Reklama

Świat

Rozbieżności pozostały, ale dialog trwa

Michał Firlej/www.missa.pl

Niedawne rozmowy z kard. Gerhardem Müllerem pokazały, że obie strony pozostają na swoich pozycjach i różnice między nami się utrzymują, zarazem jednak jest wola dalszej wymiany poglądów i dyskusji. W ten sposób przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay ocenił swe spotkanie z prefektem Kongregacji Nauki Wiary 23 września w rozmowie ze związanym z tą wspólnotą serwisem informacyjnym DICI. Bractwo, skupiające księży przeciwnych nauczaniu i decyzjom Soboru Watykańskiego II, po latach braku więzi z Watykanem, od 2009 prowadzi z nim rozmowy nt. zbliżenia stanowisk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na pytanie, czy wspomniane spotkanie z kardynałem wniosło coś nowego do dotychczasowych kontaktów, biskup odparł, że z jednej strony wszystko pozostało po staremu w odniesieniu do rozbieżności doktrynalnych i oceny Vaticanum II, z drugiej jednak jest nowy papież i nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a więc trzeba na nowo podejść do dialogu.

„I to spotkanie pokazuje, że i oni, i my nie chcemy zerwania stosunków i obie strony nalegają na potrzebę wyjaśnienia zagadnień doktrynalnych przed uznaniem kanonicznym [Bractwa]” – stwierdził przełożony wspólnoty. Dodał, że władze rzymskie domagają się podpisania Preambuły Doktrynalnej [do przyszłego porozumienia], „podczas gdy my nie możemy tego uczynić ze względu na zawarte w niej dwuznaczności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem biskupa, nowością jest też zaostrzający się kryzys w Kościele, o czym świadczy m.in. słynna już wypowiedź kard. Waltera Kaspera z 20 lutego br. o możliwości dopuszczania rozwodników, którzy wstąpili w nowe związki małżeńskie, do Komunii św. Przełożony Bractwa zwrócił uwagę, że to wystąpienie kardynała jest pierwszym tego rodzaju głosem krytycznym w łonie Kościoła od czasów ostrych krytyk pod adresem Novus Ordo Missae [nowego obrzędu Mszy posoborowej] ze strony kardynałów Ottavianiego i Bacciego w 1969.

„Nie zmieniła się jednak postawa władz rzymskich, które nigdy nie biorą pod uwagę naszych krytyk Soboru, gdyż uważają je za drugorzędne lub złudne w obliczu poważnych problemów, jakie przeżywa dzisiaj Kościół” – stwierdził bp Fellay. Zaznaczył, że Rzym dobrze wie, że jest kryzys w Kościele, i to na najwyższym szczeblu, bo wśród kardynałów, ale nie biorą pod uwagę faktu, że to właśnie Sobór jest najważniejszą przyczyną tego bezprecedensowego kryzysu. „Przypomina to trochę dialog głuchych” – dodał rozmówca DICI.

Wyjaśnił następnie, że kard. Kasper, przedstawiając swe propozycje, powołał się na nauczanie Vaticanum II, że o ile doktryna, czyli nauczanie Kościoła jest niezmienna, o tyle w pewnych konkretnych sytuacjach duszpasterskich jej zastosowanie nie jest konieczne. „Dla nas takie rozróżnienie między doktryną a praktyką duszpasterską jest sztuczne i nie do przyjęcia, gdyż duszpasterstwo musi koniecznie wynikać z doktryny” – stwierdził przełożony Bractwa. Zaznaczył, że rozumowanie kardynała jest jednym z wielu przykładów posoborowych „zasadniczych zmian w Kościele, które dotykają także doktryny”.

Reklama

Pytany o sens dalszych rozmów z Kurią Rzymską, skoro spotkania w latach 2009-11 nie doprowadziły do zbliżenia stanowisk, hierarcha przywołał postawę założyciela Bractwa, abp. Marcela Lefebvre’a, który „nigdy nie odrzucał zaproszenia ze strony władz rzymskich”. „Odpowiadamy zawsze tym, którzy pytają nas o powody naszej wierności Tradycji. Nie umielibyśmy sprzeciwić się temu obowiązkowi i będziemy to robili zawsze w duchu i zgodnie z zobowiązaniami, jakie określiła nasza ostatnia kapituła generalna” – powiedział bp Fellay. Dodał, że w obliczu niepodważalnych faktów, tzn. kryzysu w Kościele, „musimy, wyznając w pełni wiarę, nieść świadectwo o żywotności Tradycji”.

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X formalnie ustanowił 1 listopada 1970 r. w Ecône na terenie szwajcarskiej diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga jej biskup François Charriere. Rzeczywistym jednak jej twórcą był Francuz abp Marcel Lefebvre (1905-91) ze Zgromadzenia Ducha Świętego (duchaczy), w latach 1955-62 arcybiskup stolicy Senegalu – Dakaru. Nie zgadzał się on z uchwałami Soboru Watykańskiego II (chociaż sam podpisał wszystkie jego dokumenty) i nowe stowarzyszenie stawiało sobie za zadanie pielęgnowanie dotychczasowej liturgii mszalnej, tzw. trydenckiej oraz kształcenie w tym duchu nowych księży.

Sprzeciw abp Lefebvre’a dotyczył zresztą nie tylko Mszy, ale także m.in. ekumenizmu, dialogu z innymi religiami, zasady wolności religijnej czy soborowej zachęty do tworzenia krajowych konferencji biskupich. Wszystkie te zjawiska świadczyły – jego zdaniem – o wyrzekaniu się przez Kościół katolicki dotychczasowej zasady jedynozbawczości i o słabnięciu jego posłannictwa w świecie.

Działalność Bractwa szybko wzbudziła zastrzeżenia, a wkrótce ostrą krytykę ze strony Kościoła w Szwajcarii, Stolicy Apostolskiej i osobiście Pawła VI, a później także Jana Pawła II. Gdy 30 czerwca 1988 arcybiskup, bez zgody i mimo ostrzeżeń ze strony Stolicy Apostolskiej, konsekrował czterech biskupów (w tym bp. B. Fellaya), Watykan uznał Bractwo za schizmatyckie a jego biskupów ekskomunikował. Te kary kościelne zdjął z nich dopiero 21 stycznia 2009 Benedykt XVI. Wkrótce potem rozpoczęły się rozmowy między Stolicą Apostolską a Bractwem, które jednak dotychczas nie doprowadziły do zbliżenia stanowisk obu stron. Główną przyczyną rozbieżności jest stosunek do Vaticanum II i jego nauczania – Watykan nalega na uznanie go za ważne i obowiązujące w całym Kościele, co Bractwo stanowczo odrzuca.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-10-03 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: biskup użycza kościoła lefebrystom na ich 50-lecie

Międzynarodowe seminarium Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Ecône

wikipedia.com

Międzynarodowe seminarium Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Ecône

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X zorganizuje obchody swego 50-lecia w kościele użyczonym im „w drodze wyjątku” przez diecezję Lozanny, Genewy i Fryburga. Bractwo założył w 1969 r. we Fryburgu abp Marcel Lefebvre, sprzeciwiający się niektórym decyzjom Soboru Watykańskiego II i posoborowej reformie liturgicznej.

Więcej ...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...