Niedziela Częstochowska

Z Matką Bożą na koszulkach

Sukcesy w wyścigach rowerowych to specjalność KS „Katolik”

Archiwum Klubu Sportowego „Katolik”

Uczniowie Klubu Sportowego „Katolik”, działającego przy Katolickim Gimnazjum i Liceum im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, choć nie mają własnej hali sportowej, zdobyli w tym sezonie kilkanaście trofeów i 22 razy stawali na podium w różnych konkursach

W 2012 r. zawiązali szkolny klub kolarski. Wystartowali w zawodach i odnieśli pierwsze sukcesy. W następnym roku powstał Klub Sportowy „Katolik” z prezesem Krzysztofem Ułamkiem, nauczycielem fizyki. – Pomysł poparłem, bo uważałem, że doskonale wpisuje się w misję naszej szkoły – wyznaje dyrektor Grzegorz Nawrocki – ale dopiero teraz widzę, jak bardzo był to dobry pomysł. Nasi uczniowie ćwiczą nie tylko ciało, ale i ducha, pokonują stres, zmęczenie fizyczne, uczą się współpracy, pomagania sobie wzajemnie i zdrowej szlachetnej rywalizacji.

Kluby sportowe przy szkołach prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich są nowością i nie ma ich zbyt wielu w Polsce. W Częstochowie specjalnością jest kolarstwo górskie. Pokonywanie trudnych podjazdów, często w zmiennych warunkach pogodowych, wymaga wysiłku, mimo to chętnych nie brakuje, a granatowo-pomarańczowe koszulki zawodników z Matką Bożą są rozpoznawalne prawie na każdych zawodach.

Miniony rok był dla młodych kolarzy szczególnie udany. Wystartowali w 9 zawodach MTB Cross Maraton, zdobywając indywidualnie pierwsze, drugie lub najdalej trzecie miejsce. Zajęli cztery miejsca na podium w klasyfikacji całego świętokrzyskiego cyklu, w którym startowało na wszystkich dystansach każdorazowo około 400 zawodniczek i zawodników. Anna Gałązka zajęła 3. miejsce w kategorii juniorek; Maciej Stępień – 3., a Kamil Wójcik – 4. w kategorii juniorów młodszych; Jakub Obzejta – 3. w kategorii juniorów; Mateusz Ułamek – 3. w kategorii elita mężczyzn.

Wybijającą się w męskim gronie wszechstronnie utalentowaną zawodniczką jest Ania Gałązka, która nie tylko kilkakrotnie stawała na podium w cross maratonie, ale zajęła 1. miejsce w II Biegu narciarskim Bobolice, 5. miejsce w częstochowskim biegu Złota Mila, 1. miejsce w biegu IV Sandomierskiego Weekendu Kwitnących Sadów na dystansie 1 km w kategorii szkół gimnazjalnych. Wystartowała też po raz pierwszy w życiu w triatlonie sprinterskim.

W mijającym roku Klub Sportowy „Katolik” rozszerzył swoją działalność o lekkoatletykę. Zawodniczki i zawodnicy wygrywali Bieg Przełajowy w ramach II Biegu Narciarskiego Bobolice, zajęli czołowe miejsca w częstochowskim biegu Złota Mila. Bartek Grabarczyk uplasował się w ósemce Przełajowych Mistrzostw Śląska na 1000 m. Kacper Fąfrowicz i Filip Strąk, jako najmłodsi uczestnicy, ukończyli ekstremalnie trudny bieg Grom Challange, organizowany przez jednostkę specjalną WP Grom, zajmując 44. miejsce na 100 startujących par. Młodzi sportowcy próbują też swoich sił w sprincie czy pchnięciu kulą.

Oprócz rywalizacji sportowej szkoła organizuje dla młodzieży zajęcia turystyczno-krajoznawcze i wyprawy rowerowe.

2014-12-04 10:37