Reklama

Niedziela Lubelska

Jubileusz 300-lecia Metropolitalnego Seminarium w Lublinie (2. dzień)

Archiwum

Drugi dzień jubileuszu 300-lecia Metropolitalnego Seminarium rozpoczęła uroczysta modlitwa w kościele seminaryjnym w intencji miejscowej wspólnoty. Z tej okazji nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej. Zainaugurowano także nowy rok akademicki 2014/2015.

- Rozpoczynamy ten jubileusz z błogosławieństwem Ojca Świętego. Abp Celestino Migliore w najważniejszym dniu naszego jubileuszu reprezentuje właśnie osobę Ojca Świętego – podkreślał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

W auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego wybrzmiało uroczyste „Gaude Mater Poloniae” i rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego 2014/2015 z immatrykulacją kleryków I roku. W czasie inauguracji rektor seminarium, ks. dr Marek Słomka, przypomniał historię seminarium sięgając do wspomnień jego absolwentów oraz przybliżył ostatnie wydarzenia z życia wspólnoty, która przez ostatni rok przygotowywała się do obchodów 300. jubileuszu

Metropolita lubelski wręczył odznaczenia „Lumen mundi” zapoczątkowane przez abp. Józefa Życińskiego. – Chcemy dzisiaj odznaczyć trzy osoby, z trzech różnych narodów, aby przypomnieć, że Ewangelia jest uniwersalna, że alumni naszego seminarium przez wieki pracowali i pracują obecnie na wszystkich kontynentach, że Kościół idzie z Ewangelią do wszystkich kultur i narodów, łamiąc bariery i granice, gromadząc nas w jedną rodzinę dzieci Bożych – podkreślał abp Budzik. Odznaczenia odebrali: s. dr Mirosława Grunt, przełożona generalna sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, ks. kan. Gian Paolo Giovanatsi z Włoch oraz ks. Gottfried Fellner z Augsburga.

Reklama

Wykład inauguracyjny pt. „Wartości europejskie w kontekście wyzwań nowej ewangelizacji” wygłosił abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi. – W seminarium usłyszałem słowa, że kapłan jest przywódcą narodu. To w moim życiu szczególnie się spełniło, bo zostałem metropolitą arcybiskupem ryskim – mówił do alumnów abp Stankiewicz.

Hierarcha z Łotwy, który w 2011 r. otrzymał tytuł „Europejczyka roku na Łotwie” mówił o zagrożeniach, z którymi we współczesnym świecie spotykają się katolicy. Wśród podstawowych wartości europejskich opartych o wiarę katolicką i o Pismo Święte wskazał tę, iż „człowiek sam w sobie jest wartością”. – Człowiek jest koroną stworzenia. Chrystus oddał swoje życie za wszystkich; za prostytutkę, za narkomana, za pijaka. Jeżeli Syn Boży oddał swoje życie za każdego człowieka, to życie ludzkie ma nieopisaną wartość – mówił abp Stankiewicz.

Wymienił też prawo do życia w wolności. – Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże jest wolny w swoich wyborach. Jesteśmy istotami moralnymi, które potrafią odróżnić dobro od zła oraz ponosić za to odpowiedzialność – dodał.

Reklama

Hierarcha jako kolejną wartość podał znaczenie równości. – Musimy pamiętać, że przesłanie ewangeliczne dotyczy wszystkich ludzi – zaznaczał. Wśród szczególnych zagrożeń równości skupił się na feminizmie. – Błąd feminizmu polega na przeciwstawieniu kobiety mężczyźnie. Kobiety próbują odebrać rolę mężczyźnie i we wszystkim jemu dorównać. Jednak w planie Bożym kobieta i mężczyzna powołani są do współpracy, do wzajemnego uzupełniania się – podkreślał arcybiskup. Czwartą pozycję w katalogu wartości według arcybiskupa zajmuje braterstwo. – Musisz pomagać biednemu, temu który jest w potrzebie. To pochodzi z Ewangelii. Trzeba mieć tę wrażliwość. Musimy wzajemnie się wspierać – zaznaczał arcybiskup.

Jako ostatnią wartość metropolita Rygi podał szacunek do przyrody. – Przyrodę musimy szanować, dbać o ekologię. Pan Bóg przecież dał człowiekowi ziemię i kazał ją pielęgnować, rozwijać. Mamy twórczo przemieniać otaczającą nas rzeczywistość – mówił.

- Jaka jest podstawowa wartość Europy? Długo się nad tym zastanawiałem. Przyszła mi myśl, że główną wartością Europy jest godność człowieka. Człowiek jest faktycznym celem w sobie, a nie może być tylko środkiem do osiągnięcia innych celów. Z godności człowieka wynikają jego prawa – podsumował abp Stankiewicz.

Hierarcha z Łotwy wskazał też na główne zadania Kościoła. - Główną misją Kościoła jest ewangelizacja, krzewienie wiary, rozpowszechnianie Królestwa Bożego. Tylko jak my mamy dzisiaj głosić Ewangelię? – stawiał pytanie zebranym na obchodach jubileuszu. Jednocześnie zwrócił uwagę, iż wymienione wartości ewangeliczne bywają współcześnie zniekształcane i odrywane od swoich pierwotnych znaczeń. Jako przykład wskazał wolność, która – jak powiedział - staje się anarchią, samowolą niszczącą naturę człowieka.

Podczas jubileuszowej inauguracji nowego roku akademickiego głos zabrał także ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. Przypomniał, że w momencie utworzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nie miał on swojej siedziby i korzystał wówczas z gościnności diecezji lubelskiej u wybitnego biskupa Mariana Fulmana. Przez cztery lata lubelskie seminarium to była siedziba KUL. Tutaj wszyscy studenci odbierali swoje wykształcenie –przypomniał ks. prof. Dębiński

- Seminarium to dla mnie miejsce szczególne dlatego, że ono w bardzo dużym stopniu służy nie tylko Kościołowi lokalnemu, czy powszechnemu, ale służy całemu społeczeństwu Lublina i Lubelszczyzny - powiedział Wojciech Wilk, wojewoda lubelski. – Tutaj przyszli kapłani zdobywają wykształcenie i kształtują powołanie, by stąd wyjść i służyć ludziom. Należy pamiętać, że bardzo często kapłani poświęcają swoje osobiste plany po to, by nam służyć. Dla nas, świeckich, jest to najważniejsze – dodał.

- Trzysta lat seminarium duchownego, za dwa lata siedemset lat istnienia naszego miasta, za trzy lata stulecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego . Wchodzimy zatem w okres wspaniałych jubileuszy. A jubileusze to okazja do wdzięczności, a z drugiej strony do podkreślania osiągnięć i życzeń na przyszłość – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na zakończenie przemówił abp Stanisław Budzik. – Gdyby nie było seminarium to pewnie nie byłoby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a potem nie powstałby Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Lublin nie byłby tym, czym jest dzisiaj – zauważył metropolita lubelski. – Mówiłem papieżowi Franciszkowi o uniwersalnym wymiarze naszego seminarium. Wychowankowie tego seminarium pracują we wszystkich zakątkach świata, od Argentyny aż po Papuę Nową Gwinee. – zaznaczył.

W uroczystościach wzięło udział wielu hierarchów kościelnych obrządku rzymskokatolickiego i greko-katolickiego, duchowieństwo archidiecezji lubelskiej, zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, przedstawiciele służb mundurowych, seminarzyści i absolwenci lubelskiego seminarium.

2014-10-25 21:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lubelska Częstochowa

2020-08-25 13:39

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 24-25

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej
należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Paweł Wysoki

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Wąwolnica odwiedzana jest przez tysiące pielgrzymów. Z bliskich i dalekich stron przychodzą do Matki Bożej Kębelskiej, bo od wieków wiadomo, że najlepsza z matek zawsze bierze w obronę swoje dzieci.

Więcej ...

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Więcej ...

Archidiecezjalne Czuwanie na Jasnej Górze

2020-09-18 17:55
Podczas Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich

Trwa Archidiecezjalna Pielgrzymka Duchowieństwa i Wiernych na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać