Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 6/2003

Na zaproszenie bp. Antoniego Dydycza, do Hajnówki przybyły Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji. Siostry, przebywając za klauzurą, dzień i noc adorują Najświętszy Sakrament i modlą się w różnych naszych intencjach. Przybyły one z Pniew, miasta położonego na zachodnim krańcu województwa wielkopolskiego. Zgromadzenie klarysek opierające swoją duchowość na życiu i działalności św. Franciszka i św. Klary - mieszkańców Asyżu sprzed ośmiu wieków, powstało we Francji 150 lat temu. Służebnica Boża - matka Maria od Krzyża Morawska przeszczepiła tę nową rodzinę zakonną na ziemie polskie, dając początek dwóm klasztorom: we Lwowie i Kętach. Po II wojnie światowej siostry założyły sześć kolejnych placówek. Są znane w Stanach Zjednoczonych, w Indiach i innych krajach Dalekiego Wschodu. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji pragną pozostać na zawsze w Hajnówce. Ksiądz Biskup w liście wydanym z okazji przybycia do Hajnówki Sióstr klarysek pisze m. in.: "Niech kaplica adoracyjna przy klasztorze sióstr Klarysek zacznie nas ocieplać, rozgrzewać serca, budzić wrażliwość i wpływać na wyobraźnię miłosierdzia. Tak nam tego potrzeba".

15 stycznia w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie odbył się pogrzeb s. Ludgardy (Leonardy Skruńdź) OSB. Uroczystej Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Antoni Dydycz. S. Ludgarda urodziła się 2 marca 1910 r. w Iwieńcu, pow. Nowogródek. Do zakonu wstąpiła w 1933 r. W 1935 r. złożyła pierwszą profesję, a w 1950 r. w Sierpcu została uroczyście konsekrowana. W 1957 r. przybyła do Drohiczyna i tu pozostała do śmierci. Zmarła 13 stycznia. Jej doczesne szczątki zostały złożone w grobowcu zakonnym w podziemiach kościoła klasztornego.

17 stycznia, z inicjatywy ks. dr. Sławomira Mazura - diecezjalnego duszpasterza nauczycieli diecezji drohiczyńskiej (od października 2002 r.) i duszpasterzy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, w budynku szkolnym Gimnazjum odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli szkół węgrowskich. W programie spotkania nauczycieli miało miejsce: przemówienie Dyrektora Gimnazjum, przemówienie ks. prał. Hipolita Hryciuka - miejscowego proboszcza, który mówił o potrzebie szacunku wobec pedagogów, przemówienie ks. Sławomira Mazura, który wspomniał o bł. Natalii Tułasiewicz (nieoficjalna patronka wszystkich nauczycieli) - nauczycielce zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, przemówienie Burmistrza Węgrowa i wspólny opłatek.

18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowe harcerek i harcerzy z terenu diecezji drohiczyńskiej. W programie spotkania miały miejsce: Msza św. z homilią bp. Antoniego Dydycza, życzenia i dzielenie się opłatkiem oraz spotkanie przy pączku i herbacie. Ks. Jan Ujma zaprosił wszystkich harcerzy do Warszawy na spotkanie w Dniu Myśli Braterskiej. 22 lutego zostanie ogłoszony nowy patron harcerstwa, bł. Wincenty Frelichowski, którego w 1999 r. Papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym.

18 stycznia w Drohiczynie odbyło się spotkanie przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji drohiczyńskiej. Spotkaniu i Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Szestowicki - diecezjalny referent ds. duszpasterstwa zakonnego.

18 stycznia, na zaproszenie Sióstr Albertynek, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Jabłonnie Lackiej prowadzonego przez Siostry Albertynki i przedstawili siostrom i pensjonariuszom jasełka bożonarodzeniowe.

W dniach 10-24 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się sesja egzaminacyjna alumnów, po której w dniach od 25 stycznia do 3 lutego udali się oni do domów rodzinnych na zasłużony wypoczynek.

Wybrane dla Ciebie

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

Iwona Sztajner

Więcej ...

Krzyż - punkt kulminacyjny objawienia Miłości

2020-04-10 21:58

Agnieszka Bugała

Liturgii we wrocławskiej katedrze przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Święcenie pokarmów

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święcenie pokarmów

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Niedziela Małopolska

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Kościół

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Droga Krzyżowa - rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza

Wiara

Droga Krzyżowa - rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Kościół

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...