Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

Robocze spotkanie przed pielgrzymką papieża Franciszka do Polski

Przedstawiciele Katolickiej Agencji Informacyjnej, Polskiej Agencji Prasowej, TVP oraz Polskiego Radia – jako instytucji odpowiedzialnych za organizację obsługi prasowej przyszłorocznej papieskiej pielgrzymki – odbyli 14 października br. roboczą wizytę w Częstochowie. W Domu Biskupów Częstochowskich spotkali się z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Jasnej Góry oraz Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, a także przedstawiciele BOR-u. Abp Depo zauważył, że jeśli chodzi o pielgrzymkę papieża Franciszka, wszyscy jesteśmy ludźmi „niespokojnej nadziei”. – papież Franciszek przybędzie na Jasną Górę prawdopodobnie w sobotę 30 lipca 2016 r., ale dokładny program jego wizyty i pielgrzymki nie został jeszcze opublikowany. O dacie jego ogłoszenia zadecyduje Stolica Apostolska – powiedział abp Depo i dodał: – Być może papież Franciszek odprawi prywatną Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i mamy nadzieję, że potem wyjdzie na Szczyt Jasnogórski na krótkie nabożeństwo albo tylko by spotkać się z pielgrzymami.

Reklama

W związku z papieską pielgrzymką poinformowano również, że KAI odpowiada za proces akredytacji, dystrybucję papieskich tekstów oraz za obsługę dziennikarzy akredytowanych przez Stolicę Apostolską, natomiast PAP wyposaży centra prasowe dla dziennikarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz

Inauguracja

WSKSiM pomaga młodym ludziom wzrastać

To dobra uczelnia, wysoko notowana w różnych rankingach, i to niekoniecznie życzliwych Kościołowi – mówił w Toruniu w czasie 15. inauguracji roku akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej biskup toruński Andrzej Suski.

Inauguracja rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, z homilią bp. Andrzeja Suskiego. Eucharystię koncelebrowali bp. Stanisław Stefanek z Papieskiej Rady ds. Rodziny, o. dr Janusz Sok – przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. dr Tadeusz Rydzyk – rektor-założyciel WSKSiM i o. dr Zdzisław Klafka – jej obecny rektor. W inauguracji uczestniczyli także biskup włocławski Wiesław Mering, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, min. Małgorzata Sadurska – szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która przekazała pozdrowienia od głowy państwa, liczni parlamentarzyści oraz Michał Zaleski – prezydent Torunia.

– 15. inauguracja dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej to przede wszystkim dziękczynienie Panu Bogu za dotychczasowe lata – powiedział ojciec rektor Zdzisław Klafka. – Jesteśmy świadkami ogromnego zbiorowego czynu Polaków, którzy otrzymali inspirację od ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka, wspartego przez swoją rodzinę zakonną, Ojców Redemptorystów. Ale gdyby Polacy w kraju i za granicą nie wspierali tego dzieła, tej uczelni by nie było – mówił.

Reklama

Jak podkreślił o. Klafka, toruńska uczelnia pozwala młodym ludziom wzrastać w ideałach, które noszą w swoich sercach, podczas gdy dzisiejszy świat często gasi całą pozytywną energię młodego człowieka lub wykorzystuje ją dla złych celów.

Wykład inauguracyjny pt. „Uniwersytet na straży godności życia” wygłosił prof. Bogdan Chazan. Gdy mówił o roli uniwersytetu, wyjaśnił, że przyszłe elity winniśmy wyposażyć w wiedzę, ale też w silną osobowość, szacunek do życia i wrażliwość na piękno.

W czasie inauguracji studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie i odebrali indeksy, absolwenci zaś otrzymali dyplomy ukończenia studiów. Szczególne podziękowania założyciel uczelni złożył mecenasom WSKSiM, a studentom życzył wzrastania w dobru. – Studentom życzę, by pragnęli poznawać prawdę i kształtować się tak, by odpowiedzialnie podejmować zadania w przyszłości – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk.

Katarzyna Cegielska

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Człowiek zostawi na ziemi wszystko: urzędy i godności, biura i gigantyczne fabryki, olbrzymie miasta i nowoczesne mieszkania, a zabierze tylko jedno – nawet nie wiarę, bo ona się skończy, gdy ujrzymy Boga twarzą w twarz, i nie nadzieję, którą żyjemy dzisiaj, lecz – miłość. Tylko ona jedna nie ustaje.

Krótko

• Relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, 14 października br. zostały uroczyście wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Reklama

• Do likwidacji „okien życia” i promowania alternatywnych rozwiązań umożliwiających zrzeczenie się praw do dziecka wzywa Polskę Komitet Praw Dziecka ONZ. Jego zdaniem, idea „okien życia” narusza prawo dziecka do tożsamości i tym samym jest niezgodna z Konwencją o prawach dziecka. Czyżby komitet nie wiedział, że „okna” ratują życie dzieci? Czy prawo do tożsamości ma im odebrać prawo do życia?

• Prasa informuje, że samorządy nie kwapią się z deklaracjami o przyjmowaniu uchodźców, do czego zobowiązał się rząd Ewy Kopacz. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej co kilka lat szuka gmin chętnych do przyjęcia uchodźców.

• W Bydgoszczy podczas studenckiej imprezy doszło do tragedii. W wyniku wybuchu paniki w przejściu między uniwersyteckimi budynkami stratowano kilkanaście osób. Dwie z nich nie żyją, a kilkanaście zostało poszkodowanych.

• W Dniu Nauczyciela 14 października br. 15 tys. nauczycieli pikietowało przed Kancelarią Premiera. Domagali się poprawy warunków pracy i płacy.

• Sześciolatki mają gorsze wyniki w nauce od siedmiolatków. Ich problemy dotyczą głównie koordynacji wzrokowo-ruchowej, panowania nad emocjami, czytania, pisania oraz zdolności matematycznych. To wnioski z raportu „Pierwszoklasista 2014”.

• Policja ujęła trzech więźniów, którzy uciekli z więzienia w Grudziądzu. Znaleziono ich w Poznaniu. Zatrzymano jeszcze jedną osobę, która pomogła im w ucieczce.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-21 08:50

Wybrane dla Ciebie

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

2026-06-22 21:06

wikipedia.org

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Więcej ...

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07
Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Więcej ...

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59
Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!