Reklama

Dzień Polski w szkole

Niedziela częstochowska 6/2003

Z s. Ireną Makowicz USJK - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego przy ul. Górnej w Częstochowie - rozmawia Anna Cichobłazińska

Reklama

Anna Cichobłazińska: - "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - mówi stare polskie przysłowie. Sprawdza się ono szczególnie teraz, gdy tak głośno w mediach o referendum w sprawie wejścia do Unii Europejskiej. Bez względu na wyniki referendum warto się zastanowić, jak przygotować dzieci do kontaktu z przedstawicielami innych narodowości. Wydaje się, że szkoły skupiają się tylko na jednym aspekcie tego zagadnienia.

S. Irena Makowicz: - To prawda. Od kilku lat w prasie pojawiają się artykuły o organizowanych w szkołach tzw. dniach różnych krajów: dniu angielskim, francuskim, austriackim, niemieckim. Uczniowie poznają Niemcy, Anglię, Francję od strony historii, kultury, geografii, a nawet kulinariów. Dobrze byłoby podjąć refleksję, także medialną, co my sobą reprezentujemy jako państwo polskie, jako naród. Źle by się stało, gdyby poznając naszych sąsiadów nie wiedzieć, kim sami jesteśmy. W naszej szkole zrodził się pomysł, aby zorganizować u nas Dzień Polski. Chcemy przedstawić nasz kraj wieloaspektowo, pokazać nasze osiągnięcia w różnych dziedzinach, naszą specyfikę, polonika - to wszystko, co wyróżnia nas wśród narodów Europy, a jednocześnie nas w Europie zakorzenia. Niewielu przecież Europejczyków zdaje sobie sprawę, że w Europie jesteśmy od co najmniej roku 966. Wiemy, że Unia Europejska stanowi przede wszystkim gospodarczą wspólnotę krajów, ale w tej wspólnocie istnieje wielorakość kultur, wzorów zachowań, wartości, norm i musimy ją traktować szerzej, także od strony wartości moralnych.

- Jak konkretnie przebiegać będzie w szkole Dzień Polski?

- Nie mamy jeszcze szczegółowych rozwiązań, czekamy na propozycje młodzieży, ale już teraz mogę przedstawić ogólną koncepcję. Pragniemy promować wybrane dziedziny naszej kultury, geografii, historii, bogactwo regionów. W naszych pracowniach, do których zaprosimy uczniów szóstych klas szkół podstawowych Częstochowy, zaprezentujemy to, co Polskę stanowi, co nas wyróżnia, z czego jesteśmy dumni jako naród i kraj. I tak w sali kominkowej, gdzie znajduje się pianino, będziemy mówić o wkładzie Polaków w kulturę muzyczną świata, z prezentacją fragmentów utworów wybitnych kompozytorów polskich i ich sylwetek. W pracowni plastycznej przedstawimy polskich malarzy, grafików, scenografów, których twórczość wzbogaciła europejską, a nawet ogólnoświatową kulturę. Oczywiście, w zakresie kultury, nie tylko plastycznej, mamy wielu wybitnych twórców, ale ich dzieła nie zawsze są rozumiane, choćby ze względu na naszą polską specyfikę. Kultura przekazywana jest zawsze w znaku, symbolu. Nasza historia i doświadczenia naszego narodu nie zawsze są zrozumiałe dla osób wywodzących się z innych kultur. W pracowni fizyczno-chemicznej przedstawiać będziemy postaci naszych wielkich naukowców, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój cywilizacyjny świata. W pracowni nauk przyrodniczych przypomnimy sylwetki Polaków - odkrywców, których biografie znajdują się już w podręcznikach szkolnych i encyklopediach. W pozostałych pracowniach prezentować będziemy wybitnych polskich poetów, pisarzy i dramaturgów - twórców znanych na całym świecie.
Pragniemy zaprezentować regiony Polski, które dzieci znają przez fakt urodzenia, tzw. małe ojczyzny, i te, które poznają w czasie szkolnych wycieczek. A więc najbliższą nam, przepiękną Jurę Krakowsko-Częstochowską, z jej wapiennymi bogactwami, perełkami sztuki sakralnej i kultury materialnej, Wielkopolskę, Lubelszczyznę i Pomorze. Będzie to dla naszych gości swoisty spacer po Polsce, po jej najpiękniejszych miejscach. Oczywiście, najłatwiej chlubić się ojczyzną przez pryzmat wielkich osobowości, które ją tworzyły, ale przecież i krajobraz zatrzymany w kadrze artysty fotoreportera czy pod pędzlem malarza stanowi powód do dumy.
Szkoła nasza jest szkołą katolicką, dlatego w prezentacji naszej ojczyzny nie może zabraknąć bogactwa życia chrześcijańskiego w Polsce, wybitnych postaci wywodzących się z rodu Polaków, świętych Europy, którzy wnieśli wkład do skarbca chrześcijaństwa, a także innych religii chrześcijańskich, których wyznawcy zamieszkują nasz kraj.
Naszym dzieciom na co dzień staramy się przybliżyć kraj ojczysty, i to nie tylko przez wycieczki szkolne, ale również lekcję geografii, historii, języka polskiego, muzyki czy sztuki, które dzieci i młodzież odbywają w plenerze czy w czasie wyjazdów do teatrów i muzeów Warszawy, Krakowa czy odwiedzając nasze lokalne ośrodki kultury.
W czasie Dnia Polskiego starać się będziemy zaproponować naszym gościom przygodę z krajem ojczystym i jego kulturą, tak aby w kontakcie z rówieśnikami z innych krajów mieli do przekazania kompedium wiedzy o Polsce, a jednocześnie czuli się dumni z przynależności do polskiego narodu. Chcielibyśmy, by spotkanie to miało charakter poznawczy, twórczy i integracyjny, dlatego planujemy, aby młodzież, która nas odwiedzi, wzięła również udział w prezentacjach, konkursach i quizach, które w formie zabawowej porządkować będą wiedzę o tym, co najwartościowsze w naszej ojczyźnie.
Czujemy się w jakimś stopniu upoważnieni do organizacji Dnia Polskiego właśnie w naszej szkole. Nasi gimnazjaliści w ubiegłorocznym teście sprawdzającym wiedzę okazali się najlepsi w Częstochowie z zakresu nauk humanistycznych. Wszystko, co zaprezentowane zostanie w czasie Dnia Polskiego, będzie pokłosiem naszej codziennej pracy w szkole. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w Dniu Polskim. Postaramy się, by nasza wędrówka po polskości przebiegała w sposób interesujący, by uczyła, bawiła, ale przede wszystkim integrowała wokół wartości, której na imię Polska.

- Dziękuję za rozmowę.

Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickie

Reklama

Szkoły oferują:

rzetelną wiedzę o Bogu, człowieku, Ojczyźnie i świecie,

wprowadzenie w świat kultury i sztuki (film, teatr, muzyka, muzea, wycieczki),

naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego,

rozwój zainteresowań dziecka podczas licznych zajęć pozalekcyjnych,

bogaty księgozbiór, czytelnię prasy i wideotekę,

pracownię komputerową,

wprowadzenie w świat multimediów,

przebywanie w estetycznie urządzonych wnętrzach, w atmosferze wzajemnej życzliwości uczniów i pracowników szkoły

Już rozpoczęły się zapisy do klasy pierwszej i klasy zerowej Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz do Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie przy ul. Górnej 12 na rok szkolny 2001/2002.
Informacje można otrzymać, telefonując pod numer (0-34) 366-30-62.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Częstochowie poszukuje nauczycieli (z co najmniej 5-letnim stażem) następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, techniki, informatyki, geografii i historii - do pracy w roku szkolnym 2003/2004, kontakt telefoniczny: 366-30-62; 366-32-38.

Wybrane dla Ciebie

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

Więcej ...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46
Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania