Jak informuje Mariusz Kozak z Kieleckiego banku Żywności, do koszy trafiały m.in. płatki śniadaniowe, konserwy, ryż i makarony, w tym produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Zebrano także dużą ilość mleka w proszku i gotowych zupek dla dzieci.
Wśród sieci handlowych, które zaangażowały się w akcję, znalazły się: Tesco, Biedronka, PSS Społem, Lewiatan, Carrefour, Real, Wafelek, Delikatesy Centrum, Stokrotka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Żywność zebrana podczas akcji zostanie wkrótce przekazana organizacjom i instytucjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci – trafi do szkół, świetlic, domów dziecka, klubów młodzieżowych.
Zbiórka była przeprowadzona w 82 sklepach w blisko 20 miejscowościach regionu. Były to: Kielce, Jędrzejów, Kazimierza Wielka, Włoszczowa, Suchedniów, Miechów, Pińczów, Chęciny, Chmielnik, Małogoszcz, Piekoszów, Łopuszno, Morawica, Brzeziny, Bilcza, Pierzchnica, Słomniki, Nowiny, Mniów, Bieliny.
Kielecki Bank Żywności zrzesza organizacje, instytucje i stowarzyszenia, które do swych podstawowych zadań lub celów statutowych zaliczają spełnianie świadczeń z zakresu pomocy społecznej.
Reklama
Członkami stowarzyszenia są m.in.: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Kieleckie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Oddział w Kielcach, Stowarzyszenie Na Rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych „Niebieski Parasol”, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Kapłanów Diecezji Kieleckiej, Caritas Diecezji Kieleckiej, Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie w Kielcach.
Kielecki Bank Żywności współpracuje także z 40 organizacjami regionu. Celem statutowym Banku Żywności jest pozyskiwanie żywności od producentów, hurtowników, żywności z Unii Europejskiej, przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności i niesienie pomocy żywnościowej organizacjom działającym na rzecz potrzebujących.
Od pięciu lat organizacja uczestniczy w Europejskim Programie Pomocy Żywnościowej PEAD, trzy razy w roku organizuje zbiórki żywności, pozyskuje pełnowartościowe produkty żywnościowe od producentów i hurtowników – najczęściej jest to żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia, wycofana z obrotu handlowego ze względu na niekompletne oznakowanie, czy nadwyżki produkcyjne. W ramach dystrybucji żywności pochodzącej z rezerw UE Kielecki Bank Żywności wydał w l. 2008 – 2013 ponad 2800 produktów.