Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 6/2003

Dekanat Brodnica

Święta z Caritas

22 grudnia ub. r. bp Andrzej Suski dokonał w Brodnicy uroczystego poświęcenia żywej szopki. Kilka dni później odbył się przy niej, organizowany przez Brodnicki Ośrodek Caritas, festyn rodzinny"Brodnickie Betlejem", podczas którego spotkały się na wspólnym kolędowaniu rodziny z całego miasta. W ten chłodny dzień brodniczan rozgrzewała gorąca grochówka oraz występy zespołów z Torunia ("Venite Exultemus" ze Stawek z ks. Mariuszem Stasiakiem i "Portamus Gaudium" z parafii katedralnej) oraz z Brodnicy (schola franciszkańska). Rozprowadzano także cegiełki, z których dochód przeznaczono na działalność Ośrodka w Brodnicy. Każdy, kto wspomógł w ten sposób Caritas, otrzymał mały upominek.
W tym czasie można było zrobić sobie zdjęcie przy szopce, gdzie Świętą Rodzinę odgrywali aktorzy-wolontariusze Caritas. Były też żywe zwierzęta: kucyki, owce i kozy. Po zabawie przy szopce wszyscy skierowali się w stronę kościoła. Tam wspólnie śpiewano kolędy, gościnnie wystąpił także Ryszard Rynkowski. Na zakończenie młodzież z parafii św. Jakuba w Toruniu pod opieką ks. Jarosława Ciechanowskiego odegrała przedstawienie teatralne. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny dla dzieci pt. "Moje Święta". Zespołom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za występy.

Rafał Żurawski

Reklama


Dekanaty grudziądzkie

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Szkolne Koło Caritas im. św. Faustyny, do którego należy 50 uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 5 w Grudziądzu działa już od roku pod opieką Hanny Włodarczyk. Młodzi wolontariusze pomagają dzieciom z ubogich rodzin oraz osobom starszym, biorą też udział w różnych akcjach, m. in. za pieniądze uzyskane ze sprzedaży puszek aluminiowych kupili przybory szkolne dla świetlicy socjoterapeutycznej w Caritas. Zbierali również dary w ramach akcji świątecznej "Zostań świętym Mikołajem", sprzedawali świece, kalendarze i pocztówki na parafialnym kiermaszu, włączyli się w zbiórkę słodyczy dla najbardziej potrzebujących dzieci z naszej szkoły.
W grudniu uczniowie wystawili jasełka podczas uroczystego wieczoru pod hasłem "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom", na który przybyli: wiceprezydent Grudziądza Robert Malinowski, przewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Piasecki, radny Sławomir Szymański oraz członkowie rady rodziców, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Piękną, oryginalną scenografię przygotowali uczniowie pod opieką Marzeny Wiśniewskiej i Krystyny Watkowskiej. Kolędy na skrzypcach zagrały uczennice IV klas: Maria Haber i Magdalena Okońska, natomiast o oprawę muzyczną zadbała grupa szóstoklasistów oraz szkolny chór "Wiolinki" pod opieką Aleksandry Drozdeckiej i chór pod opieką Hanny Szulc-Lewandowskiej. Było śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, życzenia i prezenty. Przygotowana przez uczniów i nauczycieli uroczystość bardzo się podobała i będzie kontynuowana w następnych latach przez społeczność szkolną.

Teresa Kondziela

Szkolne wigilie

W grudziądzkim Gimnazjum nr 5 na terenie parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przed świętami Bożego Narodzenia odbyły się wigilie w poszczególnych klasach. Poprzedził je apel uczniów, którzy wraz z wychowawcami udali się do sali sportowej, aby obejrzeć przygotowane przez młodzież jasełka. Gimnazjaliści pokazali, jak w dzisiejszych czasach ludzie przyjmują Dzieciątko Boże. W tych nowoczesnych jasełkach było kilka scenek przedstawiających różne środowiska, m.in. młodzieży oraz bezdomnych. W scenie odegranej przez pierwszoklasistów miejsce dla Maryi z Józefem znalazło się wyłącznie na dworcu. Chór uczniowski odśpiewał kilka kolęd, natomiast dyrektor szkoły Hanna Szulc-Lewandowska złożyła życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej. Następnie wszyscy uczniowie w swoich klasach przy wspólnym stole dzielili się opłatkiem z wychowawcami, rodzicami i kolegami oraz wymienili się upominkami świątecznymi. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci młodzieży i nauczycieli. Dla klas trzecich było to ostatnie takie święto spędzone w tym gronie.

Joanna Szczęsna z kl. III i

Reklama


Dekanat Golub

III Międzyszkolny Przegląd Jasełek

12 stycznia na zaproszenie do wzięcia udziału w III Międzyszkolnym Przeglądzie Jasełek w Ostrowitem odpowiedzieli nauczyciele i uczniowie sąsiednich szkół. Miło było popatrzeć na dzieci ze szkoły z Ostrowitego, ale i z Lisewa, które pod kierunkiem Henryki Jaworskiej zaprezentowały - jakże inny program od wszystkich - pantomimę. Ta sama nauczycielka przygotowała występ uczniów ze szkoły w Węgiersku. W przeglądzie postanowili wziąć udział także najmłodsi - przedszkolaki z Ostrowitego pod kierunkiem Brygidy Izajasz i Marii Topolewskiej. Maluchy dały wspaniały popis; wykazały się nie tylko znajomością tekstów, ale również talentem aktorskim. Cieszy nas, że każdego roku możemy gościć uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie wraz z opiekunką Marią Wrzesińską. Grupa uczniów z VI klasy w Ostrowitem udowodniła, że o narodzeniu Pana Jezusa można pięknie opowiedzieć w języku angielskim. Przegląd misteriów bożonarodzeniowych daje dzieciom, nauczycielom i lokalnej społeczności możliwość przeżywania w sposób szczególny tajemnicy narodzin Dzieciątka Bożego. Pragnę podziękować Radzie Rodziców i Samorządowi Szkolnemu za pomoc w zorganizowaniu "małej gastronomii".

Anna Morawska


Dekanat Radzyn

Z pomocą dla ubogich

Z okazji świąt Bożego Narodzenia Akcja Katolicka przy parafii św. Anny w Radzyniu Chełmińskim przy współudziale proboszcza ks. Stefana Schwabe przygotowała paczki żywnościowe dla rodzin wielodzietnych z parafii. Wykorzystano przede wszystkim żywność, którą ofiarowali parafianie podczas zbiórki artykułów spożywczych w okresie Adwentu. W ten sposób 27 najbiedniejszych rodzin otrzymało pomoc. Ponadto przygotowano paczki dla 62 osób starszych, samotnych i obłożnie chorych z terenu parafii. Członkowie Akcji Katolickiej odwiedzili te osoby, wręczając im upominki wraz z życzeniami świątecznymi.
Wzorem lat ubiegłych w święto Objawienia Pańskiego po Mszy św. o godz. 16.00, odprawionej w intencji zmarłych członków Kół Różańca, odbyło się spotkanie opłatkowe Kół Różańcowych i Akcji Katolickiej wraz z ks. Wojciechem Dembkiem, który w imieniu chorego Księdza Proboszcza i swoim złożył wszystkim życzenia.

Maria Wacławska


Dekanat Unisław

Świąteczne "twórcze zamieszanie"

12 stycznia w kościele filialnym w Dąbrowie Chełmińskiej parafii Boluminek młodzież ze Szkoły Podstawowej pod opieką nauczycielek: Małgorzaty Gwizdały i Grażyny Karwickiej zaprezentowała barwną inscenizację świąteczną. W okresie bożonarodzeniowym oprócz spotkań opłatkowych, koncertów kolęd wielką popularnością cieszyły się jasełka, przygotowane przez dzieci i młodzież szkolną. Jasełka zaprezentowane wiernym podczas Mszy św. bardzo realistycznie oddawały klimat wydarzeń sprzed 2000 lat. Refleksyjne teksty skłaniały widzów do zastanowienia się nad sensem obchodzonych współcześnie świąt Bożego Narodzenia. Wzruszenie zarówno osób starszych, jak i młodzieży dowiodło, że głębokie przesłanie skierowane do nich zostało właściwie odczytane. Warto dodać, że program autorski, jaki stworzyły wychowawczynie, wypływa z ich głębokich przekonań. Uważają one bowiem, że trzeba w młodych ludziach rozwijać zainteresowanie naszą kulturą i tradycją oraz kultywować dawne, piękne obyczaje, natomiast uczniowie bardzo chętnie poddają się owemu "twórczemu zamieszaniu".

Aleksander Fałczyk


Dekanaty toruńskie

W poszukiwaniu światła, miłości i pokoju

Taki cel przyświecał dzieciom z Zespołu Szkół nr 14 w Toruniu na Stawkach, które pod kierunkiem katechetki Barbary Rusek przygotowały i wystawiły jasełka. 19 grudnia zgodnie z 20-letnią tradycją tej szkoły zaprezentowano jasełka mieszkańcom osiedla, a następnego dnia do poszukiwania światła, miłości i pokoju zaproszeni zostali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Zaprezentowany program w przystępny i nastrojowy sposób ukazywał znaczenie i właściwą treść świąt Bożego Narodzenia. Siły wyrazu przydawały jasełkom kolędy w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją Jolanty Narożny oraz bogata oprawa plastyczna.

bc


Wkrótce

Zaproszenie na koncert

16 lutego (niedziela) o godz. 17.00 w Dworze Artusa - Sali Wielkiej odbędzie się koncert z cyklu Muzyka dla Ciebie - Stefania Toczyska (mezzosopran) i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Zygmunta Rycherta zaprezentują utwory W. A. Mozarta, C. Glucka, C. Saint-Saënsa, A. Ponchielliego, G. Verdiego, G. Bizeta.

mw

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46
Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania