Reklama

Kościół

Leon XIV w uroczystość Piotra i Pawła: czyńmy z różnorodności laboratorium jedności

2025-06-29 10:40

Vatican Media

Starajmy się, uczynić z naszej różnorodności laboratorium jedności i wspólnoty, braterstwa i pojednania, aby każdy w Kościele, z własną historią osobistą, nauczył się podążać razem z innymi - powiedział Papież w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty wskazał, że cała wspólnota Kościoła, życie duszpasterskie, dialog ekumeniczny i relacje przyjaźni, które Kościół pragnie utrzymywać ze światem potrzebują relacji braterstwa na wzór Apostołów Piotra i Pawła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas niedzielnej Mszy św. Papież Leon XIV, po wygłoszonej homilii pobłogosławił paliusze, które zostały włożone 54 nowym metropolitom. Z Polski byli to: abp Adrian Galbas (archidiecezja warszawska), abp Wiesław Śmigiel (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) oraz abp Zbigniew Zieliński (archidiecezja poznańska).

Pielgrzymująca wspólnota uczniów Pana

Na początku homilii, Papież wskazał na, że historia Apostołów Piotra i Pawła, przemawia do współczesnych chrześcijan; zwracając uwagę na ich świadectwo, Leon XIV zwrócił uwagę na dwa aspekty: „komunię kościelną i żywotność wiary”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówiąc o komunii kościelnej, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Apostołowie zostali powołani do „przeżycia tego samego losu, jakim jest męczeństwo, które na zawsze związało ich z Chrystusem”. Obaj oddali swe życie dla Ewangelii.

Jednakże wspólnota – oparta na jednym wyznaniu wiary – „nie jest osiągnięciem łatwym i pokojowym”. Piotr i Paweł „dochodzą do nie jako do celu”, pokonując „długą drogę” w czasie której każdy przyjął wiarę i „przeżył apostolstwo w inny sposób”. „Ich braterstwo w Duchu nie przekreśla odmienności, od których wyszli” - zaznaczył Leon XIV.

Droga komunii kościelnej

Reklama

„Najmilsi, historia Piotra i Pawła uczy nas, że wspólnota, do której wzywa nas Pan, jest harmonią głosów i twarzy, i nie przekreśla wolności każdego z nas – zaznaczył Papież i dodał – Nasi Patroni podążali różnymi drogami, mieli różne poglądy, czasami konfrontowali się i ścierali w ewangelicznej szczerości. Nie przeszkodziło im to jednak żyć concordia apostolorum, czyli żywą wspólnotą w Duchu, owocną harmonią w różnorodności”.

Papież nawiązał do kwestii „komunii kościelnej”. Rodzi się ona z „impulsu Ducha Świętego”, pozwala na zjednoczenie odmienności i „buduje mosty jedności w różnorodności chryzmatów, darów i posług”. Leon XIV dodał, że istotne jest, aby nauczyć się żyć taką komunią, którą będzie jednością w różnorodności, „połączoną wyznaniem wiary” i będzie przyczyniać się do głoszenia Ewangelii.

Czy droga naszej wiary zachowuje dynamizm?

Drugim wezwaniem, które płynie z przykładu świętych Piotra i Pawła jest „żywotność naszej wiary”. „Bowiem, w doświadczeniu bycia uczniem, zawsze istnieje niebezpieczeństwo popadnięcia w przyzwyczajenie, rytualizm, powtarzające się schematy duszpasterskie, które nie odnawiają się i nie podejmują wyzwań współczesności” - zaznaczył Ojciec Święty. Jednocześnie dodał, że historia dwóch Apostołów, „ich gotowość do otwarcia się na zmiany, stawiania sobie wyzwań w obliczu wydarzeń, spotkań i konkretnych sytuacji wspólnot, do poszukiwania nowych dróg ewangelizacji, wychodząc od problemów i pytań stawianych przez braci i siostry w wierze” stanowi dla nas inspirację.

Doświadczać nowych dróg i nowych praktyk głoszenia Ewangelii

Papież zwrócił się konkretnie do Kościoła w Rzymie, która „bardziej niż inne, jest on powołany, aby stać się znakiem jedności i komunii, Kościołem płonącym żywą wiarą, Wspólnotą uczniów, którzy świadczą o radości i pocieszeniu Ewangelii we wszystkich ludzkich sytuacjach”.

Leon XIV pozdrowił „braci Arcybiskupów”, którzy podczas Eucharystii otrzymają paliusz. Wskazał, że jest to znak, który przypomina o powierzonej im „posłudze pasterskiej, wyraża wspólnotę z Biskupem Rzymu, aby w jedności wiary katolickiej, […] mógł ją pielęgnować w powierzonych Kościołach lokalnych”.

Słowa pozdrowień zostały także skierowane w stronę członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Papież podziękował za ich obecność i „gorliwość duszpasterską”. „Z głęboką wdzięcznością” Leon XIV pozdrowił Delegację Patriarchatu Ekumenicznego, wysłaną przez patriarchę Bartłomieja.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan apeluje o uwolnienie nigeryjskich uczennic

MARGITA KOTAS

Watykan przyłączył się do apelu o uwolnienie muzułmańskich uczennic uprowadzonych w Nigerii. Potępił jednocześnie ten „kolejny akt strasznej przemocy”, sianej w tym kraju przez terrorystów z islamskiego ugrupowania Boko Haram.

Więcej ...

Chojnice: dziewczynka w Oknie Życia

2025-07-03 10:42

Ks. Janusz Chyła x.com

W nocy ze środy na czwartek w oknie życia przy domu zakonnym sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Chojnicach znaleziona została nowo narodzona dziewczynka. Informację, którą na Facebooku podała chojnicka Bazylika Mniejsza, potwierdziła PAP policja.

Więcej ...

Pierwsza sobota lipca na Jasnej Górze – poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi

2025-07-03 20:41

BP Jasnej Góry

Pierwszosobotnie zawierzenie rodzin Matce Bożej każdego miesiąca ponawiane jest na Jasnej Górze, tak będzie i w lipcu (5 VII). Modlitwę prowadzi Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W intencji oddania siebie i swoich najbliższych Matce Bożej oraz by wynagrodzić Jej Niepokalanemu Sercu wszelkie zniewagi, licznie przybywają wierni z Polski i z zagranicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...