Reklama

17. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Pasterz według Bożego Serca

W intencji rozpoczętego procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty modlono się 22 stycznia podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego w gorzowskiej katedrze. Mszę św. poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia, zaś po liturgii poświęcono nowe epitafium na grobie Sługi Bożego. W uroczystości wzięła udział rodzina Biskupa Wilhelma z jego siostrą Bronisławą Żak i siostrzeńcem - ks. Krzysztofem Żakiem.

Wołanie o Miłosierdzie

W wygłoszonej homilii bp Paweł Socha mówił najpierw o fundamencie miłości bliźniego, jakim była dla Sługi Bożego miłość do Boga. Przejawiała się ona przede wszystkim w niezwykłej czci, jaką miał do Najświętszego Serca Jezusowego. - Chciał być kapłanem według serca Bożego - mówił Biskup Paweł - bo w sercu Jezusa ujawnia się głębia miłości Boga Ojca, objawionej i ucieleśnionej w Jezusie Chrystusie. Kiedy Biskup Wilhelm zapoznał się z objawieniami s. Faustyny i ich krytycznym opracowaniem, miał powiedzieć: "Miłosierdzie Boże to jest pełnia obrazu Boga względem człowieka". - Od tego czasu - jak przypomniał Biskup Paweł - nie było dnia, żeby nie odmówił Koronki do Miłosierdzia Bożego. Według Kaznodziei, w tych dwóch źródłach, jakimi były cześć do Jezusowego Serca i kult Bożego Miłosierdzia, można upatrywać fundamentów życia duchowego i pasterskiej działalności sługi Bożego bp. Pluty.
W rocznicowej modlitwie w intencji beatyfikacji Sługi Bożego nie mogło więc zabraknąć modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Poprowadziły ją przed Mszą św. siostry z diecezjalnego Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Sama Koronka została poprzedzona modlitwą dziękczynną za życie i dzieła duszpasterskie Biskupa Wilhelma. "Niech uwielbiony będzie Bóg w Trójcy i Miłosierdziu" - powtarzali wierni, włączając się w modlitwę dziękczynienia. Słowami modlitwy stały się także fragmenty zaczerpnięte z wypowiedzi samego Sługi Bożego. "Bóg jest wszystkim, nie ja jestem centrum życia, lecz Bóg" - powtarzano, czyniąc słowa Biskupa Wilhelma swoimi.

Miłość Boga i bliźniego

"Miłość do Pana Boga bez miłości bliźniego jest kłamstwem, jest niemożliwością wprost ze swych założeń" - pisał sługa Boży bp Wilhelm Pluta. Nawiązując do tych słów, bp Paweł Socha przypomniał w homilii pasterskie nauczanie bp. Pluty, dotyczące obowiązku miłości bliźniego, wskazując jednocześnie, w jaki sposób obowiązek ten wypełniał sam Sługa Boży. Kaznodzieja mówił, jak głęboko postrzegał Biskup Wilhelm miłość bliźniego: - Potrzebujący i biedni chcą nas samych, naszego serca. Rodzina biedna potrzebuje nas tak, abyśmy ją za własną uważali - przypomniał słowa Sługi Bożego. - Nie wystarczy dać jałmużnę, potrzeba obecności. Biskup Paweł zacytował także codzienny rachunek sumienia Biskupa Wilhelma, w którym znalazły się pytania dotyczące miłości bliźniego: - Panie Jezu, w którym człowieku Ciebie w bliźnim skrzywdziłem? W którym człowieku Tobie dziś odmówiłem miłości? W którym człowieku dziś Tobie okazałem serce?
Szczególną troską Biskupa Wilhelma były parafialne grupy charytatywne, dlatego na Mszę św. zostały specjalnie zaproszone delegacje Parafialnych Zespołów Caritas i innych grup charytatywnych. W procesji z darami ołtarza wzięły udział dzieci ze świetlic środowiskowych, wolontariusze, przedstawiciele Caritas i innych stowarzyszeń pracujących na rzecz biednych. Obok chleba, wody i wina na Eucharystię darami ofiarnymi były: chleb w kształcie serca, skarbonka z akcji Chleb Miłości, świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz witraż wykonany przez dzieci ze świetlic. Dary te symbolizowały różnorakie formy działalności charytatywnej w diecezji.

Reklama

Epitafium

Trwałym świadectwem charytatywnej postawy sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty są słowa wyryte na jego nagrobku znajdującym się w katedralnej kruchcie: "«Człowiek» w człowieku umiera, gdy go dobro uczynione nie cieszy, a zło nie boli". Dotychczasowe epitafium zostało przebudowane, a motto zaczerpnięte z nauczania Biskupa Wilhelma uzupełniono słowami, jakie 2 czerwca 1997 r. wypowiedział Papież Jan Paweł II na błoniach gorzowskich: "Biskupie Wilhelmie, dziękuję Ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej ziemi. Za Twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję Ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie".
Poświęcenia nowego epitafium na grobie Sługi Bożego dokonał po Mszy św. biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. "On to - mówił podczas modlitwy o swoim poprzedniku Biskup Adam - jako pasterz Kościoła gorzowskiego zajaśniał blaskiem cnót i wiedzy, a słowem i przykładem przyczynił się do dobra wiernych. Niech upamiętnienie jego imienia w tym pomniku na ziemi pozwoli nam radować się ze spotkania w chwale".

Wybrane dla Ciebie

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Więcej ...

Św. Jan Paweł II #PamiętamCzuwam

2020-03-31 14:48

Ojcowie Paulini z Jasnej Góry zapraszają na czuwanie online 2 kwietnia od godziny 21.00.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne ograniczenia w...

Wiadomości

Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne ograniczenia w...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...

Kościół

Papież na Placu św. Piotra będzie wznosił ręce i...