Reklama

Ogólnopolski Festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie

Wszystkie znaki na ziemi i niebie...

Niedziela sosnowiecka 4/2003

Polskie kolędy i pastorałki potrafią zainteresować wielu wykonawców, począwszy od solistów, duety poprzez schole, zespoły wokalne i instrumentalne, a kończąc na chórach. Już po raz dziewiąty mogli się o tym przekonać organizatorzy, uczestnicy oraz wierna publiczność, która przybyła na koncert galowy Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek do kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie Syberce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 9 do 11 stycznia Będzin stał się stolicą polskiej kolędy. W tych dniach trwały przesłuchania finałowe przed jurorami, którym przewodniczył ks. Andrzej Zając. "Kolęda daje bogate możliwości interpretacji, jednakże warstwa muzyczna utworu powinna korelować z jego treścią, by charakter kolędy został zachowany. Jeżeli wykonawca zaprezentuje Cichą noc w konwencji muzyki rockowej czy dancingowej, wówczas taka interpretacja kolędy staje się nieporozumieniem" - mówił przewodniczący jury. Z kolei Jacenty Jędrusik, aktor Teatru Śląskiego, który od kilku lat reżyseruje koncert galowy Festiwalu, wspomina, że co roku duży wpływ na wykonywany repertuar festiwalowych gości ma aktualnie panująca moda. Wspominał taki czas, kiedy uczestnicy wykonywali nawet kolędy w stylu rap, choć, jak podkreśla p. Jędrusik, "mnie osobiście ten styl do kolęd i pastorałek w żaden sposób nie pasuje".
Podczas ponad 2,5-godzinnej gali publiczność miała okazję wysłuchać najlepszych. Na początek wystąpili laureaci nagrody Grand Prix - Kapela "Drewutnia" z Lublina. Ich występ, podczas którego wykonali kolędy w trzech językach, mocno ożywił zgromadzoną publiczność. Nagrody i wyróżnienia powędrowały również do wykonawców z naszej diecezji. Wśród nich znaleźli się: solistka Julia Dzierżek z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej (wyróżnienie), Zespół wokalny "Stokrotki" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu oraz Zespół wokalny "Bliżej Nieba" z Sarnowa. Jedną z nagród zdobyła też Emilia Majcherczyk z Klucz.
Koncert tradycyjnie już zakończył jego dyrektor artystyczny, inicjator muzycznego przedsięwzięcia, ks. Piotr Pilśniak. Słowa wdzięczności wszystkim ofiarodawcom i przyjaciołom Festiwalu złożył na ręce proboszcza parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie Syberce, ks. prał. Stefana Gibały, który otworzył parafialną świątynię na ten Festiwal. Ksiądz Piotr podziękował też, zawsze cichym i zawsze anonimowym, wiernym przyjaciołom Festiwalu, państwu Tomczykom, na których pomoc zawsze może liczyć. Zwrócił się też do wszystkich uczestników tegorocznego Festiwalu, aby po tym koncercie pozostawili nie tylko wspomnienie, ale również konkretny gest. Pieniądze zostaną przeznaczone na operację 6-letniego Kubusia, który cierpi na postępujący zanik mięśni. Rodziców-nauczycieli nie stać na operację, która kosztować będzie 15 tys. euro.
Wielką galę zakończono kolędą Wśród nocnej ciszy. Tymczasem wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że spotkamy się znów za rok, tym razem na 10., jubileuszowym kolędowaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj