Reklama

Polska

Abp M. Jędraszewski: wygrywamy "walkę o pamięć", ale czy "walkę o sumienie"?

ARCHIWUM

To, że wygrywamy walkę o pamięć, jest zasługą naszych dziadków, rodziców i nielicznych nauczycieli, którzy mieli odwagę mówić jak było – tak w 75. rocznicę agresji ZSRR na Polskę mówił w łódzkiej katedrze abp Marek Jędraszewski. Przewodniczył on Mszy w intencji bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz za Polaków zesłanych na Syberię, do Kazachstanu i innych części Związku Sowieckiego, a także w intencji pokoju na świecie. Zaznaczył, że jeśli nawet wygrywa się walkę o pamięć, o przegrywamy walkę o sumienie, o to, aby nazywać zło złem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita łódzki przypomniał, że w tym czasie wielu poetów, intelektualistów i ludzi kultury powielało i umacniało kłamliwą narrację o tym, że Rosja jest niewinna a to Niemcy zabijają. "Milczeli o Katyniu, o zsyłkach i wychwalali Armię Czerwoną, zapominając o tym, że Sowietom chodzi o to, by najpierw zabić polską duszę, a dopiero potem fizycznie unicestwić. Na szczęście znalazło się wielu Polaków, którzy nie zawahali się bronić prawdy" – stwierdził abp Jędraszewski.

Jego zdaniem, o ile Polacy wygrywają „walkę o pamięć”, to przegrywają „walkę o sumienie” - o to, by umieć zło nazwać złem, kłamstwo kłamstwem. "Jakże inaczej ocenić ostatnie wypowiedzi wysokich przedstawicieli naszego państwa, którzy nie potrafili docenić lekarzy pragnących uprawiać sztukę lekarską zgodnie z własnym sumieniem. Jakże mamy ocenić kogoś, kto jest odpowiedzialny za polskie szkolnictwo a straszy nauczycieli, którzy chcą pełnić swoje obowiązki nauczycielskie zgodnie z własnym sumieniem” - pytał retorycznie abp Jędraszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uczestników liturgii sprawowanej w Święto Sybiraka zachęcał, by zjednoczeni z Chrystusem nie pozwolili, by „upadło nasze człowieczeństwo, byśmy wyrzekli się naszych sumień, byśmy poddali się kłamstwu”. Zapewnił też, że opierając się na wierze chrześcijańskiej można mieć pewność, iż „miłość wszystko przetrzyma, miłość zwycięży’. "Zakorzenieni w Bożej miłości mamy dzięki Chrystusowej łasce ciągle dość sił, by przebaczać tym, którzy chcieli nasz naród zniewolić" – dodał kaznodzieja.

Przedstawiciele Związku Sybiraków z Łodzi podziękowali za sprawowaną Eucharystię i wspominali ze wzruszeniem, jak ciężko było dotrzeć do kapłana i kościoła, będąc na zsyłce.

17 września 1939 roku, w następstwie porozumienia zawartego w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Związek Radziecki dokonał agresji na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie, aby wymusić uległość, zapobiec próbom oporu oraz uzyskać bezwzględne posłuszeństwo, okupant stosował bezwzględny terror wobec społeczeństwa polskiego.

Wśród wielu zbrodni, jakich dopuścili się Sowieci na obywatelach polskich, znalazły się także przeprowadzone w latach 1940-41 cztery masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR. Pierwsza z nich - w nocy z 9 na 10 lutego 1940 - dotknęła rodziny osadników wojskowych, cywilnych oraz pracowników służby leśnej. Druga deportacja z 13 kwietnia 1940 objęła głównie rodziny osób przetrzymywanych w obozach jenieckich oraz więzionych i aresztowanych. Trzecia tura wywózek nastąpiła 29 czerwca 1940 i dotknęła przede wszystkim uciekinierów spod okupacji niemieckiej, tzw. „bieżeńców”. Czwarta deportacja miała miejsce w maju i czerwcu 1941 r. Wysiedlono wówczas szczególnie członków konspiracji i ich bliskich, rodziny osób rozstrzelanych, aresztowanych za działalność „kontrrewolucyjną” bądź ukrywających się lub zbiegłych spod okupacji niemieckiej.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-17 18:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Sąd uniewinnił oskarżonego ws. lalki z podobizną abp. Jędraszewskiego

2024-10-10 07:11
Abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Poznański sąd rejonowy ponownie uniewinnił Marka M., który odpowiadał za to, że w 2019 r. podczas występu jako drag queen "poderżnął gardło" dmuchanej lalce mającej przyczepioną podobiznę abp. Marka Jędraszewskiego. Zdaniem sądu nie nawoływał do zabicia hierarchy ani go nie znieważył.

Więcej ...

Rzym: papież w domu włoskiej polityk Emmy Bonino

2024-11-05 13:58

Vatican Media

Papież Franciszek złożył wizytę włoskiej polityk, Emmie Bonino w jej mieszkaniu w pobliżu placu Campo de’ Fiori w centrum Rzymu. Potwierdził to włoskiej agencji SIR dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Bonini kilka dni temu opuściła szpital, gdzie była leczona z powodu trudności z oddychaniem.

Więcej ...

Warszawa: Znamy datę ingresu abp. Adriana Galbasa

2024-11-06 14:49
Abp Adrian Galbas

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Ingres arcybiskupa Adriana Galbasa do Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się w sobotę, 14 grudnia, o godzinie 11.00 - informuje rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Przed uroczystą liturgią, w godzinach porannych nastąpi kanoniczne objęcie Archidiecezji Warszawskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w słowach Jezusa wyczuwamy radykalizm postępowania...

Wiara

Dziś w słowach Jezusa wyczuwamy radykalizm postępowania...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Nowy biskup pomocniczy w diecezji warszawsko-praskiej

Kościół

Nowy biskup pomocniczy w diecezji warszawsko-praskiej

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....

Wiadomości

Zmarła Irena Golec. Żegnaj, Kochana Mamusiu....