Zakończyła się trzecia edycja Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego o Wielkich Polakach z serii „Regionalnych Olimpiad Wiedzy o Wielkich Polakach”, adresowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku konkursowi przyświecało hasło: „Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski na tle historii Kościoła i skautingu w Polsce w latach 1913-1945”. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.
Celem konkursów o wielkich Polakach jest ukazanie postaci szczególnie związanych z regionem kujawsko-pomorskim, popularyzowanie wiedzy na temat historii, przybliżanie młodzieży wartości etycznych i patriotycznych. W trzeciej edycji do zmagań konkursowych przystąpiło ok. 400 uczniów z 30 gimnazjów. Eliminacje odbywały się w 3 etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Przeprowadzony w formie pisemnej konkurs obejmował wiedzę z zakresu historii, języka polskiego, religii, geografii i wiedzy o społeczeństwie. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 61 uczestników. Laureaci zostali uhonorowani cennymi nagrodami, którymi były m.in. wycieczki do Włoch i rowery.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Uroczystość rozdania nagród odbyła się 19 marca br. w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku (powiat toruński). Zwyciężyła Weronika Więckowska z Publicznego Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Bądkowie (powiat aleksandrowski). Drugie miejsce zajęła Angelika Kopczyńska, a trzecie – Lena Chmielewska.
Udział młodzieży, w tym harcerzy, w konkursie można uznać za spełnienie oczekiwania św. Jana Pawła II, który podczas uroczystości beatyfikacyjnych sługi Bożego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w 1999 r. w Toruniu wyraził następujące życzenie: „Pragnę także zwrócić się do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania”.
Organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, znajdujące się na szlaku męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Centrum jest dynamicznym ośrodkiem edukacyjnym, z muzeum multimedialnym poświęconym bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, salą kinowo-teatralną, świetlicą środowiskową i boiskiem sportowym. Od otwarcia obiektu w październiku 2014 r. odwiedziło go ponad 8 tys. gości z całej Polski.