Reklama

Niedziela Wrocławska

Co się stało w Nicei?

2025-06-07 22:00
Uczestnicy debaty

Marzena Cyfert

Uczestnicy debaty "Co się stało w Nicei?"

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbył się panel dyskusyjny z okazji 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Udział w debacie wzięli: bp Maciej Małyga, prof. Stanisław Rosik i ks. dr Wojciech Baran. Dyskusję moderował ks. dr Adam Łuźniak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie wpisało się w III Kongres Wieczystej Adoracji odbywający się pod hasłem „Adoracja źródłem nadziei człowieka” oraz trwający Synod Archidiecezji Wrocławskiej a także diecezjalne obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

– W pewnym momencie na drodze przyjaciół Pana Jezusa pojawiło się pytanie, jak opowiedzieć to, co zapisane jest w Ewangelii, że Jezus jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem. Temu chcemy poświęcić nasze spotkanie – mówił bp Maciej Małyga, zapraszając do dyskusji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Chcemy dziś odczytać to, co się wydarzyło 1700 lat temu w Nicei. Mamy do czynienia z wydarzeniem, które możemy odczytać jako przejście Ducha Świętego przez Kościół. To wydarzenie, które naznaczyło w sposób nieobojętny historię Kościoła. Chcemy Niceę przeczytać na nowo, posłuchać jej na nowo i jednocześnie podziękować Panu Bogu, że na bardzo trudnych i krzywych liniach historii na początku IV wieku Kościół zapisał coś tak cennego, jak nicejskie wyznanie wiary – mówił ks. dr Adam Łuźniak.

Reklama

Prof. Stanisław Rosik nakreślił kontekst historyczny, w jakim usytuował się Sobór Nicejski. Zauważył, że w świecie rzymskim z czasów Konstantyna Wielkiego nie było tak dobitnego podziału na chrześcijan i pogan, a pojawienie się chrześcijańskiego cesarstwa otworzyło niejako nowy etap w dziejach Kościoła. Rzym stworzył przestrzeń dla głoszenia Ewangelii całej ludzkości, zaś Konstantyn Wielki był traktowany jako ten, który uczestniczy w porządku boskim. – On jednak stawał się coraz bardziej Chrystusowy. Miał poczucie, że w jego czasach dokonuje się coś szczególnego, że musi wziąć odpowiedzialność za lud, za całe państwo, które przez walki i podziały wewnętrzne mogło się sypać. Konstantyn wiedział, że musi stworzyć całość i ład w społeczeństwie i dlatego zajął się Kościołem – opowiadał prof. Rosik.

Nawiązując do samego soboru podkreślił, że większość na nim stanowili biskupi z Azji Mniejszej. Dyskutowano nad wieloma problemami, ale kluczową okazała się sprawa Ariusza. – Trzeba jednak podkreślić, że na soborze powstało nicejskie wyznanie wiary, które nas do dzisiaj obowiązuje i jest pewnym fundamentem. To czas wielkiej pracy teologicznej, którą wykonywali biskupi. A Konstantyn im nie przeszkadzał, a nawet ich mobilizował, by szybciej pracowali. Był nawet zniecierpliwiony, gdy się pojawiały sytuacje kryzysowe. Uznawał, że biskupi wyrażają głos ludu. Tutaj dochodzimy do sedna: sobór był przemawianiem całego Kościoła. Głos ludu jest głosem Boga, to jest stara rzymska zasada. I to było istotne dla Konstantyna, że biskupi ustalają ważne wskazówki dla całego Kościoła – mówił prelegent.

Ks. Wojciech Baran przedstawił spotkanie biskupów na soborze w Nicei od strony teologicznej. Przypomniał, że pytano wtedy, kim jest Jezus. Ojcowie Kościoła musieli odpowiedzieć na pytania, co to znaczy, że Jezus jest Synem Boga, że jest Mesjaszem i że jest człowiekiem. – Sobór to sam początek kształtowania się teologii – podkreślał ks. Baran.

Przedstawił nauczanie dwóch szkół: Aleksandryjskiej i Antiocheńskiej. - W Aleksandrii punktem wyjścia było słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami. To perspektywa odgórna - mówił ks. Wojciech. Druga szkoła, Antiocheńska, odpowiadała z perspektyw oddolnej, zaczynając od tego, że Jezus był synem Maryi, był zatem namacalnym, konkretnym człowiekiem.

– Owocem Soboru Nicejskiego jest Credo. Wyznania wiary znane były już przed Soborem Nicejskim. Były one oparte na stwierdzeniach i sformułowaniach biblijnych. Na soborze w Nicei dochodzi do czegoś takiego, że jest potrzebne przygotowanie Credo doktrynalnego, które jest bardziej wykładnią – mówił ks. Wojciech i podkreślił: – Co jest kluczowe? Spotkanie teologii, Kościoła z myślą świata. Kościół odważył się mówić na temat wiary przy pomocy języka zrozumianego przez świat. To wielki krok dla rozwoju teologii.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz, apostoł

Więcej ...

Prezydent Duda w Rzymie. Spotka się z papieżem Leonem XIV

2025-07-03 07:32

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w środę po południu przybył do Rzymu; w czwartek zostanie przyjęty w Watykanie na prywatnej audiencji przez papieża Leona XIV

Więcej ...

Watykan/ Prezydent Duda: zaprosiłem papieża Leona XIV do Polski

2025-07-03 12:35

Vatican Media

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV w czwartek, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił nowego biskupa Rzymu do Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...