Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 6/2003

Na zaproszenie bp. Antoniego Dydycza, do Hajnówki przybyły Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji. Siostry, przebywając za klauzurą, dzień i noc adorują Najświętszy Sakrament i modlą się w różnych naszych intencjach. Przybyły one z Pniew, miasta położonego na zachodnim krańcu województwa wielkopolskiego. Zgromadzenie klarysek opierające swoją duchowość na życiu i działalności św. Franciszka i św. Klary - mieszkańców Asyżu sprzed ośmiu wieków, powstało we Francji 150 lat temu. Służebnica Boża - matka Maria od Krzyża Morawska przeszczepiła tę nową rodzinę zakonną na ziemie polskie, dając początek dwóm klasztorom: we Lwowie i Kętach. Po II wojnie światowej siostry założyły sześć kolejnych placówek. Są znane w Stanach Zjednoczonych, w Indiach i innych krajach Dalekiego Wschodu. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji pragną pozostać na zawsze w Hajnówce. Ksiądz Biskup w liście wydanym z okazji przybycia do Hajnówki Sióstr klarysek pisze m. in.: "Niech kaplica adoracyjna przy klasztorze sióstr Klarysek zacznie nas ocieplać, rozgrzewać serca, budzić wrażliwość i wpływać na wyobraźnię miłosierdzia. Tak nam tego potrzeba".

15 stycznia w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie odbył się pogrzeb s. Ludgardy (Leonardy Skruńdź) OSB. Uroczystej Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Antoni Dydycz. S. Ludgarda urodziła się 2 marca 1910 r. w Iwieńcu, pow. Nowogródek. Do zakonu wstąpiła w 1933 r. W 1935 r. złożyła pierwszą profesję, a w 1950 r. w Sierpcu została uroczyście konsekrowana. W 1957 r. przybyła do Drohiczyna i tu pozostała do śmierci. Zmarła 13 stycznia. Jej doczesne szczątki zostały złożone w grobowcu zakonnym w podziemiach kościoła klasztornego.

17 stycznia, z inicjatywy ks. dr. Sławomira Mazura - diecezjalnego duszpasterza nauczycieli diecezji drohiczyńskiej (od października 2002 r.) i duszpasterzy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, w budynku szkolnym Gimnazjum odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli szkół węgrowskich. W programie spotkania nauczycieli miało miejsce: przemówienie Dyrektora Gimnazjum, przemówienie ks. prał. Hipolita Hryciuka - miejscowego proboszcza, który mówił o potrzebie szacunku wobec pedagogów, przemówienie ks. Sławomira Mazura, który wspomniał o bł. Natalii Tułasiewicz (nieoficjalna patronka wszystkich nauczycieli) - nauczycielce zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, przemówienie Burmistrza Węgrowa i wspólny opłatek.

18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowe harcerek i harcerzy z terenu diecezji drohiczyńskiej. W programie spotkania miały miejsce: Msza św. z homilią bp. Antoniego Dydycza, życzenia i dzielenie się opłatkiem oraz spotkanie przy pączku i herbacie. Ks. Jan Ujma zaprosił wszystkich harcerzy do Warszawy na spotkanie w Dniu Myśli Braterskiej. 22 lutego zostanie ogłoszony nowy patron harcerstwa, bł. Wincenty Frelichowski, którego w 1999 r. Papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym.

18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji drohiczyńskiej. Spotkaniu i Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Szestowicki - diecezjalny referent ds. duszpasterstwa zakonnego.

18 stycznia, na zaproszenie Sióstr Albertynek, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Jabłonnie Lackiej prowadzonego przez Siostry Albertynki i przedstawili siostrom i pensjonariuszom jasełka bożonarodzeniowe.

W dniach 10-24 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się sesja egzaminacyjna alumnów, po której w dniach od 25 stycznia do 3 lutego udali się oni do domów rodzinnych na zasłużony wypoczynek.

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Więcej ...

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

Więcej ...

Szczególna okazja

2021-07-25 12:13
Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Dzisiejszy dzień stanowi szczególną okazję, aby się spotkać ze swoimi dziadkami, babciami, a jeśli jest to niemożliwe, to chociaż do nich zadzwonić i powiedzieć im, że są kochani, że ich cenimy...

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania