Reklama

Opłatek medialny z Biskupem Legnickim

Niedziela legnicka 6/2003

Już od 10 lat, od kiedy istnieje diecezja legnicka, bp Tadeusz Rybak spotyka się z pracownikami mediów diecezjalnych. 17 stycznia, we wspomnienie św. Antoniego, na spotkanie opłatkowe przybyli pracownicy Radia Plus Legnica, pracownicy i korespondenci legnickiej edycji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" oraz redaktorzy gazetek parafialnych.

Jak co roku, spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną. Biskup Legnicki odprawił ją w intencji wszystkich pracowników mediów legnickich i ich rodzin. W homilii bp Tadeusz Rybak przypomniał postać patrona dnia. Św. Antoni jako młody człowiek, przechodząc obok kościoła, usłyszał Chrystusowe słowa o doskonałości. Tak bardzo poruszyły go, że sprzedał swój majątek i zaczął prowadzić życie pustelnicze. Znany był z tego, że często odwiedzał ludzi, udzielał im rad, upominał, głosił kazania, korespondował. Swoją postawą umartwienia, kontemplacji wywarł ogromny wpływ na swoich uczniów i na wszystkich, którzy się z nim spotkali. Słowo Boże odmieniło życie Antoniego, słowo towarzyszyło mu w modlitwach i medytacji, poprzez słowo odmieniał życie innych ludzi. "Był człowiekiem i sługą słowa" - podkreślił Ksiądz Biskup. W dzisiejszych czasach wartość i moc słowa, niestety, upada. Coraz więcej jest kłamstwa, propagandy, manipulacji słowem i obrazem. Wielu dziennikarzy prześciga się w wyszukiwaniu skandali, oczernianiu ludzi, w wywlekaniu największych nawet brudów. Biskup Rybak przypomniał, że dziennikarze katoliccy, zwłaszcza ci pracujący w mediach kościelnych, powinni czuć się odpowiedzialni za przekazywane słowo.
Tak jak św. Antoni mają być sługami słowa, dobrej i rzetelnej informacji, mają poszukiwać prawdy i przekazywać ją ludziom. W realizowaniu swoich zadań nie mogą zapominać o własnym uświęceniu. Tylko życie w świetle Bożej prawdy uzdalnia człowieka do życia nią i przekazywania jej dalej. Na zakończenie Biskup Legnicki podziękował wszystkim za dotychczasową pracę na rzecz diecezji i wyraził przekonanie, że w przyszłości będzie ona przynosiła jeszcze większe owoce.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem. Był też czas na rozmowy przy kawie. Spotkanie to było okazją do zawarcia nowych znajomości i wymiany doświadczeń w pracy dziennikarskiej. Rozmawiano również o zbliżających się najważniejszych wydarzeniach w życiu diecezji i o możliwościach zaangażowania mediów w pracę duszpasterską i ewangelizacyjną.
Warto podkreślić, że najważniejszą funkcją mediów katolickich, obok funkcji informacyjnej, wychowawczej i rozrywkowej, jest funkcja ewangelizacyjna. W dzisiejszych czasach Kościół dysponuje wieloma środkami społecznego przekazu. Jest to ogromna pomoc w docieraniu do wiernych poprzez słowo, dźwięk i obraz. Media katolickie zyskują dziś coraz więcej odbiorców, słuchaczy, czytelników. Stają się one miejscem dawania świadectwa chrześcijańskiego, wspólnego odmawiania modlitwy, organizowania pomocy charytatywnej, prowadzenia wzajemnego dialogu. Przy pomocy mediów dociera się również do wątpiących, stojących na uboczu, niezdecydowanych.
W ostatnich czasach za pośrednictwem środków masowego przekazu kształtowany jest często niekorzystny obraz Kościoła. Dokonuje się to poprzez manipulację, przekręcanie faktów, posługiwanie się stereotypami. W związku z tym należy zrobić wszystko, aby katolicy umieli skutecznie kształtować opinię publiczną w odniesieniu do Kościoła, jego doktryny, historii, działalności ewangelizacyjnej. Od wielu lat tę misję podejmuje Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Plus Legnica. W wielu parafiach wydawane są gazetki, które nie tylko informują o życiu parafii, ale pomagają wiernym właściwie odczytywać znaki czasu. Redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś powiedział kiedyś, że Niedziela jest dla proboszcza jak drugi wikary, wspomaga go w pracy duszpasterskiej. Trzeba tylko umiejętnie skorzystać z tych treści, jakie docierają do nas za pośrednictwem mediów katolickich.
Do ewangelizacji powinno się wprowadzać również nowe media i nowoczesne techniki przekazywania informacji. Należy stawiać na internet, wykorzystując go jeszcze szerzej w działalności ewangelizacyjnej. Trzeba przypomnieć, że diecezja legnicka ma w tym już pewne doświadczenie. Posiada swoją stronę internetową. Już dwukrotnie zorganizowała sympozjum wirtualne, w którym brali udział internauci nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.
Możliwości są wielkie. To, czy z nich skorzystamy, zależy tylko od nas. Trzeba przy tym pamiętać, że stawka jest wielka. Chodzi przecież o służbę prawdzie. Chodzi o człowieka i jego zbawienie!

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27
Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Ponad 100 biegaczy, po raz piąty z Łodzi biegnie w Charytatywnej Pielgrzymce na Jasną Górę. Biegacze dobiegną do Matki Bożej dziś wieczorem i wezmą udział w Apelu Jasnogórskim.

Więcej ...

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

archiwum oazy

W Paradyżu trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników.

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania