Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny w USA: Kościół ma być wspólnotą, w której liczy się każdy człowiek

Na lotnisku abp. Józefa Kupnego witali przedstawiciele amerykańskiej Polonii

Ks. CC

Na lotnisku abp. Józefa Kupnego witali przedstawiciele amerykańskiej Polonii

W Kościele powinien panować porządek odwrotny od tego w świecie. O ile w świecie ważni są tylko mocni i przebojowi, w Kościele liczyć ma się każdy człowiek, także ten nieważny w oczach świata - powiedział abp Józef Kupny w USA. Przebywający z wizytą w tym kraju metropolita wrocławski przewodniczył 28 września uroczystościom odpustowym ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus w polskiej parafii w Linden w stanie New Jersey. Spotkał się także z przedstawicielami organizacji polonijnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nasz Pan chce, byśmy byli taką wspólnotą, która odwróci porządek przyjęty w świecie - mówił abp Józef Kupny sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden w stanie New Jersey. Nawiązując do wezwania Jezusa, skierowanego do apostołów: "Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego", zwrócił uwagę, że Chrystus wzywa dziś ludzi Kościoła do zmiany kierunku naszego myślenia. - Jeśli tam ważny jest ten, kto ma moc i coś znaczy, potrafi się przepychać i o siebie zadbać, to Kościół ma być wspólnotą, w której liczy się każdy człowiek, także ten, który jest mało przebojowy, odrzucany, mały i - w kategoriach świata - nieważny - kontynuował metropolita wrocławski. Arcybiskup przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus - patronki miejscowej polskiej parafii.

W Nowym Jorku metropolitę powitali przedstawiciele Polonii oraz policja stanu New Jersey, która zapewniła mu eskortę w drodze do Linden. Arcybiskup uczestniczył również w spotkaniu z ponad 500 przedstawicielami organizacji polonijnych ze wschodniego wybrzeża USA. Co roku przygotowują oni Paradę Puławskiego - największą polską uroczystość, odbywającą się zawsze w pierwszą niedzielę października z udziałem kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Abp Kupny serdecznie pozdrowił organizatorów parady w imieniu Episkopatu Polski i pogratulował im troski o zachowanie wiary i tradycji narodowych. Zauważył także, jak ważny wpływ na życie duchowe Polaków na emigracji ma postać św. Jana Pawła II.

Wizyta metropolity wrocławskiego w USA to odpowiedź na zaproszenie Polonii oraz Komitetu Organizacyjnego Parady Puławskiego i - jak przekonuje ks. Mirosław Król, kustosz sanktuarium w Linden - jest wyrazem wielkiej potrzeby łączności z Ojczyzną setek tysięcy rodaków mieszkających w nowojorskiej metropolii. - Chociaż mieszkamy na innych kontynentach, to wiara w Boga, miłość do Ojczyzny i wspólnoty Kościoła daje nam siłę w zachowaniu ducha narodu polskiego i wiary przodków - dodał ksiądz kustosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-09-29 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź: Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny to nasze wotum wdzięczności Bogu

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

To jest nasze wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii, za dar Ojczyzny i ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice św. Brygidy w Gdańsku z okazji odsłonięcia i poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny, wzniesionego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej ...

Franciszek: smutek bogactw przeszkodą w pójściu za Jezusem

2025-04-09 12:14
Papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek

Na przeszkodę jaką może być smutek bogactwa w pójściu za Jezusem wskazał Ojciec Święty w swojej kolejnej katechezie mówiącej o spotkaniach Jezusa. Jej tekst opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Modlitwa i pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej

2025-04-10 09:48

BPJG

Na Jasnej Górze pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej wciąż jest podtrzymywana i pielęgnowana. Tu w Skarbcu Pamięci Narodu gromadzone są liczne pamiątki po tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. Niezwykłą wymowę ma Epitafium Smoleńskie, wyryte są na nim nazwiska wszystkich ofiar katastrofy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć...

Kościół

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć...

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami