Reklama

Z misyjną kolędą w naszych domach

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Jak by to było pięknie, gdyby wszystkie polskie dzieci włączyły się w dzieło niesienia pomocy misjom (...) i aby wśród dzieci rozpowszechnił się zwyczaj modlitwy i codziennego ofiarowania życia za misje" - powiedział Jan Paweł II. A na Błoniach krakowskich podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny usłyszeliśmy: "Proszę was zatem, módlcie się, aby w Kościele, w Polsce rodziły się coraz liczniejsze powołania misyjne. W duchu miłosierdzia wspierajcie nieustannie misjonarzy pomocą i modlitwą".
Świadomi wezwania Chrystusa: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody..." oraz zachęceni apelem Ojca Świętego dzieci i młodzież z Ogniska Misyjnego działającego przy parafii Świętego Krzyża w Zamościu pod kierunkiem s. Bernardy Misiewicz FMM wyruszyły, jak co roku, na ulice naszego miasta z misyjną kolędą...
Zwyczaj kolędowania misyjnego znany jest w wielu miejscach świata, ale najbardziej w Europie. Szczególnie bliski on jest dzieciom w Austrii i Niemczech, Słowacji, Belgii, Francji, Słowenii i Holandii. W Polsce zwyczaj ten - na szerszą skalę - pojawił się w 1993 r. i dziś praktykowany jest w wielu diecezjach. Mali kolędnicy wyruszają, aby dzielić się z innymi radością Bożego Narodzenia. W ten sposób już od najmłodszych lat stają się głosicielami Ewangelii, a jako młodzi misjonarze przybliżają także ludziom sytuację swoich rówieśników z krajów misyjnych i zbierają dla nich ofiary.
Na każdy rok Papieskie Dzieła Misyjne wyznaczają kraj misyjny, dla którego przesyłane są ofiary zebrane podczas kolędowania i kraj ten zostaje otoczony modlitwą. W obecnym roku 2002/03 wybrana została Boliwia, państwo w Ameryce Południowej.
Misyjne kolędowanie nie jest akcją, która ma na celu tylko zdobycie funduszy. Jest to przede wszystkim wspólny wysiłek parafii, szkoły czy innego środowiska w wychowaniu dzieci w wierze i braterskiej solidarności z innymi.
Wracając do naszej parafii Świętego Krzyża i naszego Ogniska Misyjnego, zostały utworzone i przygotowane przy współpracy rodziców trze grupy kolędnicze. Podczas liturgii w święto św. Szczepana na Mszy św. o godz. 10.30 proboszcz ks. Stanisław Bachor dokonał uroczystego rozesłania Kolędników Misyjnych. Na ulice miasta wyruszyliśmy 27 grudnia 2002 r. w święto św. Jana Apostoła W każdym domu, sklepie lub instytucji przedstawialiśmy starannie przygotowaną krótką inscenizację. Znakami rozpoznawczymi były dzieci przebrane za Maryję, św. Józefa, anioła, pasterzy i dziecko z Boliwii, kolorowa gwiazda kolędnicza i skarbonka z napisem "ofiara na Misje".
Przyjmowani byliśmy na ogół serdecznie, co dawało radość naszym dzieciom. Niektórzy częstowali nas słodyczami i bardzo się cieszyli z naszej obecności. Jednak spotkaliśmy i takich, którzy zamknęli swe serca. Na szczęście tych było niewielu. Nasze kolędowanie zakończyliśmy wspólnym spotkaniem w sali katechetycznej.
6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego - patronalne święto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci - na Mszy św. o godz. 16.00 braliśmy czynny udział w liturgii, wykonując wcześniej przygotowane komentarze, czytania, psalm responsoryjny, modlitwę wiernych i niosąc dary ołtarza. Jak Mędrcy ze Wschodu w darach ofiarnych złożyliśmy: jako złoto - zebrane ofiary z kolędy na dzieci Boliwii, jako kadzidło - modlitewnik, jako mirrę - krzyż oraz chleb i wino.
Uroczystość Trzech Króli jest Misyjnym Dniem Dzieci, dlatego po Mszy św. w sali dzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i losowaliśmy kraje, za które będziemy się modlić przez cały rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ocalali oraz prezydent Andrzej Duda złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń

2025-01-27 09:41

Jakub Szymczuk/KPRP

Kilkudziesięciu ocalałych - byłych więźniów niemieckich obozów, a także prezydent Andrzej Duda, złożyli w poniedziałek rano wieńce i znicze przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Było to pierwsze z wydarzeń poniedziałkowych obchodów 80. rocznicy oswobodzenia obozu.

Więcej ...

Św. Tomasz z Akwinu

pl.wikipedia.pl

Więcej ...

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji o Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji

2025-01-27 14:23

Vatican Media

Obchody Roku Jubileuszowego 2025 w Rzymie rozpoczęły się od Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji. Odbył się w dniach 24 - 26 stycznia i był pierwszym z głównych wydarzeń Roku Świętego. O tym ważnym wydarzeniu Włodzimierz Rędzioch rozmawiał z Paolo Ruffinim, prefektem Dykasterii ds. Komunikacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Wiara

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Wiadomości

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Święta matka

Wiara

Święta matka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...