Reklama

Koło

Perspektywy dla bezrobotnych

W połowie lutego w sali Domu Parafialnego parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z grupą ponad 100 osób pozostających bez pracy spotkali się: burmistrz Koła Jan Stępiński, jego zastępca Zenon Zyznarski, przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Będkowska. W spotkaniu uczestniczył proboszcz parafii - ks. kan. Józef Wronkiewicz, a prowadził je pełnomocnik Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych (OROB) Sławomir Grabowicz.

Celem spotkania było nawiązanie współpracy OROB z Urzędem Miasta, Radą Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. - Powinniśmy uzgodnić, na jakich płaszczyznach będziemy pracować, na jaką pomoc możemy liczyć. Spotkanie nie jest roszczeniowe. Problemy musimy rozwiązywać wspólnie - powiedział na wstępie S. Grabowicz.
Burmistrz J. Stępiński przedstawił przyczyny składające się na wysoką stopę bezrobocia w Kole. Większość interesantów w Urzędzie Miasta to osoby poszukujące pracy lub nie mające mieszkania. Ich oczekiwania w pełni są uzasadnione, zrozumiałe jest rozgoryczenie i strach ludzi nie mających środków na życie. J. Stępiński poinformował, że Urząd prowadzi rozmowy mające na celu sprowadzenie inwestorów do Koła. Dodał też, że powziął decyzję o rozwiązaniu umów o pracę z osobami w wieku emerytalnym, pracującymi w Urzędzie Miasta na pół etatu. W najbliższym czasie stracą zatrudnienie emerytowani "półetatowcy" w podległych Urzędowi placówkach (szkoły, przedszkola). Na ich miejsce zostaną zatrudnione osoby bezrobotne. Miasto w obecnej chwili jest zadłużone na 15 mln zł, a w 2008 r. kwota długu będzie wynosiła 22 mln zł.
Urszula Pękacz oświadczyła, że pełnomocnik OROB S. Grabowicz będzie zapraszany na posiedzenia Rady Miejskiej, natomiast Zenon Zyznarski podkreślił, że Urząd jest otwarty na wszelkie uwagi osób bezrobotnych. Władze miasta usilnie zabiegają o inwestorów w Kole, temu celowi służy m.in. promocja miasta.
Wiele pytań, zwłaszcza w kwestii zasiłków, bezrobotni stawiali dyr. Marii Będkowskiej. Podnoszono kwestię niesprawiedliwego rozdziału kwot zasiłków. Pani Dyrektor starała się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Dodatkowo poinformowała, że powstała nowa stołówka przy ul. Kilińskiego, gdzie posiłki są dowożone. - Nie wystarczyło dla wszystkich paczek z żywnością na święta Bożego Narodzenia - tłumaczyła dyr. Będkowska - gdyż były one darowizną sponsorów. Rzeczywiście, kwoty zasiłków są niskie, ale na większe Ośrodka nie stać.
- Mam nadzieję, że bezrobotni nie przyszli tu na daremnie, że spotkanie zaowocuje potrzebną współpracą, ku zadowoleniu obydwu stron - powiedział Piotr Kapalski, bezrobotny, działacz Ruchu. W odpowiedzi burmistrz Stępiński obiecał, że dołoży wszelkich sił i starań, by w mieście powstały nowe miejsca pracy.
Na zakończenie zrzeszeni w OROB wystosowali pismo do kolskich radnych, w którym czytamy m. in.: "My, bezrobotni mieszkańcy miasta Koła, należący do Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych stanowczo sprzeciwiamy się polityce kolskich radnych (zarówno powiatowych, jak i miejskich), zmierzającej jedynie do zwiększenia swojego stanu posiadania i dobrobytu (...). Najlepszym tego przykładem jest ustalenie bajecznej wysokości diet. Za pracę w końcu bądź co bądź - społeczną. Proponujemy przypomnienie słów przysięgi, jaką niedawno składali nasi radni: "Ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".

Wybrane dla Ciebie

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-04-01 10:09

Ks. Czesław Bogdał

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie jutro o tej godzinie świec w naszych oknach.

Więcej ...

Caritas włącza się w akcję #WdzięczniMedykom

2020-04-02 14:19

Fot. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Wrocławska Caritas włącza się w projekt #WdzięczniMedykom, który jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Włochy: Czternastu zakonników-misjonarzy zmarło w...

Włochy

Włochy: Czternastu zakonników-misjonarzy zmarło w...

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

Kościół

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze