Reklama

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw zakończył się w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18- -25 stycznia) był czasem żarliwszej niż zazwyczaj modlitwy o jedność. Historia Kościoła naznaczona jest tajemnicą podziałów i rozdarcia, które są zaprzeczeniem woli Jezusa "aby byli jedno" i antyświadectwem dla świata. "Bez pełnej jedności chrześcijanie nie mogą dawać zadowalającego świadectwa Chrystusowi, a ich podziały pozostają zgorszeniem dla świata, szczególnie dla młodych Kościołów misyjnych" - mówił Jan Paweł II w 1980 r. podczas pielgrzymki do Afryki. Hasłem tegorocznego Tygodnia były słowa św. Pawła z drugiego Listu do Koryntian: Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach. Dla nas, chrześcijan, jest to wezwanie do wielkiej troski o wiarę, o przezwyciężanie podziałów przede wszystkim w codziennych relacjach pomiędzy chrześcijanami.
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan rozpoczęło w naszym mieście Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. W Nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. prał. Bronisław Preder - kustosz sanktuarium, uczestniczyli przedstawiciele Kościołów i wyznań chrześcijańskich miasta i okolic. Kaznodzieją był ks. dr Marcin Hintz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, który podkreślił szczególnie konieczność podjęcia wspólnego trudu w poszukiwania dróg do Chrystusa. Dla alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu, było to cenne doświadczenie pogłębiające wiedzę na temat ekumenizmu. W przygotowanie Nabożeństwa aktywnie włączyła się młodzież i przedstawiciele Akcji Katolickiej parafii św. Józefa Rzemieślnika.
Uwieńczeniem Tygodnia była Eucharystia sprawowana 25 stycznia w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi, w święto nawrócenia św. Pawła Apostoła. Liturgię celebrował abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wraz z rektorem WSD - ks. dr. Włodzimierzem Kowalikiem oraz przełożonymi Seminarium. Ekumeniczny wymiar Liturgii nadawała obecność: bp. Jerzego Szotmillera - ordynariusza diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła polskokatolickiego, który przybył wraz z ks. Witoldem Iwanowskim, ks. kan. Mirosława Drabiuka - proboszcza parafii prawosławnej w Częstochowie, ks. Tadeusza Ratajczyka - proboszcza Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w Gniazdowie, ks. dr. Marcina Hintza - proboszcza częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, starszego zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, reprezentującego pastora zboru p. Zenona Samborskiego. W uroczystości wzięli udział alumni WSD, Akcja Katolicka z parafii św. Józefa i wierni.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślał prymat modlitwy o jedność, która jest darem Ducha Świętego i tylko "Bóg pomoże nam jednoczyć się na każdy dzień, aby wypełniły się słowa: "Nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz". (...) Niech jedność trynitarna staje się wzorem dla jedności ludzkiej".
Spotkania zorganizowane były przez ks. dr. Sławomira Zielińskiego działającego z ramienia Referatu ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej. W Eucharystii mieli okazję uczestniczyć również słuchacze Radia Fiat. Liturgię uświetnił śpiew scholii seminaryjnej. Kończący się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był dobrą okazją do budowania mostów. Oby trzecie tysiąclecie w przeciwieństwie do minionego było czasem wspólnoty i jedności. My, chrześcijanie, sól tej ziemi, musimy się troszczyć o to, żeby żyć w jedności, aby świat uwierzył.

Wybrane dla Ciebie

Kanada: zdewastowane stacje Drogi Krzyżowej

2020-07-01 11:15

goniec.net

Kanadyjska diecezja Sault Sainte Marie w prowincji Ontario zapowiedziała, że naprawi sześć posągów ze stacji Drogi Krzyżowej w Groty Matki Bożej z Lourdes w Sudbury, które niedawno zniszczyli wandale. Niektórym z rzeźb odcięto głowy i ramiona. Dotąd nie znaleziono brakujących elementów.

Więcej ...

Duchowa rodzina w parafii św. Maurycego

2020-07-02 22:54

Marzena Cyfert

Eucharystia w intencji Wspólnoty Krwi Chrystusa w parafii św. Maurycego

Krew Chrystusa obmywa nas z wszystkich grzechów a skoro jesteśmy Wspólnotą Krwi Chrystusa, to na spotkaniach podejmujemy wszystkie trudne tematy i przedstawiamy punkt widzenia Kościoła – mówi ks. Patryk Olejnik, opiekun Wspólnoty Krwi Chrystusa w parafii św. Maurycego we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Zaplanowana na czwartek debata kandydatów na prezydenta...

Wiadomości

Zaplanowana na czwartek debata kandydatów na prezydenta...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...