Reklama

Franciszek

Watykan: Papież Franciszek poważnie zaniepokojony sytuacją na Bliskim Wschodzie

Ks. Waldemar Wesołowski

Ojciec Święty jest zaniepokojony wojną na Bliskim Wschodzie i terroryzmem; wskazał, że poważnym problemem jest handel bronią oraz zatroskany jest o dramatyczną sytuację uchodźców - stwierdził rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Mówiąc o rozpoczętym dziś w Watykanie spotkaniu poświęconym problemom tego regionu dodał, że papież pragnie, by określiło ono działania ukazujące solidarność całego Kościoła i wspólnoty międzynarodowej z chrześcijanami Bliskiego Wschodu.

W komunikacie dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej czytamy, że hasłem rozpoczętego dziś spotkania papieskich przedstawicieli w krajach Bliskiego Wschodu z kierownictwem Kurii Rzymskiej jest obecność chrześcijan w tym regionie. Biorą w nim udział także przełożeni Sekretariatu Stanu i dykasterii Kurii Rzymskiej bezpośrednio zainteresowanych tą kwestią oraz stali obserwatorzy przy ONZ w Nowym Jorku i Genewie a także nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej.

Ks. Lombardi zaznaczył, że watykańskie spotkanie jest wyrazem troski i bliskości Ojca Świętego względem tej ważnej kwestii. Sam papież dokonał wprowadzenia w prace. Jest on zaniepokojony wojną, która dotknęła wielu miejsc oraz terroryzmem, pogardzającym ludzkim życiem. Ojciec Święty wspomniał o handlu bronią, który tkwi u podstaw wielu problemów a także tragedii humanitarnej, przeżywanej przez wiele osób zmuszonych do opuszczenia swoich ojczyzn. Podkreślając wagę modlitwy, Ojciec Święty wyraził nadzieję, że uda się określić inicjatywy i działania na wielu poziomach, pozwalających wyrazić solidarność całego Kościoła wobec chrześcijan na Bliskim Wschodzie i zaangażować także wspólnotę międzynarodową oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby w ten sposób zaspokoić potrzeby wielu ludzi, którzy w tym regionie cierpią.

W watykańskim komunikacie czytamy, że sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin przedstawił sens i cel spotkania. Z kolei prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri zaprezentował ogólne sprawozdanie na temat sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, podejmując różne aspekty problemu i nawiązując interesujący dialog z uczestnikami spotkania.

Reklama

Następnie papiescy przedstawiciele w Syrii i Iraku poinformowali o sytuacji chrześcijan w tych krajach, zaś przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum", kard. Robert Sarah przedstawił rolę Kościoła w obliczu kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie. Poranną sesję zakończyła wymiana opinii.

W godzinach popołudniowych przewidziano relację Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louisa Taurana na temat perspektyw dialogu religijnego z islamem i wyzwań przed jakimi stają chrześcijanie na Bliskim Wschodzie. Następnie kard. Fernando Filoni przedstawi sprawozdanie ze swej niedawnej wizyty w Iraku, gdzie był osobistym wysłannikiem Ojca Świętego.

2014-10-02 15:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Małżonka prezydenta Dudy odwiedziła ukraińskie dzieci w szpitalu w Rzymie

PAP

Małżonka prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w Rzymie w piątek odwiedziła szpital pediatryczny Bambino Gesu, gdzie przebywają ukraińskie dzieci, także te, które para prezydencka - jak poinformowano - zabrała do swojego samolotu w drodze do Wiecznego Miasta.

Więcej ...

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Więcej ...

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim