Reklama

W plener z kijkami

Archiwum Caritas Diecezjalnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nordic walking, czyli spacer z kijkami, zyskuje na popularności. Jest trenowany m.in. w sanatoriach i ośrodkach wypoczynkowych, w klubach i na uniwersytetach trzeciego wieku, a także w parafiach i placówkach Caritas, które organizują zawody, marsze, a nawet pielgrzymki z kijkami. I dobrze! Jest to bowiem forma sportu i rekreacji dostępna dla osób w każdym wieku i o każdej porze roku.

– Nordic walking jest formą ruchu polecaną wszystkim, ale w szczególności seniorom. Bardzo dużym atutem jest to, że można go uprawiać o każdej porze roku – mówi Klaudia Porawska-Jędrzejczak, fizjoterapeutka i instruktor nordic walking. – Korzyści płynące z uprawiania nordic walkingu są ogromne, bo jest to sport angażujący ok. 90 proc. mięśni ciała, przy tym bezpieczny, a ponieważ nie obciąża narządu ruchu, mogą go uprawiać także osoby ze zwyrodnieniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazań medycznych do uprawiania „norweskiego marszu” jest więcej: stosuje się go w rehabilitacji kardiologicznej po zawale serca, w niektórych schorzeniach kręgosłupa, problemach z układem krążeniowo-oddechowym. Nordic walking ma także korzystny wpływ na obniżenie masy ciała i uregulowanie ciśnienia krwi, usprawnienie i zwiększenie ogólnej wydolności organizmu.

Trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do marszu. Istotne jest, by buty były elastyczne, stabilizowały stawy skokowe, abyśmy mogli pewnie i bezpiecznie maszerować. Strój, oczywiście, sportowy – najpraktyczniejszy jest ubiór „na cebulkę”. Przydatne mogą okazać się: mały plecak na podręczne drobiazgi, napój czy aparat fotograficzny. Bo nordic walking ma jeszcze tę zaletę, że można go połączyć z innymi pasjami: wyprawami krajoznawczymi i fotografowaniem.

– Jeżeli mamy do czynienia z tym sportem po raz pierwszy, polecam, aby udać się na zajęcia z instruktorem, by nauczyć się prawidłowej techniki – mówi Klaudia Porawska-Jędrzejczak. – Technika chodu nie jest skomplikowana, ale warto ją opanować pod okiem specjalisty, ponieważ wiele osób, które nie ćwiczyły z instruktorem, chodzi nieprawidłowo. Istotne jest dopasowanie wysokości kijków do wzrostu. Chociaż ten sport nie ma przeciwwskazań, należy pamiętać o rozgrzewce przed oraz o stretchingu (rozciąganiu mięśni) na koniec marszu. Osoby z przewlekłymi schorzeniami, po przebytych zawałach serca czy innych poważnych chorobach powinny poradzić się lekarza co do momentu rozpoczęcia i długości treningu.

Reklama

Korzyści, które przyniosą nam regularne marsze, jest wiele, począwszy od wzmocnienia odporności, poprawy wydolności serca, dotlenienia organizmu, po spalenie nadmiaru kalorii. Poczujemy się silniejsi i sprawniejsi, będziemy się cieszyć lepszą koncentracją oraz pamięcią. Pamiętajmy też o znakomitym wpływie marszu na kręgosłup i narząd ruchu. – Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli będziemy maszerować przynajmniej dwa razy w tygodniu – radzi instruktorka.

Nordic walking jest taką dyscypliną, w której sami decydujemy, ile będziemy chodzić, w jakim towarzystwie i gdzie. Możliwości jest mnóstwo. Jest wiele bardziej i mniej formalnych grup trenujących regularnie, a coraz więcej miast i gmin wytycza specjalne trasy do uprawiania tego typu marszu.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-08-12 08:31

Wybrane dla Ciebie

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...