Reklama

Serwis częstochowski

Konkurs kolęd w NSD

12 stycznia we wspólnocie Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie odbył się V już konkurs kolęd i pastorałek. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest ojciec duchowny NSD ks. Marek Cisowski. Na uroczystość przybyli wychowankowie oraz goście: ks. Piotr Mizera, ks. Dariusz Latacz, ks. Władysław Golis, profesorowie i siostry obliczanki, które przygotowały dekoracje i dyplomy dla zwycięzców. Oprócz zespołów swoje umiejętności prezentowali również soliści. W czasie obrad jury zebrani wysłuchali kolęd w języku łacińskim zaprezentowanych przez ks. Władysława Golisa, który zagrał również na harmonijce ustnej. Wyróżnienia otrzymali uczniowie klas pierwszych, III miejsce zajęli reprezentanci kl. III b, drugie - kl. III a, pierwsze - kl. IV. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni.

Łukasz Kasztelan, Łukasz Lech


Jasełka w szpitalu

10 stycznia w świetlicy oddziału pediatrycznego szpitala na Parkitce w Częstochowie zgromadzili się mali pacjenci. Okazją do spotkania była wizyta dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej działającej przy ul. Kilińskiego w Częstochowie. Placówka jest powiatowym oddziałem TPD, prowadzą ją Jadwiga Basińska i Izabela Gadnicka - nauczycielki szkół podstawowych. Grupa działa od 3 lat, obie Panie pracują z dziećmi jako wolontariuszki. Oddają im swój wolny czas i - jak mówią - sprawia im to ogromną satysfakcję.
Należy pogratulować pomysłu Paniom ze Świetlicy przy ul. Kilińskiego i życzyć, aby ich podopieczni byli zawsze tak uśmiechnięci i pełni zapału, jak w czasie piątkowego występu w Szpitalu.

Reklama

Anna Dąbrowska


U Sióstr Zmartwychwstanek

70 absolwentek Katolickiej Szkoły Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie przybyło 12 stycznia do Domu Sióstr na spotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się Mszą św. odprawioną przez ks. dr. Jana Sambora, obchodzącego właśnie 25-lecie kapłaństwa. Swój srebrny jubileusz świętowała niedawno również przełożona częstochowskiej wspólnoty s. Barbara Maria Mikulska CR. W czasie agapy łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia, jubilaci otrzymali kwiaty, a s. Miriam Grunwald przygotowała dla wszystkich skromne upominki.
19 stycznia na swoim opłatku spotkały się apostołki zmartwychwstania. Mszę św. celebrował dla nich o. Kazimierz Maniecki z Jasnej Góry. W czasie opłatkowego spotkania płynęły kolędy i serdeczne życzenia. I znów s. Miriam obdarowała wszystkich świątecznymi upominkami. W kronice o. Maniecki napisał: "Nasze spotkanie wpisuje się w obchody Roku Różańca. Pragniemy całe apostolstwo oplatać Różańcem, wyjednując dla dzisiejszego świata łaskę pokoju i Bożego światła".

Wiesława Jarońska


Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie

Nad organizacją i formacją rodzin zrzeszonych w Domowym Kościele czuwają osoby świeckie pod kierunkiem księży moderatorów. Podstawową jednostką w strukturze DK jest krąg parafialny, w skład którego wchodzi 4-7 małżeństw. Za krąg odpowiada jedno z małżeństw, tzw. para animatorska. Doradcą duchowym kręgu jest ksiądz moderator. Kręgi rodzin spotykają się raz w miesiącu w domu poszczególnych małżeństw. Spotkania te przebiegają według następującego planu: dzielenie się życiem (wydarzeniami, radościami, troskami) podczas symbolicznego posiłku (agapy); modlitwa - rozważanie Ewangelii, tajemnica Różańca; formacja - w atmosferze modlitwy omawianie problemów związanych z rozwojem życia duchowego poszczególnych małżeństw i całego kręgu. Praca w kręgach pogłębiana jest przez 2-4 dniowe rekolekcje w ciągu roku zwane Oazą Rekolekcyjną Animatorów Rodzin (ORAR), rekolekcje ewangelizacyjne (ORAR stopnia 0); 15-dniowe rekolekcje wakacyjne (oaza I, II, III stopnia); dni wspólnoty.
Logo Domowego Kościoła stanowią greckie słowa "FOS" (światło) i "DZOE" (życie), wpisane w znak krzyża (znak Ruchu Światło-Życie), zachodzące na siebie obrączki i symboliczna bryła domu.

Anna Cichobłazińska


Dla dobra naszego miasta

Zrzeszenia katolickie uczestniczą aktywnie w życiu zarówno Kościoła, jak i społeczeństwa. Ta podwójna przynależność jest szczególnie widoczna w ruchach i stowarzyszeniach, które tworzą głównie ludzie świeccy. Rozmaite formy zrzeszonej działalności świeckich stanowią wyjątkowo cenną pomoc dla wielu ludzi w prowadzeniu chrześcijańskiego życia zgodnie z wymaganiami Ewangelii, w zaangażowaniu misyjnym i apostolskim.
Owocem tej działalności było spotkanie opłatkowe zrzeszeń katolickich i organizacji pozarządowych z władzami Miasta, które odbyło się 18 stycznia w Urzędzie Miasta Częstochowy. Jego celem było podjęcie współpracy zrzeszeń i organizacji z władzami samorządowymi. Głównymi organizatorami spotkania była Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej wraz z prezydentem Miasta Tadeuszem Wroną. Możliwości i płaszczyzny współpracy nakreślił zaproszony gość o. Adam Schulz, przewodniczący ORRK i rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Całość spotkania uświetnił koncert kolęd Chóru Dziewczęcego "Subito" z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Wspólne łamanie się opłatkiem dało nam wszystkim możliwość poznania się i stało się okazją do wymiany przemyśleń związanych z troską o nasze miasto.

Krzysztof Klimczyk - Przewodniczący Rady Ruchów i Stowarzyszeń

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Bożena Sztajner

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Więcej ...

Świeca w oknie i modlitwa o ustanie pandemii

2020-04-02 21:18

Archiwum Aspektów

Bp Tadeusz Lityński zachęca wszystkich diecezjan, aby w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zapalić w oknach świece i zjednoczyć się na modlitwie o ustanie pandemii. To odpowiedź na apel kard. Stanisława Dziwisza.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Modlitwa o uzdrowienie za przyczyną św. Jana Pawła II

Wiara

Modlitwa o uzdrowienie za przyczyną św. Jana Pawła II

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...