Reklama

Betlejem to my sami

Sylwia Gątarek, Katarzyna Przybyt, Katarzyna Lewandowska
Cicha kolęda, półmrok kaplicy, w tle miasto Betlejem, na ciemnym niebie maleńkie gwiazdki, u wejścia srebrzyste anioły - taki klimat witał przybyłych do kaplicy św. Józefa w Koszelewie w niedzielne popołudnie 19 stycznia br.
Uśmiechem, życzliwością i wspomnieniem jasełek z dzieciństwa proboszcz parafii Gąbin, ks. kan. Jerzy Drozdowski, przywitał przybyłych pensjonariuszy, pracowników DPS, licznie zgromadzonych mieszkańców Koszelewa, a przede wszystkim dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Nowej Wsi z dyrektorem Wiesławem Lubelskim, opiekunkami: E. Jędrzejewską i A. Lubelską oraz katechetką Beatą Żabka, którzy przyjechali z sąsiedniej parafii Korzeń, by ofiarować mieszkańcom DPS - chorym, cierpiącym, nierzadko samotnym - jeszcze jeden, a dla niektórych może jedyny prezent gwiazdkowy: bożonarodzeniowe jasełka.
Beata Żabka - reżyser, scenarzysta i charakteryzator - wprowadzeniem w myśl przewodnią jasełek zachęciła do przeżywania, a nie tylko oglądania programu. Przy wtórze kolęd wchodzili w pięknych strojach mali aktorzy. Za nimi, ku zadziwieniu wszystkich, wniesiono nakryty białym obrusem stół. Krzątano się przy nim, ustawiano talerze, zapalono wigilijną świecę... Jasełka były niezwykłe, bowiem wątek biblijny został połączony ze współczesnością.
Maryja i Józef zmęczeni drogą szukali noclegu. Nikogo już nie dziwi odmowa betlejemskich gospodarzy, a właśnie temu najbardziej dziwią się współcześni: jak mogło się stać, że nikt nie przyjął do domu Świętej Rodziny? Zadajemy sobie to pytanie i zaklinamy się, że my, współcześni, zachowalibyśmy się inaczej! A tak naprawdę zabiegani, zapatrzeni w swoje sprawy, nie mamy nawet chwili dla potrzebującego, a przy tym zapominamy, że w nim przychodzi do nas sam Chrystus!
Najbardziej wzruszający był moment narodzenia się Jezusa. Maryja wpatrzona w Dzieciątko, zatroskany Józef, aniołowie, pastuszkowie, Królowie - kaplica przypominała prawdziwą grotę betlejemską. Na koniec dzieci złożyły życzenia pensjonariuszom, a ks. Drozdowski przypomniał raz jeszcze, że Betlejem to my sami. Jako gospodarz, podziękował dzieciom za jasełka, a wszyscy zgromadzeni nagrodzili młodych artystów brawami. My zaś swe podziękowania kierujemy w stronę naszej katechetki, bez której nie byłoby tych wspaniałych jasełek. Dziękujemy również państwu Lubelskim za dobre słowo i cenne rady, a Księdzu Kanonikowi i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Koszelewie za życzliwość, z jaką zostaliśmy przyjęci.

Wybrane dla Ciebie

Hildegarda - święta nie tylko od diet i postów

2020-09-17 08:18

eSPe

Św. Hildegarda, którą w Kościele wspominamy 17 września, to nie tylko autorka znanych diet i postów, jak często ją kojarzymy. To przede wszystkim wielka święta, której duchowość może zachwycić niejednego z nas.

Więcej ...

Archidiecezjanie u Matki

2020-09-18 21:08

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiejszy Apel Jasnogórski poprowadził ks. bp Andrzej Siemieniewski. Odbył się on w ramach Archidiecezjalnej Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

Kościół

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

On przemawia

Wiara

On przemawia

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Kościół

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...