Reklama

Koło

Perspektywy dla bezrobotnych

W połowie lutego w sali Domu Parafialnego parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z grupą ponad 100 osób pozostających bez pracy spotkali się: burmistrz Koła Jan Stępiński, jego zastępca Zenon Zyznarski, przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Będkowska. W spotkaniu uczestniczył proboszcz parafii - ks. kan. Józef Wronkiewicz, a prowadził je pełnomocnik Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych (OROB) Sławomir Grabowicz.

Celem spotkania było nawiązanie współpracy OROB z Urzędem Miasta, Radą Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. - Powinniśmy uzgodnić, na jakich płaszczyznach będziemy pracować, na jaką pomoc możemy liczyć. Spotkanie nie jest roszczeniowe. Problemy musimy rozwiązywać wspólnie - powiedział na wstępie S. Grabowicz.
Burmistrz J. Stępiński przedstawił przyczyny składające się na wysoką stopę bezrobocia w Kole. Większość interesantów w Urzędzie Miasta to osoby poszukujące pracy lub nie mające mieszkania. Ich oczekiwania w pełni są uzasadnione, zrozumiałe jest rozgoryczenie i strach ludzi nie mających środków na życie. J. Stępiński poinformował, że Urząd prowadzi rozmowy mające na celu sprowadzenie inwestorów do Koła. Dodał też, że powziął decyzję o rozwiązaniu umów o pracę z osobami w wieku emerytalnym, pracującymi w Urzędzie Miasta na pół etatu. W najbliższym czasie stracą zatrudnienie emerytowani "półetatowcy" w podległych Urzędowi placówkach (szkoły, przedszkola). Na ich miejsce zostaną zatrudnione osoby bezrobotne. Miasto w obecnej chwili jest zadłużone na 15 mln zł, a w 2008 r. kwota długu będzie wynosiła 22 mln zł.
Urszula Pękacz oświadczyła, że pełnomocnik OROB S. Grabowicz będzie zapraszany na posiedzenia Rady Miejskiej, natomiast Zenon Zyznarski podkreślił, że Urząd jest otwarty na wszelkie uwagi osób bezrobotnych. Władze miasta usilnie zabiegają o inwestorów w Kole, temu celowi służy m.in. promocja miasta.
Wiele pytań, zwłaszcza w kwestii zasiłków, bezrobotni stawiali dyr. Marii Będkowskiej. Podnoszono kwestię niesprawiedliwego rozdziału kwot zasiłków. Pani Dyrektor starała się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Dodatkowo poinformowała, że powstała nowa stołówka przy ul. Kilińskiego, gdzie posiłki są dowożone. - Nie wystarczyło dla wszystkich paczek z żywnością na święta Bożego Narodzenia - tłumaczyła dyr. Będkowska - gdyż były one darowizną sponsorów. Rzeczywiście, kwoty zasiłków są niskie, ale na większe Ośrodka nie stać.
- Mam nadzieję, że bezrobotni nie przyszli tu na daremnie, że spotkanie zaowocuje potrzebną współpracą, ku zadowoleniu obydwu stron - powiedział Piotr Kapalski, bezrobotny, działacz Ruchu. W odpowiedzi burmistrz Stępiński obiecał, że dołoży wszelkich sił i starań, by w mieście powstały nowe miejsca pracy.
Na zakończenie zrzeszeni w OROB wystosowali pismo do kolskich radnych, w którym czytamy m. in.: "My, bezrobotni mieszkańcy miasta Koła, należący do Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych stanowczo sprzeciwiamy się polityce kolskich radnych (zarówno powiatowych, jak i miejskich), zmierzającej jedynie do zwiększenia swojego stanu posiadania i dobrobytu (...). Najlepszym tego przykładem jest ustalenie bajecznej wysokości diet. Za pracę w końcu bądź co bądź - społeczną. Proponujemy przypomnienie słów przysięgi, jaką niedawno składali nasi radni: "Ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".

Wybrane dla Ciebie

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Więcej ...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

Więcej ...

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

2021-07-25 16:30

Maciej Orman/Niedziela

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania