy służyli swoją pomocą i radą. Szopki zostały wykonane z drewna i słomy. Do przygotowania ozdób choinkowych posłużyły owoce i słodycze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakończenie roku 2002

31 grudnia bp Kazimierz Górny przewodniczył Mszy św. dziękczynnej na zakończenie roku 2002. Centralna uroczystość w diecezji rzeszowskiej odbyła się w katedrze. Wzięli w niej udział kapłani diecezjalni, przedstawiciele Kapituły katedralnej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz duża liczba wiernych. Ordynariusz rzeszowski dziękował Bogu za wydarzenia minionego roku. Wśród najważniejszych wymienił peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach diecezji oraz koronację wizerunku Matki Bożej Czudeckiej. Sprawy trudne bp Kazimierz Górny polecił Maryi, przypominając jednocześnie o wielkiej sile modlitwy różańcowej. Podobne nabożeństwa dziękczynne odprawione zostały we wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej.

Dziękczynienie młodzieży

31 grudnia młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży diecezji rzeszowskiej zgromadziła się na wspólnej Mszy św. odprawionej w kaplicy Domu Rekolekcyjnego w Przybyszówce. Podczas nabożeństwa dziękczynno-błagalnego młodzi ludzie wyrażali Bogu swą wdzięczność za otrzymane łaski, przepraszali za niedociągnięcia i zło popełnione we współczesnym świecie, prosili też o dalszą pomoc i opiekę. Mszę św. odprawił ks. Paweł Tomoń, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji rzeszowskiej, a także dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Przybyszówce.

Reklama

Spotkanie ekumeniczne w Paryżu

Od 28 grudnia 2002 r. do 1 stycznia 2003 r. w Paryżu odbywało się 25. Europejskie Spotkanie Młodych. W zgromadzeniu zorganizowanym przez ekumeniczną Wspólnotę Braci z Taizé wzięło udział 80 tys. osób. Z Polski do Paryża przyjechało 28 tys. pielgrzymów w tym 500-osobowa reprezentacja młodzieży z diecezji rzeszowskiej. Tegorocznym rozważaniom towarzyszyło hasło: Tylko Bóg kocha. W ciągu 5 dni młodzi Europejczycy dyskutowali o problemach pokoju na świecie, uczyli się tolerancji i przełamywania stereotypów. W swoich medytacjach założyciel ekumenicznej wspólnoty z Taizé brat Roger mówił do młodzieży o pokoju, zaufaniu, nadziei i radości. Nowy 2003 Rok uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych powitali w parafiach, które ich gościły. O północy odprawione zostały nabożeństwa w intencji pokoju na świecie. W realizacji przesłania w parafiach mają młodym pomóc ich duszpasterze.

Nowa jadłodajnia

2 stycznia została oficjalnie otwarta kuchnia dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie. Poświęcenia pomieszczeń dokonał 24 grudnia 2002 r. bp Kazimierz Górny. Wsparcia finansowego udzielił obecny prezydent Rzeszowa.
Z posiłków przygotowywanych w jadłodajni może obecnie korzystać 1800 osób. Podobne kuchnie mają powstać na osiedlu Baranówka i Nowe Miasto.

Spotkanie noworoczne

5 stycznia odbyło się spotkanie noworoczne Podkarpackiego Związku Piłsudczyków. Zainaugurowała je Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Spotkanie opłatkowe poprowadził prezes Związku Piłsudczyków Andrzej Kaźmierczak. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych. Obecny był też Janusz Cisek, były dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Datki na cele miłosierdzia

5 stycznia dzieci oraz młodzież zrzeszona w Oazie i Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży działającym przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach przygotowała jasełka. Teksty prezentowane przez młodych aktorów nawiązywały do problemów współczesnego świata. Dzieci apelowały o wzajemną miłość, poszanowanie praw narodów oraz pokój. Inscenizację uświetnił występ chóru parafialnego prowadzonego przez Józefa Peperę, miejscowego organistę. Celem inicjatywy przygotowanej przy współudziale parafialnej Caritas było pozyskanie środków finansowych na dzieła miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

Więcej ...

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza