Reklama

Modlitwa o jedność w toruńskiej katedrze

Skarb przechowywany w glinianych naczyniach

Niedziela toruńska 6/2003

Jak zawsze w pierwszych tygodniach nowego roku, począwszy od 18 stycznia aż do święta nawrócenia św. Pawła, które obchodzi się 25 stycznia, przeżywamy czas szczególnej modlitwy o jedność chrześcijan. Modlitwa Arcykapłańska Jezusa, którą przekazał św. Jan w swojej Ewangelii, nie pozostawia pod tym względem wątpliwości: uczniowie Chrystusa mają stanowić "jedno", jak jedno stanowi Trójca Święta (por. J 17, 11). Owa jedność pozostaje więc zadana wszystkim wierzącym, by przez czas wędrówki do domu Ojca urzeczywistniali i pielęgnowali więź jedności z Bogiem i między sobą, tak jak realizowała to pierwsza gmina, w której "jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli" (Dz 4, 32). Nie dzieje się to inaczej jak przez wspólną modlitwę zanoszoną do Pana, która stanowi podstawowe działanie ekumeniczne.
Tegoroczny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan przeżywaliśmy pod hasłem zaczerpniętym z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian: "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach" (2 Kor 4, 7). Z tej okazji w katedrze Świętych Janów 19 stycznia br. miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył ks. kan. Marek Rumiński, kierujący referatem ds. dialogu z innymi religiami w naszej diecezji. Obecny był bp Józef Szamocki oraz przedstawiciele bratnich wyznań chrześcijańskich: Kościoła prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego i polsko-katolickiego.
Do hasła tegorocznego Tygodnia nawiązywała dekoracja ustawiona przed prezbiterium katedry, której teologiczną wymowę wyjaśnił zebranym ks. Marek Rumiński. W glinianym naczyniu umieszczona została duża świeca symbolizująca osobę Jezusa Chrystusa, a w jej kierunku ustawiono kawałki potłuczonego naczynia oraz świece, które przy śpiewie pieśni do Ducha Świętego zapalali - biorąc światło od świecy wyrażającej Chrystusa - przedstawiciele poszczególnych wyznań chrześcijańskich. Przesłanie tego gestu było bez wątpienia wspaniałą lekcją ekumenizmu: zbliżając się do Chrystusa, Światłości Prawdziwej, jednocześnie zbliżamy się do siebie samych i pogłębiamy więź jedności.
Zgromadzeni w świątyni wysłuchali czytań z Pisma Świętego, następnie homilię wygłosił duchowny protestancki - ks. Jerzy Molin. Przypomniał zebranym, jak wielką troską trzeba otaczać dar jedności, jak wielkiej potrzeba czujności i wrażliwości na drugich, by ta jedność, co doskonale uzmysławia metafora św. Pawła, nie została rozbita na kawałki. "Skarb jedności" winien znaleźć poczesne miejsce w modlitwie i czynach wszystkich chrześcijan, a także stać się przedmiotem szczególnej odpowiedzialności. Po wspólnym wyznaniu wiary słowami "Symbolu Apostolskiego" zebrani zanosili do Boga modlitwę przebłagania za grzech podziałów i konfliktów między chrześcijanami oraz prosili o ducha braterskiej miłości w kroczeniu drogami jedności.
Na zakończenie modlitewnego spotkania bp Józef Szamocki zwrócił się do zebranych ze słowami podziękowania i zachętą do starań o zachowanie ducha jedności. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem obecnych w katedrze chrześcijan, którego udzielili, każdy swoim wiernym, przedstawiciele bratnich wyznań chrześcijańskich.

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

205 lat temu powstało Towarzystwo Filomatów

2022-10-01 07:56

Adobe Stock

205 lat temu, 1 października 1817 r., na Uniwersytecie Wileńskim powstało tajne Towarzystwo Filomatyczne. "Filomaci byli najważniejszą grupą w pokoleniu, które przeprowadziło przemianę oświeceniowo-romantyczną w Polsce. To wśród nich najwcześniej pojawili się młodzi autorzy, którzy torowali drogę romantyzmowi" - powiedział PAP prof. Bogusław Dopart, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej ...

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Kościół

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux -...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna