Reklama

Jarosław - Paryż

Pielgrzymka zaufania przez ziemię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tegorocznego 25. Europejskiego Spotkania Młodych zaczęliśmy się przygotowywać już od początku listopada przez czuwania modlitewne organizowane na przemian w kościołach Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w jarosławskiej kolegiacie. Na spotkaniach tych księża starali się przybliżyć cel i charakter spotkań organizowanych przez wspólnotę braci z Taizé.
Tym razem organizatorzy z Francji kładli szczególny nacisk na duchowe przygotowanie uczestników paryskiego spotkania. Polacy są zawsze najliczniejszą grupą na tego typu spotkaniach i dlatego też na nas spoczywa obowiązek dawania świadectwa w zetknięciu z inną kulturą.
Na spotkaniach przygotowujących zostaliśmy również poinformowani o kulturze i obyczajach panujących we Francji, a szczególnie we francuskich rodzinach, do których mieliśmy trafić.
Nadszedł długo oczekiwany dzień 27 grudnia 2002 r. Wcześnie rano zebraliśmy się na placu przed jarosławską kolegiatą i wyruszyliśmy na naszą pielgrzymkę do Francji. Po około 30 godzinach jazdy dotarliśmy do Paryża na plac Paris Expo, gdzie po wytrwałym staniu w kolejce zostaliśmy przyjęci przez organizatorów. Wrażenie zrobiła na nas duża liczba wolontariuszy z Polski. Już na początku zauważyć można było, że Paryż i okręg paryski przygotował się najlepiej jak tylko mógł na przyjęcie tylu młodych gości.
Z Jarosławia przyjechaliśmy dwoma autokarami, w których odpowiedzialnymi byli ks. Grzegorz oraz kleryk Krzysztof Żołyniak. Po ich opuszczeniu podzielono nas na 12-osobowe grupy - w jednej z nich przypadł mi zaszczyt bycia animatorem.
Po otrzymaniu planu Paryża i okolic wyruszyliśmy w kierunku parafii, do której nas skierowano. Pierwsza bariera do pokonania dla nas to paryskie metro, jedno z większych na świecie. Plan podziemnej trasy sprawiał wrażenie gęstej sieci, w której musieliśmy odnaleźć odpowiednią dla siebie linię. Jednak bez większych problemów dotarliśmy do parafii św. Marcina w Palaiseau, na południe od centrum Paryża. Przyjęto nas tam bardzo ciepło i gościnnie wraz z grupami młodzieży z Włoch, Niemiec i Słowenii. Po otrzymaniu wszystkich potrzebnych informacji zostaliśmy w 6 osób przyjęci przez rodzinę Marii i Pascala Brelaud, w której od początku odczuliśmy życzliwość i gościnę.
Porozumiewaliśmy się w większości w języku angielskim. Rodzina swe korzenie wywodzi z Polski, bo dowiedzieliśmy się, że dziadek pani Marii był Polakiem.
Każdy kolejny dzień Spotkania Młodych był podobny. Rano w parafiach odbywały się modlitwy poranne i spotkania tematyczne, późnym popołudniem na hali w Paris Expo wydawany był posiłek, a o 19.00 odbywała się wspólna modlitwa z medytacją brata Rogera, na którą przychodziło najwięcej osób. Na zakończenie dnia była modlitwa i adoracja wokół krzyża. Modlitewne spotkania były dla wielu osób dużym przeżyciem duchowym, chwilą refleksji i zadumy nad sobą.
W niedzielę udaliśmy się na Mszę św. do kościoła parafialnego w Palaiseau. Msza św. pomimo, iż w kościele katolickim, jednak różniła się wieloma gestami od tej w Polsce.
Każdego dnia był czas zarówno na modlitwę, jak i na zwiedzanie pięknej stolicy Francji, bogatej kulturowo i historycznie, której nowoczesność idzie w parze z historią.
Sylwestrowy wieczór wiele osób spędziło w parafiach na modlitwie o pokój na świecie, a następnie na balu zwanym "świętem narodów". Część osób udała się na Pola Elizejskie, bądź pod Wieżę Eiffla, gdzie wśród fajerwerków i życzeń w wielu językach przywitano nowy 2003 r.
Nowy Rok rozpoczęliśmy Mszą św., po której ksiądz złożył wszystkim życzenia noworoczne.
Szczególny wymiar i charakter miał dla gospodarzy noworoczny obiad, który w szczególności przygotowano dla nas, czym czuliśmy się bardzo zaszczyceni. Z myślą o nas oprócz tradycyjnych obiadowych dań przygotowano specjalności francuskiej kuchni, czyli ślimaki i gotowane kasztany.
Na koniec pamiątkowe zdjęcia, oraz skromne podarki dla naszych gospodarzy za ich serce i trud. Nie przypuszczaliśmy, że przy pożegnaniu zobaczymy łzy na twarzy pani Marii, będące dowodem, że przez te parę dni bardzo zżyliśmy się, przez co czuliśmy się jak w rodzinie. Słowo "dziękujemy" wypowiedziane przez każdego z nas płynęło dosłownie z głębi serca.
Po godzinie 17.00 wyjechaliśmy z Paryża do Polski, pełni wrażeń i wspomnień po tym kilkudniowym, ale jakże owocnym czasie spędzonym na 25. Europejskim Spotkaniu Młodych.
Na koniec warto podziękować tym, dzięki którym wyjazd z Jarosławia do Paryża mógł się odbyć: ks. Andrzejowi, ks. Grzegorzowi, Gosi, jak też całemu Duszpasterstwu Akademickiemu, które to podjęło się trudu przygotowania spotkań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Krzysztof Świertok

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania