Reklama
Autorem prezentowanego tomu poezji jest ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, kierownik Katedry Historii Kościoła XIX i XX wieku KUL, długoletni dyrektor Instytutu Historii Kościoła, historyk, publicysta, eseista. O dokonaniach ks. prof. Walkusza można napisać wiele. Autor ok. 650 publikacji, w tym ponad 40 książek autorskich i pod redakcją. W badaniach naukowych zajmuje się sytuacją Kościoła podczas II wojny światowej, dziejami duchowieństwa w II Rzeczypospolitej, kulturą umysłową XIX i XX wieku, biografistyką, dziejami Polonii i leksykografią. Dodam tylko - jest poetą. Ostatnio wydany tom wierszy pt. „Przez okno czasu” jest piątym jego zbiorem poetyckim. Ks. Jan Twardowski twierdził, że prawdziwym poetą nie może być naukowiec, bo nie ma czasu na spokojne zamyślenia oraz prace związane z cyzelowaniem wersów. Ks. prof. Jan Walkusz swoją poezją zaprzecza tej tezie. Udowadnia, że można napisać ponad pół tysiąca publikacji i znaleźć czas na poezjowanie. Bp dr hab. Wiesław Śmigiel w Słowie wstępnym napisał: „Światy teologii i poezji przenikają się. Poezja czerpie z religii i teologii tematy i treści. Biblia w znacznej mierze to poezja, bo jak inaczej określić Księgę Psalmów, Pieśń nad Pieśniami czy św. Pawła Hymn o miłości. Poezja staje się dla teologii nauczycielką «zagęszczonej mowy», która w jednym zdaniu potrafi pomieścić uczony traktat. Poeci potrafią o sprawach wielkich mówić zwyczajnie”.
W najnowszym tomie poetyckim ks. prof. Jan Walkusz mówi, że dany czas mamy wykorzystać na spotkanie z Bogiem tu, na ziemi, i tam, w niebie. Motywem przewodnim jest wędrówka do nieba - drogą trudną, która czasem zamienia się w „szlak wypalonych gwiazd”, naznaczoną „popiołem zmarnowanych szans” lub goryczą rozczarowania w drodze z Jerozolimy do Emaus. W tej wędrówce przez życie autor radzi iść „drogą aż do pustego Grobu z chustą i płótnem, na świadectwo, żeby wiara się miała na czym oprzeć”. Cały ten szlak wędrówki wypełniony jest nadzieją, przebaczeniem, bo: „czasem warto stracić/by poznać prawdziwy smak znalezienia/warto być sprzedanym/by zobaczyć swoją prawdziwą wartość/i warto płakać/by potem lepiej widzieć” (z wiersza „Kamień przebaczenia”).
W poezji ks. prof. Jana Walkusza jest wiele patriotyzmu, przepełnionego miłością do Polski. Każdy wiersz to nowy problem, nowa refleksja i nowa prawda. Warto sięgnąć po poetycki tom Jana Walkusza, ozdobiony zdjęciami opisanymi przez ks. Sławomira Nowosada, popatrzeć „przez okno czasu” na własne życie i zmienić je na lepsze, piękniejsze, pełne miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu