Reklama

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18- -25 stycznia) był czasem żarliwszej niż zazwyczaj modlitwy o jedność. Historia Kościoła naznaczona jest tajemnicą podziałów i rozdarcia, które są zaprzeczeniem woli Jezusa "aby byli jedno" i antyświadectwem dla świata. "Bez pełnej jedności chrześcijanie nie mogą dawać zadowalającego świadectwa Chrystusowi, a ich podziały pozostają zgorszeniem dla świata, szczególnie dla młodych Kościołów misyjnych" - mówił Jan Paweł II w 1980 r. podczas pielgrzymki do Afryki. Hasłem tegorocznego Tygodnia były słowa św. Pawła z drugiego Listu do Koryntian: Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach. Dla nas, chrześcijan, jest to wezwanie do wielkiej troski o wiarę, o przezwyciężanie podziałów przede wszystkim w codziennych relacjach pomiędzy chrześcijanami.
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan rozpoczęło w naszym mieście Ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. W Nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. prał. Bronisław Preder - kustosz sanktuarium, uczestniczyli przedstawiciele Kościołów i wyznań chrześcijańskich miasta i okolic. Kaznodzieją był ks. dr Marcin Hintz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, który podkreślił szczególnie konieczność podjęcia wspólnego trudu w poszukiwania dróg do Chrystusa. Dla alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu, było to cenne doświadczenie pogłębiające wiedzę na temat ekumenizmu. W przygotowanie Nabożeństwa aktywnie włączyła się młodzież i przedstawiciele Akcji Katolickiej parafii św. Józefa Rzemieślnika.
Uwieńczeniem Tygodnia była Eucharystia sprawowana 25 stycznia w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi, w święto nawrócenia św. Pawła Apostoła. Liturgię celebrował abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wraz z rektorem WSD - ks. dr. Włodzimierzem Kowalikiem oraz przełożonymi Seminarium. Ekumeniczny wymiar Liturgii nadawała obecność: bp. Jerzego Szotmillera - ordynariusza diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła polskokatolickiego, który przybył wraz z ks. Witoldem Iwanowskim, ks. kan. Mirosława Drabiuka - proboszcza parafii prawosławnej w Częstochowie, ks. Tadeusza Ratajczyka - proboszcza Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w Gniazdowie, ks. dr. Marcina Hintza - proboszcza częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, starszego zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, reprezentującego pastora zboru p. Zenona Samborskiego. W uroczystości wzięli udział alumni WSD, Akcja Katolicka z parafii św. Józefa i wierni.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślał prymat modlitwy o jedność, która jest darem Ducha Świętego i tylko "Bóg pomoże nam jednoczyć się na każdy dzień, aby wypełniły się słowa: "Nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz". (...) Niech jedność trynitarna staje się wzorem dla jedności ludzkiej".
Spotkania zorganizowane były przez ks. dr. Sławomira Zielińskiego działającego z ramienia Referatu ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej. W Eucharystii mieli okazję uczestniczyć również słuchacze Radia Fiat. Liturgię uświetnił śpiew scholii seminaryjnej. Kończący się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był dobrą okazją do budowania mostów. Oby trzecie tysiąclecie w przeciwieństwie do minionego było czasem wspólnoty i jedności. My, chrześcijanie, sól tej ziemi, musimy się troszczyć o to, żeby żyć w jedności, aby świat uwierzył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bez zmiany Konstytucji RP zakazy spowiadania nie mogą być legalnie wprowadzone

2025-02-07 23:10

Pio Si/pl.fotolia.com

Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wpłynęła petycja dotycząca zakazu spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Od kilku tygodni trwa debata medialna na ten temat. - Uważam, że dobrze przygotowana wczesna spowiedź dzieci przynosi wiele pożytku w ich rozwoju psychospołecznym i duchowym - mówi ekspert KUL, teolog pastoralista ks. prof. Wiesław Przygoda.

Więcej ...

Niemcy co roku naturalizują 150 000 Syryjczyków

2025-02-08 21:02

Matthias Stolt/Fotolia.com

Dwie trzecie Syryjczyków to mężczyźni, a pracuje tylko 0,6 procent.

Więcej ...

„Zanosić innym żywego Boga”. Jak wygląda posługa księży i szafarzy wobec chorych?

2025-02-08 20:00

Adobe.Stock

Kapłani i Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej regularnie odwiedzają osoby chore w domach, przynosząc im Chrystusa w sakramencie Eucharystii. O to, jak wyglądają takie wizyty i jakie mają znaczenie, zapytaliśmy ich uczestników: chorego, księdza i szafarza.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

Kościół

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

Wiadomości

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy