Reklama

Serwis przemyski

Różaniec, właśnie wychodząc z doświadczenia Maryi, jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną. Pozbawiony tego wymiaru, okazałby się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: "Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: «Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani» (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa".
Jan Paweł II
(List apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 11)

18 stycznia. W Instytucie Muzyki Sakralnej w Przemyślu gościł abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Ksiądz Arcybiskup dzielił się opłatkiem z członkami Archidiecezjalnego Chóru "Magnificat", życząc im dalszych sukcesów w artystycznej twórczości. Założycielem i dyrygentem Chóru jest ks. Mieczysław Gniady, profesor śpiewu w przemyskim Seminarium Duchownym i dyrektor Studium Organistowskiego.

19 stycznia. Wierni obrządku greckokatolickiego obchodzili uroczystość Chrztu Pańskiego zwaną popularnie "Jordanem". W uroczystościach wziął udział bp Adam Szal. Tego samego dnia bp Adam sprawował Eucharystię w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu dla zrzeszonych w NSZZ "Solidarność", a wieczorem w bazylice archikatedralnej przewodniczył Mszy św. ku czci bł. Józefa Sebastiana Pelczara, w liturgiczne wspomnienie Błogosławionego.

19 stycznia. W kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbył się koncert Przemyskiego Chóru "Gospel", pod dyrekcją Lucyny Rudawskiej. Niedzielna Msza św. zakończyła trzydniowe rekolekcje Chóru, które prowadził ks. Artur Ważny, duszpasterz młodzieży z Tarnowa, wraz z grupą ewangelizacyjną.

19 stycznia. W kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łańcucie-Przedmieściu miał miejsce koncert kolęd i pieśni maryjnych w wykonaniu artystów scen krakowskich, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Łańcuta oraz Prezydenta Królewskiego Miasta Krakowa. Koncert został zorganizowany przez parafię Chrystusa Króla oraz "Jazz Centrum" w Łańcucie przy wsparciu wielu darczyńców.

Oprac. ks. Tadeusz Biały


Z życia Seminarium Duchownego

22 stycznia. Zakończyły się rozgrywki sportowe w ramach seminaryjnego turnieju piłki siatkowej. Zwycięstwo przypadło drużynie roku II "FC Wacław", występującej w składzie: Paweł Bobola, Łukasz Gaweł, Piotr Kozioł, Bogusław Krok, Marcin Nowak, Marian Sieradzki, Marcin Śliwiński i Łukasz Świątoniowski. Kolejne miejsca zajęły drużyny: "Dzióbki" z kursu IV oraz "Narcyzki" z roku I. Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora administracyjnego ks. Grzegorza Garbacza pamiątkowe dyplomy i upominki.

23 stycznia. W czytelni czasopism odbyło się (w ramach formacji stałej kapłanów) spotkanie, w którym uczestniczyli księża przełożeni i profesorowie Seminarium. Punktem wyjścia do kapłańskich przemyśleń i dyskusji były referaty wygłoszone przez ks. Józefa Srokę pt. Formacja kapłana na przewodnika życia duchowego wiernych w "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii" oraz ks. Wacława Siwaka pt. "Extra Ecclesiam nulla salus" wczoraj i dziś. Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu i uroczystymi nieszporami, którym przewodniczył bp Adam Szal.

24 stycznia. W posiedzeniu Rady Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej uczestniczył rektor przemyskiego Seminarium ks. Marian Rojek.

24-26 stycznia. 9 uczniów szkół średnich wzięło udział w szkole modlitwy drugiego stopnia, poświęconej modlitwie medytacyjnej. Zajęcia prowadził duszpasterz powołań duchownych ks. Janusz Trojnar wspierany przez seminaryjną grupę modlitewną "Wieczernik".

25 stycznia. Alumni wszystkich roczników zakończyli okres zaliczeń i czas nauki pierwszego semestru bieżącego roku akademickiego. Rozpoczęła się tym samym sesja egzaminacyjna, podczas której alumni wykazują się zdobytymi wiadomościami.

26 stycznia. W auli Instytutu Teologicznego miała miejsce pierwsza część spotkania opłatkowego, którego szczególnymi gośćmi byli rodzice alumnów roku II, IV i V. Spotkanie rozpoczęło się jasełkami wystawionymi przez alumnów roku IV. Po życzeniach świątecznych i łamaniu się opłatkiem miało miejsce spotkanie przy stole eucharystycznym w kaplicy seminaryjnej. Mszy św. koncelebrowanej przez księży przełożonych przewodniczył bp Adam Szal, on też wygłosił okolicznościową homilię. Na zakończenie spotkania ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek wygłosił konferencję ascetyczną.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Kandydaci mający pragnienie wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby realizować odczytany głos Bożego powołania do służby Jemu i Jego Ludowi w służebnym kapłaństwie winni - zgłaszając się do Rektoratu Seminarium na spotkanie kwalifikacyjne i dopuszczające do egzaminu wstępnego - przygotować następujące dokumenty:
1. Pisemną prośbę kandydata o przyjęcie do Seminarium;
2. Życiorys własnoręcznie napisany;
3. Świadectwo dojrzałości (oryginał);
4. Świadectwo chrztu;
5. Świadectwo bierzmowania;
6. Świadectwo ślubu kościelnego rodziców;
7. Opinię księdza proboszcza;
8. Opinię katechety;
9. Opinie i listy polecające kapłanów, którzy pomagali kandydatowi zaangażowanemu w ruchy i stowarzyszenia katolickie w rozpoznaniu powołania;
10. Aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia i zdatności kandydata do podjęcia studiów;
11. 5 fotografii.
Egzamin wstępny w roku bieżącym odbędzie się 23 czerwca 2003 r. (poniedziałek) o godz. 8.30.

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Wybrane dla Ciebie

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-04-01 10:09

Ks. Czesław Bogdał

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie jutro o tej godzinie świec w naszych oknach.

Więcej ...

PKP PLK wprowadziły zmiany w funkcjonowaniu spółki na czas epidemii koronawirusa

2020-04-02 14:51

whitelook/pl.fotolia.com

Standardy higieny zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), maksymalne wykorzystanie pracy zdalnej, kontrola stanu zdrowia pracowników, odpowiedzialna współpraca z wykonawcami – to zmiany, jakie PKP PLK wprowadziły w działalności spółki na czas epidemii koronawirusa - poinformował w czwartkowym komunikacie zarządca sieci kolejowej.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Włochy: Czternastu zakonników-misjonarzy zmarło w...

Włochy

Włochy: Czternastu zakonników-misjonarzy zmarło w...

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

Kościół

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze