Reklama

Opłatek medialny z Biskupem Legnickim

Niedziela legnicka 6/2003

Już od 10 lat, od kiedy istnieje diecezja legnicka, bp Tadeusz Rybak spotyka się z pracownikami mediów diecezjalnych. 17 stycznia, we wspomnienie św. Antoniego, na spotkanie opłatkowe przybyli pracownicy Radia Plus Legnica, pracownicy i korespondenci legnickiej edycji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" oraz redaktorzy gazetek parafialnych.

Jak co roku, spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną. Biskup Legnicki odprawił ją w intencji wszystkich pracowników mediów legnickich i ich rodzin. W homilii bp Tadeusz Rybak przypomniał postać patrona dnia. Św. Antoni jako młody człowiek, przechodząc obok kościoła, usłyszał Chrystusowe słowa o doskonałości. Tak bardzo poruszyły go, że sprzedał swój majątek i zaczął prowadzić życie pustelnicze. Znany był z tego, że często odwiedzał ludzi, udzielał im rad, upominał, głosił kazania, korespondował. Swoją postawą umartwienia, kontemplacji wywarł ogromny wpływ na swoich uczniów i na wszystkich, którzy się z nim spotkali. Słowo Boże odmieniło życie Antoniego, słowo towarzyszyło mu w modlitwach i medytacji, poprzez słowo odmieniał życie innych ludzi. "Był człowiekiem i sługą słowa" - podkreślił Ksiądz Biskup. W dzisiejszych czasach wartość i moc słowa, niestety, upada. Coraz więcej jest kłamstwa, propagandy, manipulacji słowem i obrazem. Wielu dziennikarzy prześciga się w wyszukiwaniu skandali, oczernianiu ludzi, w wywlekaniu największych nawet brudów. Biskup Rybak przypomniał, że dziennikarze katoliccy, zwłaszcza ci pracujący w mediach kościelnych, powinni czuć się odpowiedzialni za przekazywane słowo.
Tak jak św. Antoni mają być sługami słowa, dobrej i rzetelnej informacji, mają poszukiwać prawdy i przekazywać ją ludziom. W realizowaniu swoich zadań nie mogą zapominać o własnym uświęceniu. Tylko życie w świetle Bożej prawdy uzdalnia człowieka do życia nią i przekazywania jej dalej. Na zakończenie Biskup Legnicki podziękował wszystkim za dotychczasową pracę na rzecz diecezji i wyraził przekonanie, że w przyszłości będzie ona przynosiła jeszcze większe owoce.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem. Był też czas na rozmowy przy kawie. Spotkanie to było okazją do zawarcia nowych znajomości i wymiany doświadczeń w pracy dziennikarskiej. Rozmawiano również o zbliżających się najważniejszych wydarzeniach w życiu diecezji i o możliwościach zaangażowania mediów w pracę duszpasterską i ewangelizacyjną.
Warto podkreślić, że najważniejszą funkcją mediów katolickich, obok funkcji informacyjnej, wychowawczej i rozrywkowej, jest funkcja ewangelizacyjna. W dzisiejszych czasach Kościół dysponuje wieloma środkami społecznego przekazu. Jest to ogromna pomoc w docieraniu do wiernych poprzez słowo, dźwięk i obraz. Media katolickie zyskują dziś coraz więcej odbiorców, słuchaczy, czytelników. Stają się one miejscem dawania świadectwa chrześcijańskiego, wspólnego odmawiania modlitwy, organizowania pomocy charytatywnej, prowadzenia wzajemnego dialogu. Przy pomocy mediów dociera się również do wątpiących, stojących na uboczu, niezdecydowanych.
W ostatnich czasach za pośrednictwem środków masowego przekazu kształtowany jest często niekorzystny obraz Kościoła. Dokonuje się to poprzez manipulację, przekręcanie faktów, posługiwanie się stereotypami. W związku z tym należy zrobić wszystko, aby katolicy umieli skutecznie kształtować opinię publiczną w odniesieniu do Kościoła, jego doktryny, historii, działalności ewangelizacyjnej. Od wielu lat tę misję podejmuje Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Plus Legnica. W wielu parafiach wydawane są gazetki, które nie tylko informują o życiu parafii, ale pomagają wiernym właściwie odczytywać znaki czasu. Redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś powiedział kiedyś, że Niedziela jest dla proboszcza jak drugi wikary, wspomaga go w pracy duszpasterskiej. Trzeba tylko umiejętnie skorzystać z tych treści, jakie docierają do nas za pośrednictwem mediów katolickich.
Do ewangelizacji powinno się wprowadzać również nowe media i nowoczesne techniki przekazywania informacji. Należy stawiać na internet, wykorzystując go jeszcze szerzej w działalności ewangelizacyjnej. Trzeba przypomnieć, że diecezja legnicka ma w tym już pewne doświadczenie. Posiada swoją stronę internetową. Już dwukrotnie zorganizowała sympozjum wirtualne, w którym brali udział internauci nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
Możliwości są wielkie. To, czy z nich skorzystamy, zależy tylko od nas. Trzeba przy tym pamiętać, że stawka jest wielka. Chodzi przecież o służbę prawdzie. Chodzi o człowieka i jego zbawienie!

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z TVP - wystartował nowy program na antenie Telewizji Polskiej

2020-03-30 10:03

O godzinie 8.00 ruszyły dziś pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej.

Więcej ...

Polski jezuita członkiem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych

2020-03-31 14:10

Polski jezuita o. Marek Inglot został mianowany przez papieża Franciszka członkiem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. Duchowny jest dziekanem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kalwaria Pacławska: coraz więcej łask za pośrednictwem...

Niedziela Przemyska

Kalwaria Pacławska: coraz więcej łask za pośrednictwem...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...