Są takie miejsca na ziemi, w których serce Polaków bije mocniej i radośniej. Bez wątpienia do nich należy Dom Polski w Jerozolimie, usytuowany w Starym Mieście, w pobliżu Drogi Krzyżowej, Golgoty i Bożego Grobu – najważniejszych miejsc dla wyznawców Chrystusa. Przechodzący uliczkami Starego Miasta żydzi, chrześcijanie i muzułmanie mogą zobaczyć duży napis: DOM POLSKI, umieszczony przed posesją. Wielu przechodzących – a zwłaszcza sąsiedzi – z sympatią i wdzięcznością myśli o Polsce i Polakach. W ten sposób spełnia się marzenie ks. Marcina Pińciurka, kapłana pochodzącego z ziemi lubelskiej, który bardzo pragnął, aby w sercu Jerozolimy biło serce Polski. Determinację i upór ks. Marcina w trudnej realizacji zamierzonego celu dobrze streszczają jego słowa wypowiedziane tuż przed śmiercią: „Wszystko dla ludu polskiego”. Dzisiaj, z perspektywy lat, możemy zobaczyć owoce podjętego przez niego trudu.
Reklama
Szczególnym wyrazem uznania i wdzięczności wobec ks. Marcina Pińciurka jest moja książka: „Twórca Domu Polskiego w Jerozolimie. Życie i dzieło ks. Marcina Pińciurka”. Książka ta powstała w roku 2012 i wydobywa na światło dzienne piękną sylwetkę tego odważnego kapłana. Ziemia Święta, druga ojczyzna ks. Marcina Pińciurka, stała się przestrzenią naszego spotkania jako kapłanów – w tym miejscu, w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, przez siedem miesięcy, na przełomie lat 2007-08, pełniłem swoją posługę. Często przebywałem w Domu Polskim zarządzanym przez siostry elżbietanki. Ile razy tam byłem, ze ściany w jadalni spoglądał na mnie z niewielkiego portretu ks. Pińciurek, niepozorny z wyglądu, a wielki dziełem, jakim jest Dom Polski w Jerozolimie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wielokrotnie odwiedzałem stary cmentarz, gdzie ks. Marcin został pochowany w 1930 r. Niestety, w czasie wojny sześciodniowej w 1967 r. cmentarz został zbombardowany i całkowicie zniszczony. Długo zastanawiałem się, jak upamiętnić ks. Pińciurka. Odbyłem wiele spotkań z prymasem Józefem Kowalczykiem, siostrami elżbietankami i wieloma innymi osobami. Po wielu konsultacjach udało się doprowadzić do ufundowania w Domu Polskim tablicy pamiątkowej, na której widnieją słowa:
„Wszystko dla ludu polskiego”
Ks. Kanonik Marcin Pinciurek 1860 – 1930
Założyciel Domu Polskiego w Jerozolimie – 1908 r.
Syn Ziemi Lubelskiej
Urodzony w Lipowcu
Parafia Tereszpol
12 kwietnia 2014 r. tablica została poświęcona przez bp. Krzysztofa Wętkowskiego z archidiecezji gnieźnieńskiej, który z tej okazji odprawił uroczystą Mszę św. w kaplicy Domu Polskiego w koncelebrze z ks. Kazimierzem Kocińskim – ekonomem archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Tadeuszem Gerlachem – ówczesnym sekretarzem Prymasa Polski i ks. Tadeuszem Sochanem – kapelanem sióstr elżbietanek. W uroczystości poświęcenia tablicy uczestniczyła wspólnota sióstr elżbietanek oraz osoby związane z domem.
Dom został zakupiony w 1908 r. Zapisano go pod nr. 3627 rejestru notarialnego na rok 1925. Dokument został potwierdzony przez notariusza w Poznaniu 7 listopada 1925 r., a dom stanowi własność archidiecezji gnieźnieńsko-poznańskiej. Testamentem z 30 maja 1930 r. ks. Marcin Pińciurek Dom Polski w Jerozolimie zapisał na ręce Prymasa Polski. Od 25 marca 1931 r. dom prowadzony jest przez siostry elżbietanki. Obecnie może pomieścić 20 pielgrzymów. Daje schronienie Polakom w czasie pielgrzymek po Ziemi Świętej.