Reklama

Spotkanie regionalistów

4 stycznia br. w sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym udział wzięli przedstawiciele 100 towarzystw regionalnych Lubelszczyzny.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych, prof. Sławomir Partycki powitał abp. Józefa Życińskiego, ks. prał. Tadeusza Pajurka i redaktora TV Lublin, ks. Leszka Surmę. Przybyli też przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z marszałkiem Edwardem Wojtasem; Urząd Wojewódzki reprezentował Stanisław Dąbrowski. Po odśpiewaniu kolędy przez zespół ludowy z Majdanu - Obleszcze w gminie Szastarka, odczytano fragment Ewangelii o narodzeniu Bożej Dzieciny. Następnie do zebranych przemówił Ksiądz Arcybiskup. Powiedział, że "do żłóbka pierwsi przybyli pasterze, a więc ci, którzy udali się z «małej ojczyzny» i uwierzyli, że Nowonarodzony jest Bogiem"; Metropolita mówił także o wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej, w której ważnym jest zachowanie własnej tożsamości narodowej z całym bogactwem kultury.
Życzenia noworoczne przekazali także Marszałek i przybyli goście oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury - Józef Obroślak. Zespół ludowy śpiewał mało znane kolędy w gwarze powiatu kraśnickiego. Specyficzny charakter miało przełamanie się opłatkiem, gdyż zebrani na sali tworzą wielką rodzinę regionalistów. Znają się od lat, spotykają się co najmniej dwa razy w roku na sejmikach w różnych regionach województwa lubelskiego. Wielu z nich pisze i utrwala dla potomnych to, co w "małej ojczyźnie" jest warte odnotowania. Powstają opasłe tomy lub biuletyny, w których zawarta jest szczegółowa historia i dzień dzisiejszy regionu. Wielu z regionalistów jest pracownikami kultury; są autorami spektakli lub widowisk obrzędowych, w książkach opisują tradycje i obyczaje gminy czy powiatu.
Podczas spotkań mówi się o dokonaniach na swoim terenie. Tak było tym razem. Tytanem pracy jest Lucjan Świetlicki z Piask, który w książkach utrwalił dla potomnych historię swego regionu. Wieloma osiągnięciami mogą pochwalić się liczne towarzystwa: z Hrubieszowa, Lubartowa, Międzyrzeca Podlaskiego. W każdym są zapaleńcy i to dzięki nim możemy wejść do Unii Europejskiej z bogatym dorobkiem, stanowiącym tożsamość regionu. Wielkim animatorem i "dobrą duszą" stowarzyszeń jest Kazimierz Spaleniec - pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury. To u niego na biurku i w podręcznej bibliotece jak w soczewce widać dokonania ludzi "z terenu". On służy radą przy zakładaniu nowych towarzystw, jeździ do gmin i tam pomaga rozwiązać pojawiające się kłopoty.
Najstarsze towarzystwo regionalne powstało w 1909 r. w Nałęczowie, a najmłodsze powołano w Siedliszczu na ziemi chełmskiej. Członkami towarzystw są także księża, np. ks. prał. Andrzej Tokarzewski z Lubartowa ciągle wzbogaca miejscową bibliotekę nowymi publikacjami.

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania