Reklama

Z Fatimskiego sanktuarium

Niedziela sosnowiecka 6/2003

Z sosnowieckiego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej już po raz szósty popłynął radosny śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu najmłodszych artystów amatorów. A to za sprawą Parafialnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, zorganizowanego przez tutejszą Akcję Katolicką oraz Szkołę Podstawową nr 39 w dniach 18 i 19 stycznia.

Rodzinne kolędowanie

Tak jak w poprzednich edycjach i podczas tegorocznej nie było eliminacji. "Nasz festiwal jest dość specyficzny. Właściwie zastanawiamy się, czy to wspólne, rodzinne kolędowanie, wolne od typowych zmagań konkursowych, winno nazywać się festiwalem. Od początku nie chcieliśmy nadawać tej imprezie charakteru rywalizacji i konkurencji. I jak na razie to się udaje" - informuje prezes Akcji Aleksander Gągalski. Do tegorocznej edycji przystąpili uczniowie trzech szkół - Szkoły Podstawowej nr 39, nr 40 oraz Gimnazjum nr 8. Wykonawcy prezentowali jeden utwór - kolędę lub pastorałkę. W sumie do udziału w Festiwali zgłosiło się ponad 100 dzieci. Wykonawcy podzieleni byli na grupy wiekowe oraz kategorie. W sobotę 18 stycznia w Szkole Podstawowej nr 39 zaprezentowały się dzieci poniżej 10 lat w kategoriach - soliści i duety oraz grupy wokalno-instrumentalne. Tego dnia wystąpiły też dzieci powyżej 10. roku życia w kategoriach - soliści i grupy wokalno-instrumentalne. W niedzielę 19 stycznia podczas uroczystej Eucharystii ogłoszono listę laureatów i zakończono VI Festiwal, zapowiadając kolejną edycje już za rok. Nad oceną młodych artystów czuwało 3-osobowe jury w składzie: Elżbieta Włodarek - instruktor śpiewu i tańca w Klubie "Bakcyl", Elżbieta Laskiewicz - aktorka sosnowieckiego Teatru Dzieci Zagłębia oraz Gerard Bah - muzyk i jednocześnie inspektor w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Komisja oceniająca przyznała nagrodę Grand Prix, której fundatorem był Henryk Szilistowski. Przypadła ona w udziale Agnieszce Podsiadło. Jak co roku nagrodę główną przyznaje również kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ks. kan. Zygmunt Wróbel. Ta powędrowała do Magdy Wójcik.

Czy to już tradycja?

Od początku festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem i ogromnym zaangażowaniem ze strony nie tylko małych artystów, ale całych rodzin. Organizatorzy zdawali sobie sprawę, że nie mogą poprzestać na I edycji. Zaczęto mówić o kolejnej. Już jesienią dzieci pytają o termin, choć ten od kilku lat jest właściwie niezmienny. W kolejnym roku wprowadzono już podział na kategorie wiekowe. Znacznie też wzrosła liczba uczestników. Organizatorzy zgodnie przyznają, iż nie mają problemów ze sponsorami, którzy z autentyczną radością i ochotą pragną każdemu dziecku ofiarować jakiś upominek. Dlatego też żaden mały artysta nie wychodzi z imprezy z pustymi rękami.
"Festiwal organizujemy z myślą o dzieciach. One przecież najbardziej radośnie i spontanicznie potrafią pokazać radość z Narodzenia Jezusa. Jakby nie śpiewali nasi milusińscy, robią to perfekcyjnie, bo śpiewają swoimi sercami" - podkreślają organizatorzy. Sosnowieckiemu festiwalowi od samego początku towarzyszy hasło: "Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu". Wydaje się ono w tym przypadku jak najbardziej słuszne - wszyscy, którzy zapragną zaśpiewać Nowonarodzonemu, są tutaj mile widziani i uważnie słuchani. "Jest to pewna specyfika parafialnego festiwalu, którą pragniemy zachować, dopóki starczy nam sił na organizację. Ufam jednak, że to wspólne, rodzinne kolędowanie stanie się tradycją w naszej parafii i nawet jeśli nas kiedyś zabraknie, młodzi przejmą pałeczkę" - mówi p. Gągalski.

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci księdza chorego na Covid-19

2020-04-08 08:22

Radio Em

Ks. Roman Kopacz

Zgodnie z informacjami biura wojewody małopolskiego, podanymi za małopolskim sanepidem, przyczyną śmierci księdza Romana Kopacza nie był Covid-19. Mężczyzna przebywał w izolacji domowej, ponieważ lekarz nie stwierdził konieczności hospitalizacji.

Więcej ...

Papież zadzwonił do włoskiej telewizji: jestem blisko ofiar pandemii

2020-04-10 22:12

Grzegorz Gałązka

Jestem blisko ofiar pandemii – zapewnił papież Franciszek, który zadzwonił do nadanego na żywo programu włoskiej telewizji RAI „A sua immagine” (Na jego obraz).

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Święcenie pokarmów

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święcenie pokarmów

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Niedziela Małopolska

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Kościół

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Droga Krzyżowa - rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza

Wiara

Droga Krzyżowa - rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Kościół

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...