Reklama

Pod patronatem Jana Pawła II

Niedziela przemyska 6/2003

Klimkówka to mała wieś, malowniczo położona w paśmie Beskidu Niskiego, w dolinie rzeczki Flory, między dwoma uzdrowiskami Iwoniczem i Rymanowem. W centrum wsi, obok budynku starej szkoły, stoi piękna, nowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum. Szkoła została oddana do użytku i poświęcona przez abp. Józefa Michalika 3 września 1998 r. Szczególnym miejscem w szkole jest kącik patrona z wizerunkiem Papieża i ręcznie haftowanym sztandarem, który został poświęcony przez Ojca Świętego podczas wizyty w Krośnie w 1997 r. W dniach 8-9 listopada 2002 r. Zespół Szkół w Klimkówce był gospodarzem XI Ogólnopolskiego Spotkania Przedstawicieli Szkół im. Jana Pawła II. Do Klimkówki przyjechali przedstawiciele 77 placówek skupionych w "Rodzinie Szkół" (w całej Polsce jest około 230 szkół, które za patrona obrały sobie wielkiego Polaka).
Głównym celem tego zjazdu była integracja "Rodziny Szkół" oraz organizacja konkursu wiedzy o Patronie. Zjazd był także okazją do podsumowania II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół do Częstochowy. Wyżej wymienione spotkania zaowocowały wspaniałymi dokonaniami. Opracowano treści i zadania do szkolnych programów wychowawczych, organizowano ogólnopolskie turnieje wiedzy o Patronie, konkursy plastyczne, literackie, poetyckie, zawody sportowe, pielgrzymki. "Rodzina Szkół" wydała także okolicznościowe medale, publikacje i foldery.
XI Spotkanie w Klimkówce poprzedzone było wizytą delegacji dyrektorów szkół w Watykanie, na prywatnej audiencji u Ojca Świętego, 4 listopada, w dniu imienin Papieża. Delegacja wręczyła Ojcu Świętemu Monografię Rodziny Szkół oraz duże zdjęcie uczestników pielgrzymki do Częstochowy odbytej 17 października 2002 r.
Wszelkie dokonania "Rodziny Szkół" zrodziły się z wiary i faktu autentyczności osoby Jana Pawła II, która łączy i przekazuje podstawowe wartości. Taką niepodważalną wartością jest miłość i człowieczeństwo. Mówiąc o miłości, trzeba przypomnieć pierwszą encyklikę Ojca Świętego Redemptor hominis. Dogmatyczny tekst encykliki stanowi rozwinięcie przesłania pontyfikatu "Nie lękajcie się". Poprzez Wcielenie - narodziny Syna Bożego - Bóg objawił swą bliskość, tkwiącą w miłości i równocześnie ukazał poprzez miłość prawdziwą głębię społeczeństwa. Bez niej "człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu". To miłość Boża pozwala istnieć światu.
W podobnym aspekcie zaprezentowana została część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Klimkówce.
Uroczystą Mszę św. celebrował w kościele parafialnym w Klimkówce abp Józef Michalik. W pięknej homilii Arcypasterz nawiązał do procesu wychowania młodego człowieka. Po Mszy św. Metropolita spotkał się z całą "Rodziną Szkół", gdzie podzielił się z uczestnikami wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi Jego osobistych spotkań z Ojcem Świętym. W czasie konferencji Ksiądz Arcybiskup nawiązał do poezji Jana Pawła II, w której odnajdujemy najważniejsze wartości, będące wskazówką dla współczesnego człowieka. Dzięki poezji Karola Wojtyły otrzymujemy nowe światło w spojrzeniu na wiele spraw. Widzimy jak pozostał wierny Bogu i sobie, jak szedł godnie w trosce o to, co ważne i najważniejsze. Pracował i cierpiał z innymi i dla innych, kochał świat i ojczystą ziemię.
Podczas tego kameralnego spotkania z Dostojnikiem Kościoła panował specyficzny, serdeczny nastrój. Wszyscy w skupieniu, ze wzruszeniem słuchali słów Arcybiskupa. Podsumowując rozważania, dochodzimy do wniosku, że osoba Jana Pawła II jest dowodem na to, że jego twórczość i wartości, które prezentuje i głosi są wzorem do naśladowania.

Wybrane dla Ciebie

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...