W dniu wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych w katedrze modlono się za zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim. Wspólnie modlili się też kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz wierni świeccy. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na konieczność wdzięcznej pamięci o zmarłych, którzy stanowią historię naszych społeczności i kościelnych wspólnot. Pasterz wskazał, że nieunikniona konieczność śmierci i perspektywa zmartwychwstania skłaniają nas do lepszego, bardziej owocnego życia w łączności z Bogiem.
Tradycyjnie odbyła się procesja do podziemi bazyliki, gdzie znajdują się groby biskupów sandomierskich. Tam, oprócz modlitwy za zmarłych, proszono również o rychłą beatyfikację sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, a delegacja z parafii Baćkowice złożyła kwiaty. Był to wyraz wdzięczności za to, że Sługa Boży był proboszczem w Baćkowicach w czasie II wojny światowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tego samego dnia Biskup Ordynariusz dokonał na cmentarzu komunalnym na osiedlu Kruków w Sandomierzu poświęcenia Grobu Dziecka Utraconego. Idea budowy mogiły powstała pomiędzy duszpasterzami, urzędnikami i lekarzami oraz rodzicami, którzy utracili swoje dziecko przed jego narodzinami. Do zebranych na cmentarzu Ksiądz Biskup powiedział: – Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem miłości i sprawiedliwości wobec dzieci, które odeszły do Boga prosto z łona matki, zanim jeszcze się narodziły. Jak każdy człowiek mają one prawo do miejsca w naszym sercu i do chrześcijańskiego pogrzebu. Dlatego modlimy się za nie i poświęcamy grób, w którym ich doczesne szczątki znajdą godny spoczynek. Niech rodzice i bliscy dzieci utraconych odzyskują tu pokój ducha oraz nadzieję na spotkanie z nimi w dniu zmartwychwstania. Niech to miejsce przypomina o świętości ludzkiego życia i potrzebie szacunku dla każdego człowieka – podkreślał bp K. Nitkiewicz.
Natomiast 1 listopada bp Krzysztof Nitkiewicz modlił się za zamrłych na sandomierskim cmentarzu katedralnym. – Świętość jest czymś w rodzaju ekstremalnej wspinaczki po pionowej ścianie. – mówił – To fascynuje, a jednocześnie zniechęca. Tym bardziej, że ideał świętości odbiega zdecydowanie od tego, czym i w jaki sposób żyjemy na co dzień. Nie ulega wątpliwości, że życie świętych było naznaczone ofiarą. Jednak droga do świętości zaczyna się zawsze od odkrycia i przyjęcia prawdy, że Bóg jest miłością – mówił bp K. Nitkiewicz. Wraz z nim Mszę św. sprawowali sandomierscy kapłani. Przybyło wielu sandomierzan i gości odwiedzających groby swoich bliskich. Po zakończeniu Eucharystii wyruszyła procesja, podczas której na czterech stacjach modlono się za zmarłych rodziców, kapłanów i poległych w obronie Ojczyzny. Przy wejściu na plac cmentarny prowadzona była kwesta na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków. Jak co roku w to dzieło włączyło się wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Na sandomierskich nekropoliach kwestowali członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego wspomagani przez sandomierską młodzież.