Reklama

Pod patronatem Jana Pawła II

Niedziela przemyska 6/2003

Klimkówka to mała wieś, malowniczo położona w paśmie Beskidu Niskiego, w dolinie rzeczki Flory, między dwoma uzdrowiskami Iwoniczem i Rymanowem. W centrum wsi, obok budynku starej szkoły, stoi piękna, nowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum. Szkoła została oddana do użytku i poświęcona przez abp. Józefa Michalika 3 września 1998 r. Szczególnym miejscem w szkole jest kącik patrona z wizerunkiem Papieża i ręcznie haftowanym sztandarem, który został poświęcony przez Ojca Świętego podczas wizyty w Krośnie w 1997 r. W dniach 8-9 listopada 2002 r. Zespół Szkół w Klimkówce był gospodarzem XI Ogólnopolskiego Spotkania Przedstawicieli Szkół im. Jana Pawła II. Do Klimkówki przyjechali przedstawiciele 77 placówek skupionych w "Rodzinie Szkół" (w całej Polsce jest około 230 szkół, które za patrona obrały sobie wielkiego Polaka).
Głównym celem tego zjazdu była integracja "Rodziny Szkół" oraz organizacja konkursu wiedzy o Patronie. Zjazd był także okazją do podsumowania II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół do Częstochowy. Wyżej wymienione spotkania zaowocowały wspaniałymi dokonaniami. Opracowano treści i zadania do szkolnych programów wychowawczych, organizowano ogólnopolskie turnieje wiedzy o Patronie, konkursy plastyczne, literackie, poetyckie, zawody sportowe, pielgrzymki. "Rodzina Szkół" wydała także okolicznościowe medale, publikacje i foldery.
XI Spotkanie w Klimkówce poprzedzone było wizytą delegacji dyrektorów szkół w Watykanie, na prywatnej audiencji u Ojca Świętego, 4 listopada, w dniu imienin Papieża. Delegacja wręczyła Ojcu Świętemu Monografię Rodziny Szkół oraz duże zdjęcie uczestników pielgrzymki do Częstochowy odbytej 17 października 2002 r.
Wszelkie dokonania "Rodziny Szkół" zrodziły się z wiary i faktu autentyczności osoby Jana Pawła II, która łączy i przekazuje podstawowe wartości. Taką niepodważalną wartością jest miłość i człowieczeństwo. Mówiąc o miłości, trzeba przypomnieć pierwszą encyklikę Ojca Świętego Redemptor hominis. Dogmatyczny tekst encykliki stanowi rozwinięcie przesłania pontyfikatu "Nie lękajcie się". Poprzez Wcielenie - narodziny Syna Bożego - Bóg objawił swą bliskość, tkwiącą w miłości i równocześnie ukazał poprzez miłość prawdziwą głębię społeczeństwa. Bez niej "człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu". To miłość Boża pozwala istnieć światu.
W podobnym aspekcie zaprezentowana została część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Klimkówce.
Uroczystą Mszę św. celebrował w kościele parafialnym w Klimkówce abp Józef Michalik. W pięknej homilii Arcypasterz nawiązał do procesu wychowania młodego człowieka. Po Mszy św. Metropolita spotkał się z całą "Rodziną Szkół", gdzie podzielił się z uczestnikami wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi Jego osobistych spotkań z Ojcem Świętym. W czasie konferencji Ksiądz Arcybiskup nawiązał do poezji Jana Pawła II, w której odnajdujemy najważniejsze wartości, będące wskazówką dla współczesnego człowieka. Dzięki poezji Karola Wojtyły otrzymujemy nowe światło w spojrzeniu na wiele spraw. Widzimy jak pozostał wierny Bogu i sobie, jak szedł godnie w trosce o to, co ważne i najważniejsze. Pracował i cierpiał z innymi i dla innych, kochał świat i ojczystą ziemię.
Podczas tego kameralnego spotkania z Dostojnikiem Kościoła panował specyficzny, serdeczny nastrój. Wszyscy w skupieniu, ze wzruszeniem słuchali słów Arcybiskupa. Podsumowując rozważania, dochodzimy do wniosku, że osoba Jana Pawła II jest dowodem na to, że jego twórczość i wartości, które prezentuje i głosi są wzorem do naśladowania.

Wybrane dla Ciebie

Anglia i Walia zawierzyły się Matce Bożej

2020-03-30 17:09

wikipedia.org

Mieszkańcy Anglii i Walii zawierzyli kraj i samych siebie Maryi. Prosili o nawrócenie i ponowną ewangelizację ich ziemi oraz o opiekę w czasie pandemii koronawirusa. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia trwały od dwóch lat.

Więcej ...

Po pomoc do św. Stanisława Papczyńskiego

2020-03-31 16:12

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Przez swoje wstawiennictwo Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów od wieków wyprasza u Boga łaski tym, którzy z ufnością o to proszą. To sprawdzony orędownik na trudny czas pandemii.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne ograniczenia w...

Wiadomości

Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne ograniczenia w...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...