Reklama

Dzień Polski w szkole

Niedziela częstochowska 6/2003

Z s. Ireną Makowicz USJK - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego przy ul. Górnej w Częstochowie - rozmawia Anna Cichobłazińska

Reklama

Anna Cichobłazińska: - "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - mówi stare polskie przysłowie. Sprawdza się ono szczególnie teraz, gdy tak głośno w mediach o referendum w sprawie wejścia do Unii Europejskiej. Bez względu na wyniki referendum warto się zastanowić, jak przygotować dzieci do kontaktu z przedstawicielami innych narodowości. Wydaje się, że szkoły skupiają się tylko na jednym aspekcie tego zagadnienia.

S. Irena Makowicz: - To prawda. Od kilku lat w prasie pojawiają się artykuły o organizowanych w szkołach tzw. dniach różnych krajów: dniu angielskim, francuskim, austriackim, niemieckim. Uczniowie poznają Niemcy, Anglię, Francję od strony historii, kultury, geografii, a nawet kulinariów. Dobrze byłoby podjąć refleksję, także medialną, co my sobą reprezentujemy jako państwo polskie, jako naród. Źle by się stało, gdyby poznając naszych sąsiadów nie wiedzieć, kim sami jesteśmy. W naszej szkole zrodził się pomysł, aby zorganizować u nas Dzień Polski. Chcemy przedstawić nasz kraj wieloaspektowo, pokazać nasze osiągnięcia w różnych dziedzinach, naszą specyfikę, polonika - to wszystko, co wyróżnia nas wśród narodów Europy, a jednocześnie nas w Europie zakorzenia. Niewielu przecież Europejczyków zdaje sobie sprawę, że w Europie jesteśmy od co najmniej roku 966. Wiemy, że Unia Europejska stanowi przede wszystkim gospodarczą wspólnotę krajów, ale w tej wspólnocie istnieje wielorakość kultur, wzorów zachowań, wartości, norm i musimy ją traktować szerzej, także od strony wartości moralnych.

- Jak konkretnie przebiegać będzie w szkole Dzień Polski?

- Nie mamy jeszcze szczegółowych rozwiązań, czekamy na propozycje młodzieży, ale już teraz mogę przedstawić ogólną koncepcję. Pragniemy promować wybrane dziedziny naszej kultury, geografii, historii, bogactwo regionów. W naszych pracowniach, do których zaprosimy uczniów szóstych klas szkół podstawowych Częstochowy, zaprezentujemy to, co Polskę stanowi, co nas wyróżnia, z czego jesteśmy dumni jako naród i kraj. I tak w sali kominkowej, gdzie znajduje się pianino, będziemy mówić o wkładzie Polaków w kulturę muzyczną świata, z prezentacją fragmentów utworów wybitnych kompozytorów polskich i ich sylwetek. W pracowni plastycznej przedstawimy polskich malarzy, grafików, scenografów, których twórczość wzbogaciła europejską, a nawet ogólnoświatową kulturę. Oczywiście, w zakresie kultury, nie tylko plastycznej, mamy wielu wybitnych twórców, ale ich dzieła nie zawsze są rozumiane, choćby ze względu na naszą polską specyfikę. Kultura przekazywana jest zawsze w znaku, symbolu. Nasza historia i doświadczenia naszego narodu nie zawsze są zrozumiałe dla osób wywodzących się z innych kultur. W pracowni fizyczno-chemicznej przedstawiać będziemy postaci naszych wielkich naukowców, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój cywilizacyjny świata. W pracowni nauk przyrodniczych przypomnimy sylwetki Polaków - odkrywców, których biografie znajdują się już w podręcznikach szkolnych i encyklopediach. W pozostałych pracowniach prezentować będziemy wybitnych polskich poetów, pisarzy i dramaturgów - twórców znanych na całym świecie.
Pragniemy zaprezentować regiony Polski, które dzieci znają przez fakt urodzenia, tzw. małe ojczyzny, i te, które poznają w czasie szkolnych wycieczek. A więc najbliższą nam, przepiękną Jurę Krakowsko-Częstochowską, z jej wapiennymi bogactwami, perełkami sztuki sakralnej i kultury materialnej, Wielkopolskę, Lubelszczyznę i Pomorze. Będzie to dla naszych gości swoisty spacer po Polsce, po jej najpiękniejszych miejscach. Oczywiście, najłatwiej chlubić się ojczyzną przez pryzmat wielkich osobowości, które ją tworzyły, ale przecież i krajobraz zatrzymany w kadrze artysty fotoreportera czy pod pędzlem malarza stanowi powód do dumy.
Szkoła nasza jest szkołą katolicką, dlatego w prezentacji naszej ojczyzny nie może zabraknąć bogactwa życia chrześcijańskiego w Polsce, wybitnych postaci wywodzących się z rodu Polaków, świętych Europy, którzy wnieśli wkład do skarbca chrześcijaństwa, a także innych religii chrześcijańskich, których wyznawcy zamieszkują nasz kraj.
Naszym dzieciom na co dzień staramy się przybliżyć kraj ojczysty, i to nie tylko przez wycieczki szkolne, ale również lekcję geografii, historii, języka polskiego, muzyki czy sztuki, które dzieci i młodzież odbywają w plenerze czy w czasie wyjazdów do teatrów i muzeów Warszawy, Krakowa czy odwiedzając nasze lokalne ośrodki kultury.
W czasie Dnia Polskiego starać się będziemy zaproponować naszym gościom przygodę z krajem ojczystym i jego kulturą, tak aby w kontakcie z rówieśnikami z innych krajów mieli do przekazania kompedium wiedzy o Polsce, a jednocześnie czuli się dumni z przynależności do polskiego narodu. Chcielibyśmy, by spotkanie to miało charakter poznawczy, twórczy i integracyjny, dlatego planujemy, aby młodzież, która nas odwiedzi, wzięła również udział w prezentacjach, konkursach i quizach, które w formie zabawowej porządkować będą wiedzę o tym, co najwartościowsze w naszej ojczyźnie.
Czujemy się w jakimś stopniu upoważnieni do organizacji Dnia Polskiego właśnie w naszej szkole. Nasi gimnazjaliści w ubiegłorocznym teście sprawdzającym wiedzę okazali się najlepsi w Częstochowie z zakresu nauk humanistycznych. Wszystko, co zaprezentowane zostanie w czasie Dnia Polskiego, będzie pokłosiem naszej codziennej pracy w szkole. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w Dniu Polskim. Postaramy się, by nasza wędrówka po polskości przebiegała w sposób interesujący, by uczyła, bawiła, ale przede wszystkim integrowała wokół wartości, której na imię Polska.

- Dziękuję za rozmowę.

Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickie

Szkoły oferują:

rzetelną wiedzę o Bogu, człowieku, Ojczyźnie i świecie,

wprowadzenie w świat kultury i sztuki (film, teatr, muzyka, muzea, wycieczki),

naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego,

rozwój zainteresowań dziecka podczas licznych zajęć pozalekcyjnych,

bogaty księgozbiór, czytelnię prasy i wideotekę,

pracownię komputerową,

wprowadzenie w świat multimediów,

przebywanie w estetycznie urządzonych wnętrzach, w atmosferze wzajemnej życzliwości uczniów i pracowników szkoły

Już rozpoczęły się zapisy do klasy pierwszej i klasy zerowej Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz do Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie przy ul. Górnej 12 na rok szkolny 2001/2002.
Informacje można otrzymać, telefonując pod numer (0-34) 366-30-62.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Częstochowie poszukuje nauczycieli (z co najmniej 5-letnim stażem) następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, techniki, informatyki, geografii i historii - do pracy w roku szkolnym 2003/2004, kontakt telefoniczny: 366-30-62; 366-32-38.

Wybrane dla Ciebie

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Więcej ...

Bp Przybylski: Życie spełnione to życie wypełnione miłością

2020-04-10 21:45

Pixabay

– Nie chodzi tylko o to, aby nasze ziemskie życie było długie, bogate, przyjemne i zdrowe, ale żeby to było życie spełnione – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, w homilii podczas Liturgii Męki Pańskiej, której w Wielki Piątek 10 kwietnia przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Święcenie pokarmów

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święcenie pokarmów

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Niedziela Małopolska

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Kościół

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Droga Krzyżowa - rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza

Wiara

Droga Krzyżowa - rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Kościół

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...