Reklama

Niedziela Małopolska

Zaprowadzi tam, gdzie trzeba

Każde spotkanie kończy się wspólną herbatą. W sierpniu będzie mrożona

Klaudia Tarczoń

Każde spotkanie kończy się wspólną herbatą. W sierpniu będzie mrożona

Bycie patronką Światowych Dni Młodzieży zobowiązuje. Faustyna Kowalska od miesięcy prowadzi przygotowania. Pomagają jej współsiostry ze Zgromadzenia oraz młodzi biorący udział w „Łagiewnickich Dwudziestkach Dwójkach”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Efekty wysiłków już widać. Ania Leśna, studentka pedagogiki resocjalizacyjnej w Akademii Ignatianum w Krakowie, w jednym ze świadectw zamieszczonym na: faustyna2016blog.pl, pisze: „Cieszę się, że Siostra Faustyna jest patronką ŚDM w Krakowie. Nie tylko dlatego, że dzięki niej tak bliska mojemu sercu jest tajemnica Bożego miłosierdzia, albo dlatego, że ją lubię...:-) Myślę, że ma do zaoferowania młodym bogactwo, jakiego wielu z nich nie zna. Ona jest zupełnie nie z tego świata, mówi o wartościach takich jak pokora, cichość, czystość, czy w końcu zupełne zaufanie Bogu i postawienie Go w centrum swojego życia. Jest zupełnym przeciwieństwem tego, za czym dzisiaj biegną tłumy. A młodzież lubi tych, którzy się wyłamują z utartych schematów. Mam nadzieję, że polubią też św. Faustynę, a ona już ich zaprowadzi tam, gdzie trzeba – w ramiona Miłosiernego Ojca”.

Będzie święta impreza

Reklama

22. dnia każdego miesiąca (bo 22 lutego 1931 r. Pan Jezus poprosił Faustynę o namalowanie słynnego obrazu) w kaplicy klasztornej sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, przy słynącym łaskami wizerunku Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwiach Świętej, odbywają się duchowe przygotowania do ŚDM Kraków 2016. W sierpniu wydarzenie będzie szczególne: Faustyna zaprasza na 110. urodziny. Właściwie przypadają one 25 sierpnia, ale że spodziewa się sporo gości, niektórych z daleka – „imprezę” przeniesiono na poprzedzającą jubileusz sobotę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program wydarzenia będzie bogatszy od comiesięcznego „schematu”, który, choć prosty, podoba się młodym: najpierw jest czas na Słowo, potem Adorację w intencji ŚDM (lub Eucharystię – jeśli 22. wypada w niedzielę), a na końcu spotkanie przy herbacie pochodzącej z różnych stron świata. No, ale urodziny ma się raz w roku! Przyjedzie więc o. Łukasz Buksa, franciszkański „lodołamacz”, który „rozgrzeje serca inspirującym słowem, będzie się z nami modlił, a potem podzieli się z swoimi muzycznymi darami. Druga część świętowania odbędzie się na podwórzu klasztornym, gdzie czeka nas m.in. koncert ewangelizacyjny, loteria fantowa, z której dochód przekażemy na Bilet dla Brata, wielki tort (czekoladowy – najprawdopodobniej ulubiony smak św. Siostry Faustyny!) i 110 balonów, które wraz z dobrą myślą wyślemy do nieba” – zapraszają organizatorzy „imprezy w świętym stylu”, a czytelnikom „Niedzieli” zdradzają, że to nie wszystkie atrakcje, jakie Kowalska wraz z przyjaciółmi szykuje z okazji urodzin.

Dla nas i całego świata

Reklama

Jedna z odpowiedzialnych za „Łagiewnickie 22” sióstr – s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia wyjaśnia, jak zrodził się pomysł cyklicznych spotkań: – Odkąd dowiedziałyśmy się, że ŚDM będą w Krakowie, byłyśmy przekonane, że Łagiewniki muszą stać się miejscem duchowych przygotowań do tego wydarzenia. Wielu młodych przychodzi tu indywidualnie, długo modlą się, klęczą przed obrazem, czytają „Dzienniczek”. Chciałyśmy im dać przestrzeń do wzajemnego spotkania się, ale też poznać ich i usłyszeć o tym, jak przeżywają przyjaźń z Miłosiernym i z Faustyną.

Siostra opowiada, że pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie ubiegłego roku, tuż po październikowym wydarzeniu „Być znaczy więcej niż mieć”, zainspirowanym przez Komitet Organizacyjny ŚDM. Samo miejsce i duchowość Faustyny przyciągnęły wówczas bardzo wielu młodych. Choć początki „Łagiewnickich 22” były skromne, uczestników z każdym miesiącem przybywało. Co ważne, treści poruszane w czasie tych spotkań tworzą przemyślany program formacyjny: – Zaczęliśmy od poznawania miłosiernego Boga, teraz weszliśmy w blok zaufania, a później rozpocznie się czas bezpośredniego przygotowania do ŚDM, kiedy będziemy analizować ich temat: „Błogosławieni miłosierni...”. Wszystko na podstawie „Dzienniczka” i codziennego doświadczenia – mówi s. Gaudia. Chcąc podtrzymywać kontakt z młodymi, siostry ze Zgromadzenia Świętej prowadzą jej oficjalne konto na portalu społecznościowym (www.facebook.com/Faustyna2016) oraz bloga (faustyna2016blog.pl), gdzie zamieszczane są dłuższe teksty, a młodzi mają możliwość wypowiedzenia się. Chętnie dzielą się doświadczeniem przyjaźni z Faustyną!

Na „Łagiewnickie 22” przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski. – Może nawet większość jest spoza Krakowa? – zastanawia się s. Gaudia. – Zdarzają się osoby np. ze Szczecina czy goście zza granicy. Gromadzimy wspólnotę młodych przy Miłosiernym, widzimy, jak coraz bardziej stają się gospodarzami tego miejsca. Gdy przychodzą nowe osoby – oni się nimi zajmują. Chodzi nam też o to, by zrodziła się ekipa młodych gospodarzy łagiewnickiego Sanktuarium, którzy przyjmą swoich rówieśników podczas ŚDM i będą w stanie podzielić się osobistym doświadczeniem Boga, wiedzą o Miłosiernym oraz św. Faustynie. To wspaniali ludzie, którzy także umacniają nas, siostry, na drodze naszego powołania.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-20 09:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

360 Sekund przed ŚDM - Czy jesteś gotów?

Czy jesteś gotów? - To pytanie będzie nam towarzyszyć przez całe rekolekcje. Dziś szczególnie pytanie to stać będzie obok uczynku miłosiernego co do ciała - głodnych nakarmić. Czy myślisz czasem o głodzie? Czy myślisz o tych , którzy nie maja co jeść? Odpowiedz...

Więcej ...

Abp Kupny: MEN nie uwzględnił opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach

2025-04-08 20:16
ABP JÓZEF KUPNY

BP KEP

ABP JÓZEF KUPNY

Kwestie nauczania religii w szkołach publicznych, Fundusz Kościelny, sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce - były głównymi tematami spotkania przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski z korpusem dyplomatycznym, które odbyło się 8 kwietnia br. w Sekretariacie KEP w Warszawie. Temat spotkania brzmiał: „Struktura, wyzwania i relacje Kościoła katolickiego w Polsce z władzami cywilnymi”.

Więcej ...

Dwa arcydzieła Męki Pańskiej wystawione w Castel Gandolfo

2025-04-09 16:08
„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

Włodzimierz Rędzioch

„Opłakiwanie zmarłego Chrystusa”

Franciszek zadecydował, że nie będzie spędzał wakacji w papieskiej letniej rezydencji nad jeziorem Albano. Pałac Apostolski w Castel Gandolfo został udostępniony zwiedzającym dzięki Muzeom Watykańskim. Oprócz rezydencji papieskiej można tu obejrzeć aktualnie wystawę „Castel Gandolfo 1944”, która ma upamiętniać tragiczną zimę roku 1944 II wojny światowej, kiedy to amerykańskie lotnictwo zbombardowało Castel Gandolfo, gdzie zginęło ponad 500 osób

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Na niespełna dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymujemy...

Wiara

Na niespełna dwa tygodnie przed Wielkanocą otrzymujemy...

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...