Reklama

Aspekty

Przyjadą do Królestwa Bożego

Ks. Robert Patro

Ks. Adrian Put

Ks. Robert Patro

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADRIAN PUT: – W niedzielę 9 listopada w naszych kościołach czytany był List Episkopatu Polski o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Przypomnijmy, kiedy dokładnie odbędą się dni młodych i gdzie odbędzie się to spotkanie?

KS. ROBERT PATRO: – Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie.

– Do Światowych Dni Młodzieży zostało zatem niecałe dwa lata. To dużo czy mało czasu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To jest bardzo mało czasu, zaś pracy związanej z przygotowaniem jest bardzo dużo. Ojciec Święty Franciszek wyznaczył 3-letni program przygotowawczy. Kończy się obecnie pierwszy rok przygotowania pod hasłem: „Chat ze słowem”. Wchodzimy zaś w drugi rok przygotowania, którego temat opiera się na słowach: „Błogosławieni czystego serca”, a hasło brzmi: „Serce 2.0”. Ostatni rok przygotowań poświęcony będzie rozważaniu słów: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Sprawy organizacyjne koordynuje Lokalny Komitet Organizacyjny w Krakowie. Komisja Episkopatu Polski ds. Młodych przygotowuje materiały na peregrynację Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej, czyli znaków tego spotkania.

– Jak my jako diecezja przygotowujemy się do tego wydarzenia. Co chcemy zaproponować młodym?

– Nasza diecezja rozpoczęła przygotowanie od gromadzenia wolontariuszy, po 10 osób z każdego dekanatu. Są to tzw. dziesiętnicy. Ich pierwsze spotkanie odbyło się w Rokitnie w związku z jubileuszem koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Poza tym Diecezjalna Rada Młodzieżowa i dekanalni duszpasterze młodzieży odbyli trzy spotkania, których celem było przygotowanie młodych z diecezji do ŚDM w Krakowie.
Teraz jesteśmy na etapie przygotowań pod kątem logistycznym. Księża dziekani zbierają informacje – ile poszczególne parafie mogą przyjąć osób z zagranicy na noclegi. Przed spotkaniem w Krakowie młodzi przyjadą do wszystkich polskich diecezji na tzw. tydzień w diecezjach, aby poznać nasz kraj i naszą kulturę oraz duchowo przygotować się do spotkania krakowskiego.
Pod kątem organizacyjnym już rozpoczęliśmy przygotowania do centralnego wydarzenia w ramach tzw. tygodnia w diecezji, jakim będzie spotkanie młodych w Świebodzinie przy figurze Chrystusa Króla. Każda polska diecezja, organizując takie spotkanie, wybrała biblijną nazwę, która najbardziej oddaje jej charakter. My ze względu na Świebodzin nazywamy się Królestwem Bożym.
Przygotowujemy także plan peregrynacji Krzyża i Ikony w naszej diecezji. Ta peregrynacja odbywać się będzie od 21 lutego do 5 marca 2016 r. Diecezja zostanie podzielona na 6 rejonów, w których młodzież będzie mogła się modlić i zatrzymać przy znakach ŚDM. Cały 2015 r. będzie poświęcony konkretnym spotkaniom w tych rejonach. Spotkania będą dwudniowe i będą miały charakter modlitewny i przeżyciowy.

Reklama

– Zatem nasza diecezja będzie gościła młodzież z całego świata już podczas tzw. tygodnia w diecezjach. Czy wiemy, kto do nas przyjedzie?

– Musimy być przygotowani na przyjęcie kilku tysięcy młodych z różnych krajów. Już otrzymaliśmy pytania o możliwość przyjazdu od 3 grup z Włoch, 100-osobwej grupy z Francji, od grup duszpasterskich z Chorwacji, z Nowego Jorku, z Ukrainy, z Niemiec spod Augsburga oraz z Boliwii. Będziemy zapewne także gościli biskupa z Boliwii i być może z Włoch. Nasz diecezjalny komitet przyjmuje zgłoszenia w językach angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

– Czy są jakieś szczególne atrakcje, które pokażemy młodzieży?

– Pragniemy pokazać im piękno ziem naszej diecezji. Chcemy pokazać to, co mamy najcenniejsze: Rokitno, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Paradyż, Międzyrzecz, Gorzów, Zieloną Górę, Głogów. Chcemy pokazywać także piękno naszej przyrody, naszej kultury oraz przygotować atrakcje sportowe. W regionie znajdują się bardzo piękne obiekty sportowe i je także chcemy zaproponować młodzieży. Myślimy o naszych muzeach oraz o zorganizowaniu koncertów w amfiteatrach. W Świebodzinie mają być wielka międzynarodowa Eucharystia oraz koncert i duża pantomima, które ukażą polskość i religijność naszych ziem. Zaczynamy prace związane z przygotowaniem liturgii i muzyki świebodzińskiego spotkania. Liturgia i muzyka muszą być przygotowane na najwyższym poziomie. Dlatego już dziś rozmawiamy o zorganizowaniu specjalnych warsztatów muzycznych i teatralnych.

– Jakiej pomocy potrzebuje Diecezjalny Komitet Organizacyjny?

– Przede wszystkim zapraszamy młodych ludzi – uczniów szkół średnich, studentów – do tworzenia tego dzieła. Ważne, aby każdy wierzący młody człowiek z naszej diecezji poczuł się odpowiedzialny za to dzieło i by stał się takim lokalnym organizatorem. Zachęcamy do gromadzenia się w dekanatach wokół dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Potrzebujemy bardzo wielu wolontariuszy, którzy znają języki obce do kontaktu z grupami. Kiedy przyjadą do nas młodzi z różnych krajów i różnych języków musimy być z nimi nie tylko na modlitwie, ale także pomóc im poruszać się po naszym regionie. Potrzebujemy muzyków oraz ludzi, którzy tworzą różne dzieła dramowe. Chcemy również zaprosić naszą młodzież, aby nie tylko gościła rówieśników ze świata, ale żeby razem z nimi pojechała do Krakowa.

– A co możemy zrobić w naszych parafiach?

– W naszych parafiach możemy się organizować w wolontariat, myślmy kto i gdzie może przyjąć młodzież na nocleg. Warto, abyśmy już dziś mówili o tym wydarzeniu w naszych środowiskach.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-27 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Do dyspozycji Pana Boga cz. 2

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. inf. Jagodzińskiego w Lubaczowie, 12 czerwca 2014 r.

Archiwum KRZ

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. inf. Jagodzińskiego w Lubaczowie, 12 czerwca 2014 r.

60 lat minęło od święceń kapłańskich ks. inf. Jana Jagodzińskiego. Zapraszamy na drugą część rozmowy z Księdzem Infułatem. Rozmawia Łukasz Kot.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?