Reklama

III Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych

Od tradycji po współczesność

Prawie 200 osób wystąpiło w piątek, 16 stycznia, na dużej scenie Lubuskiego Teatru, prezentując 14 przedstawień w ramach Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych dla młodzieży szkół średnich i dorosłych. Zespoły z Nowej Soli, Kożuchowa, Przewozu, Lubska, Wschowy, Starościna, Szprotawy i Zielonej Góry zaprezentowały zarówno różnorodność form, jak i treści bożonarodzeniowych przedstawień.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dickens i Ferrero

Za kanwę dwóch przedstawień posłużyła Opowieść wigilijna K. Dickensa. Z tym niezwykłym tekstem o przemianie ludzkiego serca, która dokonuje się pod wpływem tajemnicy i magii Nocy Wigilijnej, zmagali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli oraz uczniowie z Zespołu Szkół Leśniczych w Starościnie.
To klasyczne przesłanie o potrzebie świętowania Bożego Narodzenia skontrastował zespół "Gest" w przedstawieniu pt. Śledztwo w sprawie Bożego Narodzenia. O. Paweł Chmura OFMCap., który prowadzi grupę teatralną działającą przy Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze, oparł scenariusz o bajki B. Ferrero, które biblijne wydarzenia przenoszą do czasów nam współczesnych. Dzięki temu zabiegowi poszukiwanie Dzieciątka dokonuje się w realiach końca XX wieku, w czasach - dla młodzieży odgrywających przedstawienie - współczesnych. W ten sposób uzmysławiamy sobie, że Chrystus narodził się nie tylko 2000 lat temu w Betlejem, ale rodzi się w sercu każdego z nas i niestety zbyt często jest tak, że my to Dzieciątko gubimy, zapominamy o Jego istnieniu. Współczesny język i znane z życia realia sprawiły, że młodzież nie miała większej trudności ze zrozumieniem wypowiadanych kwestii i autentycznym przekazaniem ich treści.
O współczesnym Bożym Narodzeniu opowiedziała też grupa teatralna "Kopernik" z Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze. Pokazała ona, iż radość Wigilii może być przesłonięta dawnymi grzechami i błędnymi decyzjami.

Teologia biblijna

Najwyższe uznanie jurorów zyskał zespół "Czemu nie" z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze (nagroda prezydent Zielonej Góry Bożeny Ronowicz). Ciekawe opracowanie muzyczne (Grzegorz Hryniewicz) wraz z dobrym pomysłem inscenizacyjnym (Grażyna Lec) sprawiły, że trudne prawdy adwentowego oczekiwania, bożonarodzeniowej radości czy wzajemnej ludzkiej miłości stawały się proste i oczywiste. Podobnie z trudną, teologiczną materią tekstów biblijnych i pieśni kolędowych postanowili zmierzyć się uczniowie Sekcji Teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie (nagroda Dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej). Przedstawienie Ten Poranek - Ta Noc oparli na pomyśle przeciwstawieństw, walki dobra ze złem. Te same teksty wypowiadane były najpierw ironicznie z dezaprobatą, a potem z radością i nadzieją, pokazując, iż noc Bożego Narodzenia jest nocą cudów i niezgłębionej mądrości: "Bóg się rodzi - moc truchleje, Pan niebiosów - obnażony, ogień krzepnie - blask ciemnieje, ma granice - Nieskończony, wzgardzony - okryty chwałą". Młodzież ze Wschowy - według s. Marii Piętak, członkini jury - wykazała się niezwykłym zrozumieniem tekstów biblijnych i umiejętnie wydobyła z nich głębię zawartego w słowach przesłania nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Artystyczny show

Na scenie Lubuskiego Teatru zapanował istny artystyczny show, gdy pojawiły się na nim kolejno trzy grupy z Lubska. Najpierw Grupa Jasełkowa z Zespołu Szkół Rolniczych (nagroda wojewody lubuskiego) zaprezentowała skromne z nazwy acz bogate w formę jasełka. Była pantomima, kolędy po angielsku, francusku i niemiecku, betlejemska stajnia, wielokulturowa Judea, a nawet element koncertowy. Natomiast Grupa Dramatyczno-Kabaretowa z tej samej szkoły (nagroda dyrektora WOM w Gorzowie Wlkp.) pokazała spektakl pt. Nie było miejsca dla Ciebie w niejednej człowieczej duszy. Scenki ze szkoły, niesnasków domowych, życia pod mostem, zabawy na całego uzmysławiały, że życie w dyskotekowych tempie i wśród migających świateł jest puste, że brak w nim zrozumienia, akceptacji, życzliwości, miłości. Nie ma miejsca, by przekazać sobie wigilijny znak pokoju.
W kabaretowym nurcie zaprezentowała się także grupa "Zatem" z Zespołu Szkół Zawodowych (wyróżnienie), która wykorzystała tradycję mówiącą, że w Noc Wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem, oddając im w ten sposób prawo opowiedzenia o tym, co wydarzyło się 2000 lat temu w Betlejem.

Reklama

Patriotyczne tradycje

Na szczególną uwagę zasługuje także grupa "Pod napięciem" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Soli (wyróżnienie) oraz Zespół Jasełkowy z Gminnego Ośrodka Kultury w Przewozie (nagroda marszałka województwa lubuskiego), wśród aktorów którego gromkie brawa otrzymał odtwórca roli Kusiciela.
Nowosolską grupę teatralną od lat prowadzi polonistka Anna Szypowska. W przygotowanie przedstawienia jasełkowego zaangażowała się prawie cała klasa, której jest wychowawczynią. Uczniowie wystawili Szopkę polską ma motywach dzieła A. Oppmana pod tym samym tytułem. Zamierzeniem A. Szypowskiej jest taki dobór repertuaru, aby z jednej strony zaznajamiać młodzież z bogactwem polskiej literatury i jednocześnie poprzez tekst przekazywać i podtrzymywać rodzimą tradycję i narodowe wartości. Dlatego zanim przystąpiono do prób, wiele spotkań poświęcono poznawaniu życia postaci historycznych, które występują w Szopce polskiej. Jako jeden z nielicznych zespołów grupa "Pod napięciem" przedstawiła postaci tradycyjnych polskich kolędników.
Z tradycyjnymi bożonarodzeniowymi jasełkami przyjechał do Zielonej Góry także zespół "Tęcza" z Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie (wyróżnienie) oraz klasa IIIc z Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie.

Rozwijać talenty

Na szczególne podkreślanie zasługuje fakt, że w występy III Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych zaangażowane były całe klasy, każdy według swoich talentów. Lubsko przyjechało z własnym zespołem muzycznym (brawo! chłopaki). Leśnicy zaprezentowali firmowe stroje, grupie "Czemu nie" należą się brawa za choreografię, kabaret "Zatem" zapewne równie dużo pracy włożył w wykonanie strojów, co w przygotowanie tekstu, wschowscy licealiści ubogą inscenizację nadrobili jakością słowa, szprotawianie sięgnęli po Norwida i Ave Maria, a klasa I LPS z Żagania do tradycyjnie wykonanych strojów.
Duże zainteresowanie kolędniczymi spotkaniami młodzieży szkół średnich i dorosłych w tym roku sprawiło, że organizatorzy - Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, myślą o tym, by w przyszłym roku wprowadzić także w tej kategorii wiekowej rejonowe eliminacje.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Krzysztof Świertok

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania