Reklama

Jasna Góra

Zmarła autorka "Czarnej Madonny"

Archiwum BPJG

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że dziś nad ranem, o godz. 4.35, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła pani Alicja Gołaszewska, jasnogórska organistka i kompozytorka. Była autorką słów i melodii do jednej z najsłynniejszych pieśni maryjnych - „Czarna Madonna”.

Alicja Gołaszewska - organistka, kompozytorka, dyrygentka. Urodziła się 5 marca 1951 r. w Gniewkowie koło Inowrocławia w rodzinie szczególnie uzdolnionej muzycznie. Zdała egzamin maturalny w 1968 r. po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Następnie uczęszczała do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie uzyskała dyplom w 1977 roku. Już podczas swej nauki w Szkole Muzycznej (klasa fortepianu) rozpoczęła pracę przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gniewkowie w charakterze organisty. Prowadziła wówczas chór mieszany oraz scholę dziecięcą. Równocześnie założyła zespół wokalno-instrumentalny w Gdańsku Wrzeszczu przy Duszpasterstwie Akademickim.

Alicja Gołaszewska ukończyła wyższe studia na wydziale muzykologii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w zakresie dyrygentury, instrumentacji oraz organów u prof T. Olszewskiego, uzyskując stopień magistra. Podczas studiów muzykologicznych pracowała dorywczo w kościołach wizytek i paulinów w Warszawie. Przygotowywała oprawę muzyczną do Mszy św. pielgrzymkowych i spotkania młodzieżowe z piosenką religijną.

Reklama

Od 1967 r. brała udział w Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce komponując i ucząc pieśni i piosenek pielgrzymkowych. W tym okresie powstała skomponowana przez nią pieśń o Czarnej Madonnie, która została przełożona na wiele języków świata i była wyróżniana na różnych religijnych festiwalach młodzieżowych i „Sacrosongach”.

„Ciszę się bardzo, że Matkę Bożą Częstochowską mogłam przez tę pieśń zanieść aż tak daleko, że tę Czarną Madonnę, nie pieśń, tyko Maryję, mogły poznać najdalsze zakątki świata. To jest ogromna radość. Nigdy nie sądziłam, że ta pieśń będzie aż tak bardzo popularna i czasami wydaje mi się, że ja nie zasłużyłam sobie na to, żeby takie miliony ludzi to śpiewały, a jednak Pan Bóg tak dał, tak się stało i wiem, że to jest jakiś dar od Pana Boga” – powiedziała Alicja Gołaszewska w wywiadzie dla Biura Prasowego Jasnej Góry dn. 27.08.2010 r.

„Tu, na Jasną Górę trafiłam zupełnie przypadkiem – wspomina pani Alicja - Po skończonych studiach miałam już załatwioną pracę w Szkole Muzycznej w Płocku. W sierpniu poszłam jeszcze na pielgrzymkę, już któryś rok z kolei. Wtedy znałam już bardzo dobrze o. Zachariasza Jabłońskiego. Pierwsze jego pytanie, kiedy spotkaliśmy się na szlaku: „Jak z pracą?”. Mówię, że mam załatwioną w szkole. Zapytał wtedy ‘A nie chciałabyś pracować na Jasnej Górze? Jest taka konkretna potrzeba’. Zdziwiłam się – ja, dziewczyna… Przyszliśmy 14-go do Częstochowy, zaraz tego samego dnia miała miejsce rozmowa z ówczesnym przeorem o. Sykstusem Szafrańcem. Miałam tylko dwa dni na jazdę do domu, załatwienie lokum w Częstochowie. 17 sierpnia miałam się zgłosić już do próbnej pracy na miesiąc, umowę podpisałam 17 września 1977 roku”.

Reklama

Pracę Alicja Gołaszewska rozpoczęła najpierw w charakterze organisty i kierownika - dyrygenta zespołu młodzieżowego przy tzw. „Halach” w kaplicy św. Józefa, a następnie jako organista w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Nigdy nie przypuszczałam, że ja w takim miejscu mogę pracować. Dla mnie to było coś tak wielkiego, nieosiągalnego. Nawet mi do głowy nie przyszło, że ja mogę tutaj... to jest niewłaściwe słowo ‘pracować’, tu się nie pracuje, tu się służy. Jak to się stało faktem, to było dla mnie niesamowite, moje pierwsze granie tutaj. Ja po prostu nie czułam się godna tego miejsca, dziwiłam się jak ja mogę tutaj być, takie było moje wewnętrzne odniesienie, to było dla mnie tak dalekie i wielkie, a stało się tak bliskie” – mówiła w wywiadzie jasnogórska organistka.

Alicja Gołaszewska od 1966 r. komponowała piosenki religijne - pielgrzymkowe, które cieszą niezwykłą popularnością. Wiele piosenek jest poświęconych Jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy. Najbardziej znaną piosenką jest „Czarna Madonna”, śpiewana w wielu językach świata. Do 1997 r. skomponowała około 200 piosenek i pieśni ewangelicznych (do czytań mszalnych), głównie dla potrzeb zespołu młodzieżowego i uczestników niedzielnej liturgii w kaplicy św. Józefa. Ponadto opracowała na trzy lub cztery głosy około 100 tradycyjnych pieśni i piosenek religijnych. Skomponowała dla młodzieży śpiewy mszalne: Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei.

„Pielgrzymka zawsze ma jakieś hasło i ja pod te hasła próbowałam układać pieśni – opowiadała pani Alicja - Tak stało się z ‘Czarną Madonną’, tak stało się z ‘600 lat Maryjo z nami jesteś’, ‘Podążamy dziś Maryjo’. To są pierwsze takie proste pieśni, które pisałam na pielgrzymkę. Wszystkie teksty, które są w tych piosenkach, to są moje bardzo subiektywne odczucia, po prostu pisze to, co czuję, to, co przeżywam”.

/wykorzystano tekst, napisany 10 października 2010 r., na podstawie rozmowy zarejestrowanej przez Sylwię Michalską z Biura Prasowego Jasnej Góry z Alicją Gołaszewską w dniu 27 sierpnia 2010 r., oraz informacji zamieszczonych w: o. Józef Stanisław Płatek „Życie muzyczne na Jasnej Górze w XX wieku”, s. 203 i 204 [w:] „Studia Claromontana” t. 20, Wydawnictwo OO. Paulinów, Warszawa 2002./

Na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry od kilku lat umieszczaliśmy zapisy audio pieśni p. Alicji Gołaszewskiej, zarówno jej autorstwa, jak i przez nią wykonywane, najczęściej podczas popołudniowych Mszy o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej - www.jasnagora.com.


Życiorys śp. Alicji Gołaszewskiej nadesłany przez o. Nikodema Kilnara, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych:

Alicja Gołaszewska - organistka, kompozytorka i dyrygentka, urodziła się 5 III 1951 r. w Gniewkowie k. Inowrocławia. W 1971 r. uzyskała dyplom ukończenia Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku - Wrzeszczu, w klasie fortepianu. Już podczas nauki w szkole średniej rozpoczęła posługę muzyczną w charakterze organisty przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gniewkowie, gdzie prowadziła również chór mieszany oraz scholę dziecięcą. Również w tym czasie założyła i kierowała zespołem wokalno-instrumentalnym przy duszpasterstwie akademickim w Gdańsku - Wrzeszczu. Od chwili rozpoczęcia studiów na ATK w Warszawie (muzykologia) pracowała dorywczo przy Kościele PP. Wizytek oraz przy należącym do paulinów kościele pod wezwaniem Ducha Św. Organizowała tam m. in. cotygodniowe spotkania z piosenką religijną, przygotowywała również muzycznie liturgię Mszy św. w każdą trzecią niedzielę miesiąca, czuwania nocne, a także nabożeństwa różańcowe i Drogi Krzyżowej. Od 1967 r. brała regularny udział w Warszawskiej Pielgrzymce pieszej na Jasną Górę, gdzie pracowała z młodzieżą, komponując i ucząc pieśni pielgrzymkowych, grając jednocześnie na akordeonie. W 1977 r. zdała egzamin magisterski na ATK w Warszawie. Ukończyła również kurs dyrygentury, instrumentacji oraz organów u prof. Tadeusza Olszewskiego. 26 VIII 1977 r. zwróciła się do o. Wawrzyńca Kościeleckiego, ówczesnego Definitora Generalnego, z prośbą o przyjęcie do pracy na Jasną Górę, na stanowisko organisty. Owocną posługę muzyczną w jasnogórskim Sanktuarium A. Gołaszewska rozpoczęła 16 IX 1977 r., jako organistka i kierownik zespołu młodzieżowego w kaplicy św. Józefa na Jasnej Górze. Znana była szczególnie jako kompozytorka wielu pieśni pielgrzymkowych.

Po długiej i ciężkiej chorobie, odeszła do Domu Ojca 29 września 2014 r.

Alicjo, Chóry Anielskie niechaj Cię podejmą i z Chrystusem Zmartwychwstałym miej radość wieczną!

O. Nikodem Kilnar OSPPE
Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

2014-09-29 10:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. Serafim Fernandes de Araújo

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 95 lat zmarł 8 października brazylijski kardynał Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany metropolita Belo Horizonte.

Więcej ...

Nowy respirator dla WSK

2020-05-28 11:31

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla we Wrocławiu otrzymał nowy respirator transportowy. To kolejny ze 100 tego typu urządzeń zamówionych przez Caritas Polska dla szpitali w całym kraju.

Więcej ...

Pierwsza Dama pomogła

2020-05-29 09:43

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Jak podaje portal myglogow.pl w środę mieszkańców Schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Żukowicach spotkała miła niespodzianka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw