Reklama

Modlitewna inauguracja Tygodnika "Niedziela" w diecezji

Odnaleźć swoją łódkę...

Niedziela kielecka 6/2003

Mszą św. koncelebrowaną w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej swą obecność w diecezji kieleckiej zainaugurował 23 stycznia 2003 r. tygodnik Niedziela.
Eucharystię, której przewodniczył ks. bp Kazimierz Ryczan celebrowali również ks. bp Marian Florczyk i gość szczególny - ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli oraz: ks. prałat Jan Szarek, wikariusz generalny, ks. Kazimierz Gurda, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor kieleckiego Radia Plus, ks. Leszek Skorupa, dyrektor Wydawnictwa "Jedność", ks. Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, kapłani z Seminarium i parafii kieleckich oraz ks. Paweł Borto, redaktor odpowiedzialny za kielecką edycję Niedzieli.
W przeddzień patronalnego święta dziennikarzy (24 stycznia przypada wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy), w modlitwę za media włączyli się dziennikarze Radia Plus, Telewizji Kablowej Kielce i lokalnych dzienników. Zebranych wokół eucharystycznego stołu przywitał ks. Paweł Borto.
- Niech Pan błogosławi wszystkim mediom w przeddzień ich patrona św. Franciszka Salezego - powiedział biskup Kazimierz, polecając Bogu dzieło ewangelizacji, realizowane za pomocą środków społecznego przekazu.
- Witam wszystkich, którzy są blisko słowa drukowanego i w ogóle blisko mediów - powiedział w homilii Redaktor Naczelny Niedzieli. Ks. inf. I. Skubiś przedstawił credo pisma, mającego za zadanie służbę biskupowi diecezjalnemu, duchowieństwu i całemu ludowi Bożemu oraz rozwojowi duszpasterstwa. - Dzisiaj w Ewangelii czytamy zdanie, by "łódka była w pogotowiu dla Chrystusa" - podkreślił Ksiądz Redaktor, nazywając Niedzielę taką właśnie łódką. A Ewangelia musi być przepowiadana - i to jest istotne zadanie wszystkich mediów, nie tylko tych katolickich z definicji - i nie tylko Kościoła.
Wszędzie tam, gdzie pracuje dziennikarz ochrzczony musi mieć on świadomość, że powinny być głoszone wartości, służące rozwojowi człowieka i człowieczeństwa, kultury regionalnej, i całej Polski, i tradycji chrześcijańskiej. Zarazem zaznaczył, iż czymś oczywistym są rozmaite formy i rozbieżności spowodowane specyfiką pism obecnych na polskim rynku - ale takich, które jako "godne i słuszne" mieszczą się w naszej polskiej kulturze i tożsamości.
Naczelny Redaktor Niedzieli rozważał także "tajemnicę obecności", zaczerpniętą z kart Pisma Świętego i obrazów biblijnych; do owej "obecności" odnoszą się bezpośrednio informacje podawane przez dzienniki i tygodniki. Należy ją odnieść także do codziennej obecności Kościoła w życiu, a jej najważniejszym znakiem i owocem jest miłość - nie ma bowiem "drugiej instytucji, która by tak jak Kościół kochała człowieka". Te różne formy obecności Kościoła realizuje się przez dzieła Caritas, pomoc ubogim, wielką filantropię, teologię, filozofię - cały ów ogromny wkład, który "stał się bazą dla rozwoju ludzkości i świata".
Wielkim zadaniem mediów - według ks. inf. I. Skubisia - jest także wspieranie polskiej kultury. Byt jako dobro, byt jako piękno - w orbicie tych dwóch metaforycznych punktów musi obracać się każdy dziennikarz - by służyć pięknu, prawdzie - a więc miłości.
Nawiązując do klucza swej homilii - ewangelicznej łódki - Redaktor Naczelny Niedzieli życzył dziennikarzom, by odnaleźli swoje łódki "gotowe służyć Bogu i Chrystusowi, i by te łódki nie odpływały na bocznicę". Abyśmy wszyscy byli "sługami obecności" i dziennikarzami "wewnętrznie uformowanych sumień" - jak uczy nas Ojciec Święty Jan Paweł II, a tym samym umieli sprostać powołaniu.
Dziękując za obecność i udział w tej "dziennikarskiej" Mszy św. bp Kazimierz Ryczan życzył wszystkim redaktorom, czytelnikom i słuchaczom, by dzieło ewangelizacji przez słowo poszerzało się, przyjmowało i rosło. Wyraził wdzięczność także wobec pracowników i współpracowników kieleckiej edycji Gościa Niedzielnego za dotychczasową służbę w diecezji.

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

Adobe Stock

Więcej ...

Jakubowe camino na polskich drogach

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 10

Adobe Stock

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Więcej ...

Szczególna okazja

2021-07-25 12:13
Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Dzisiejszy dzień stanowi szczególną okazję, aby się spotkać ze swoimi dziadkami, babciami, a jeśli jest to niemożliwe, to chociaż do nich zadzwonić i powiedzieć im, że są kochani, że ich cenimy...

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania