Reklama

Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2003

Święto Ofiarowania było obchodzone w Jerozolimie już w V wieku, a dwa wieki później również w Kościele Zachodnim. W kalendarzu liturgicznym wyznaczono mu datę 2 lutego. Zamyka ono cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgię tego święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi. Ważne są słowa modlitwy błogosławieństwa wypowiadane przez kapłana: "Aby wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa". Nawiązują one do słów Jezusa: "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia" (J8,12). Zapalona świeca jest wyrazem wiary w Jego obecność i Jego moc. Jest wyrazem nadziei obecnej w sercu każdego człowieka, który nie chce być zwyciężony przez ciemności zła i grzechu, lecz pragnie żyć i kroczyć po drogach świata. Człowiek nie jest stworzony dla śmierci, lecz dla życia. Jego dusza musi więc obudzić się z ospałości, do czego zachęca Apostoł: "Zbudź się, o śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje Ci Chrystus" (Ef 5,14). Płomień świecy, wypełniając przestrzeń swoim światłem, wyraża ciepło, siłę życia, przezwyciężenie samotności.
Znany jest w Polsce zwyczaj, że pobłogosławione 2 lutego świece podaje się umierającym, zapalamy je podczas burz i nawałnic. Z zapaloną gromnicą wychodzimy po kapłana, gdy przyjdzie do naszego domu z Komunią św.
Zgodnie z tradycją, gromnicę poświęconą w kościele, jeśli jest to możliwe zapaloną, niesiemy do naszych domów. Czynimy znak krzyża na futrynie drzwi, by zło nie miało wstępu do rodziny. Potem umieszczamy ją w godnym miejscu i używamy tylko do celów religijnych. Zapalona świeca - znak obecności Chrystusa towarzyszy nam również w innych momentach. W liturgii chrztu św. rodzice zapalają świecę od paschału, aby dar wiary w Chrystusa nigdy nie zgasł w sercu dziecka. Przy zapalonej świecy dzieci składają przyrzeczenia pierwszokomunijne.
Zapalając świecę podczas liturgii święta Ofiarowania Pańskiego, kapłan śpiewa: "Idźmy w pokoju na spotkanie z Chrystusem". Z Chrystusem trzeba iść przez całe życie. Gromnica przypomina nam nieustannie o tej prawdzie. Chodzi o to, abyśmy we wszystkich okolicznościach życia wchodzili w krąg działania Chrystusa, który jest "światłością prawdziwą przychodzącego na ten świat". Zapalenie tej świecy oznacza dokonanie przez nas życiowego wyboru: jedynie Pan może oświecać nasze serce i określać motywacje towarzyszące naszym wyborom. W płonącym świetle zawarte jest pragnienie wzniesienia serca modlącego się ku Bogu i całkowitego zawierzenia się Temu, który jest jedynym gwarantem ży-cia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania