Reklama

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 6/2003

Wieczór kolęd

21 stycznia w Klubie Akademickim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbył się wieczór kolęd. Na program złożyły się jasełka w wykonaniu dzieci oraz słowo poetyckie ks. Zbigniewa Jana Czuchry, misjonarza saletyna. Spotkanie uświetnił też występ Chóru i Zespołu "Karpaty". Całość zakończyło wspólne kolędowanie organizatorów i zaproszonych gości. Inicjatorem wieczoru był ks. Andrzej Cypryś, duszpasterz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Misterium bożonarodzeniowe

21 stycznia dzieci z Przedszkola prowadzonego przez Siostry Felicjanki z Gorlic wystawiły Misterium o Bożym Narodzeniu. Przedstawienie stanowiło część okolicznościowej akademii przygotowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dla zaproszonych seniorów zorganizowano też spotkanie przy ciastku i herbacie.

Rocznica powstania

22 stycznia, w 140. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w kościele pw. Świętej Trójcy w Rzeszowie odprawiona została Msza św. w intencji poległych za wolność Ojczyzny. Uroczystości przewodniczył bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski. Współkoncelebransami byli: ks. Stanisław Walczak, notariusz Kurii biskupiej, ks. Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas, ks. Jan Szczupak, dyrektor Kurii Diecezjalnej oraz ks. Franciszek Dziedzic, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. W homilii ks. St. Walczak mówił o ogromnej roli historii w życiu każdego narodu. Przypomniał też wartości, w imię których ginęli nasi przodkowie. Podkreślał ich oddanie i miłość do Ojczyzny. W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele Armii Krajowej Okręgu Rzeszów, 8. Drużyna Harcerska im. płk. L. Lisa-Kuli oraz przedstawiciele władz miejskich.

Reklama

Spotkanie autorskie s. Dawidy Ryll

22 stycznia w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z s. Dawidą Ryll ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek - przełożoną wspólnoty jasielskiej i miejscową katechetką. S. Dawida jest również autorką kilku tomików wierszy: Małe wędrowanie; Przestrzeń ofiarowana bez poziomek; Ścieżki niedalekie, a także powieści biograficznej poświęconej matce Annie Kaworek, współzałożycielce Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Siostra Dawida jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O pajdę chleba razowego. Spotkanie autorskie zostało zorganizowane z inicjatywy dyrekcji i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Przegląd kolęd i pastorałek

23 stycznia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wzięło w nim udział 20 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych z terenu gmin Sędziszów i Iwierzyce. Celem imprezy było propagowanie śpiewu kolęd wśród młodego pokolenia. Konkurs uświetnił występ Magdy Anioł z zespołem. Przegląd zorganizowały Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie oraz Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi.

Spotkania opłatkowe

23 stycznia w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów im. Bohaterów Westerplatte w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe. Gościem honorowym był bp Kazimierz Górny. Jak co roku Ordynariusz rzeszowski kolędował wspólnie z mieszkańcami i pracownikami placówki. Spotkania opłatkowe w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów mają kilkuletnią tradycję. W programie oprócz wspólnego kolędowania jest przedstawienie jasełkowe w wykonaniu pensjonariuszy.
W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie przebywają obecnie 103 osoby.

Reklama

* * *

24 stycznia na wspólnym łamaniu się opłatkiem spotkali się twórcy kultury i sztuki. Uroczystą Mszę św. w ich intencji odprawił bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. Franciszek Dziedzic, duszpasterz środowisk twórczych. Po Eucharystii w Instytucie im. Jana Pawła II w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe.
W okolicznościowym przemówieniu Ksiądz Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który niejednokrotnie powtarzał, że Ewangelia stanowi natchnienie dla ludzi sztuki. Zwracał również uwagę na potrzebę szerzenia życzliwości w środowisku twórczym. Spotkanie zakończyło wspólne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń.

* * *

24 stycznia bp Edward Białogłowski wziął udział w spotkaniu opłatkowym dla podopiecznych Domu Dziecka przy ul. Nizinnej w Rzeszowie. Uroczystość zainaugurowała Msza św. odprawiona w kaplicy ośrodka. W spotkaniu uczestniczyli rodzice i opiekunowie wychowanków. Biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej przypomniał, że są oni pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami dzieci. Ich powinnością jest troszczyć się o mądrość i szlachetność młodych umysłów. Po Mszy św. odbyła się część oficjalna spotkania. Łamano się opłatkiem i kolędowano, a dzieci przedstawiły jasełka. "Ten dzień był dniem jedności" - tak podsumowała spotkanie Urszula Polanowska, dyrektor Domu Dziecka w Rzeszowie.

Dyskusja dotycząca relacji: Kościół - Unia Europejska

24 stycznia z inicjatywy Duszpasterstwa Akademickiego "Szopka" w Rzeszowie odbył się wykład pt. Kompetencje Kościoła w mówieniu o Unii Europejskiej. Prelekcję wygłosił ks. Stanisław Krajski, doktor historii filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Temat spotkania dotyczył przede wszystkim aspektów moralnych, spraw gospodarczych i suwerenności narodowej w odniesieniu do zapisu traktatu akcesyjnego. Wykład zorganizowano w ramach Studium Filozofii Klasycznej. Uczestniczyli w nim członkowie Duszpasterstwa "Szopka", młodzież i dorośli zainteresowani problematyką członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

2020-04-07 10:49

pixel2013/pixabay.com

Dziś w nocy zmarł ks. prof. Wojciech Życiński SDB, ceniony mariolog, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i prorektor PAT. Był bratem śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego. Informację o śmierci ks. prof. Życińskiego potwierdziła rzeczniczka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

O. Dominik Jurczak OP: Groby Pańskie, święconka czy procesja rezurekcyjna to polskie tradycje, których na próżno szukać w innych częściach świata

2020-04-10 15:29

ekai.pl

Groby Pańskie, święconka czy procesja rezurekcyjna to polskie tradycje, których na próżno szukać w innych częściach świata - mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Teolog wskazuje, co nam może dać doświadczenie braku liturgicznych zwyczajów i radzi, jak bez nich dobrze przeżyć Święta.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Kościół

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Co z postem w Wielką Sobotę?

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Kościół

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Kościół

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Lublin: terapia innowacyjna u pacjentów z COVID-19...

Zdrowie

Lublin: terapia innowacyjna u pacjentów z COVID-19...