Reklama

Niedziela Lubelska

Jubileusz 300-lecia Metropolitalnego Seminarium w Lublinie (2. dzień)

Archiwum

Drugi dzień jubileuszu 300-lecia Metropolitalnego Seminarium rozpoczęła uroczysta modlitwa w kościele seminaryjnym w intencji miejscowej wspólnoty. Z tej okazji nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej. Zainaugurowano także nowy rok akademicki 2014/2015.

- Rozpoczynamy ten jubileusz z błogosławieństwem Ojca Świętego. Abp Celestino Migliore w najważniejszym dniu naszego jubileuszu reprezentuje właśnie osobę Ojca Świętego – podkreślał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

W auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego wybrzmiało uroczyste „Gaude Mater Poloniae” i rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego 2014/2015 z immatrykulacją kleryków I roku. W czasie inauguracji rektor seminarium, ks. dr Marek Słomka, przypomniał historię seminarium sięgając do wspomnień jego absolwentów oraz przybliżył ostatnie wydarzenia z życia wspólnoty, która przez ostatni rok przygotowywała się do obchodów 300. jubileuszu

Metropolita lubelski wręczył odznaczenia „Lumen mundi” zapoczątkowane przez abp. Józefa Życińskiego. – Chcemy dzisiaj odznaczyć trzy osoby, z trzech różnych narodów, aby przypomnieć, że Ewangelia jest uniwersalna, że alumni naszego seminarium przez wieki pracowali i pracują obecnie na wszystkich kontynentach, że Kościół idzie z Ewangelią do wszystkich kultur i narodów, łamiąc bariery i granice, gromadząc nas w jedną rodzinę dzieci Bożych – podkreślał abp Budzik. Odznaczenia odebrali: s. dr Mirosława Grunt, przełożona generalna sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, ks. kan. Gian Paolo Giovanatsi z Włoch oraz ks. Gottfried Fellner z Augsburga.

Wykład inauguracyjny pt. „Wartości europejskie w kontekście wyzwań nowej ewangelizacji” wygłosił abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi. – W seminarium usłyszałem słowa, że kapłan jest przywódcą narodu. To w moim życiu szczególnie się spełniło, bo zostałem metropolitą arcybiskupem ryskim – mówił do alumnów abp Stankiewicz.

Hierarcha z Łotwy, który w 2011 r. otrzymał tytuł „Europejczyka roku na Łotwie” mówił o zagrożeniach, z którymi we współczesnym świecie spotykają się katolicy. Wśród podstawowych wartości europejskich opartych o wiarę katolicką i o Pismo Święte wskazał tę, iż „człowiek sam w sobie jest wartością”. – Człowiek jest koroną stworzenia. Chrystus oddał swoje życie za wszystkich; za prostytutkę, za narkomana, za pijaka. Jeżeli Syn Boży oddał swoje życie za każdego człowieka, to życie ludzkie ma nieopisaną wartość – mówił abp Stankiewicz.

Reklama

Wymienił też prawo do życia w wolności. – Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże jest wolny w swoich wyborach. Jesteśmy istotami moralnymi, które potrafią odróżnić dobro od zła oraz ponosić za to odpowiedzialność – dodał.

Hierarcha jako kolejną wartość podał znaczenie równości. – Musimy pamiętać, że przesłanie ewangeliczne dotyczy wszystkich ludzi – zaznaczał. Wśród szczególnych zagrożeń równości skupił się na feminizmie. – Błąd feminizmu polega na przeciwstawieniu kobiety mężczyźnie. Kobiety próbują odebrać rolę mężczyźnie i we wszystkim jemu dorównać. Jednak w planie Bożym kobieta i mężczyzna powołani są do współpracy, do wzajemnego uzupełniania się – podkreślał arcybiskup. Czwartą pozycję w katalogu wartości według arcybiskupa zajmuje braterstwo. – Musisz pomagać biednemu, temu który jest w potrzebie. To pochodzi z Ewangelii. Trzeba mieć tę wrażliwość. Musimy wzajemnie się wspierać – zaznaczał arcybiskup.

Jako ostatnią wartość metropolita Rygi podał szacunek do przyrody. – Przyrodę musimy szanować, dbać o ekologię. Pan Bóg przecież dał człowiekowi ziemię i kazał ją pielęgnować, rozwijać. Mamy twórczo przemieniać otaczającą nas rzeczywistość – mówił.

- Jaka jest podstawowa wartość Europy? Długo się nad tym zastanawiałem. Przyszła mi myśl, że główną wartością Europy jest godność człowieka. Człowiek jest faktycznym celem w sobie, a nie może być tylko środkiem do osiągnięcia innych celów. Z godności człowieka wynikają jego prawa – podsumował abp Stankiewicz.

Reklama

Hierarcha z Łotwy wskazał też na główne zadania Kościoła. - Główną misją Kościoła jest ewangelizacja, krzewienie wiary, rozpowszechnianie Królestwa Bożego. Tylko jak my mamy dzisiaj głosić Ewangelię? – stawiał pytanie zebranym na obchodach jubileuszu. Jednocześnie zwrócił uwagę, iż wymienione wartości ewangeliczne bywają współcześnie zniekształcane i odrywane od swoich pierwotnych znaczeń. Jako przykład wskazał wolność, która – jak powiedział - staje się anarchią, samowolą niszczącą naturę człowieka.

Podczas jubileuszowej inauguracji nowego roku akademickiego głos zabrał także ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. Przypomniał, że w momencie utworzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nie miał on swojej siedziby i korzystał wówczas z gościnności diecezji lubelskiej u wybitnego biskupa Mariana Fulmana. Przez cztery lata lubelskie seminarium to była siedziba KUL. Tutaj wszyscy studenci odbierali swoje wykształcenie –przypomniał ks. prof. Dębiński

- Seminarium to dla mnie miejsce szczególne dlatego, że ono w bardzo dużym stopniu służy nie tylko Kościołowi lokalnemu, czy powszechnemu, ale służy całemu społeczeństwu Lublina i Lubelszczyzny - powiedział Wojciech Wilk, wojewoda lubelski. – Tutaj przyszli kapłani zdobywają wykształcenie i kształtują powołanie, by stąd wyjść i służyć ludziom. Należy pamiętać, że bardzo często kapłani poświęcają swoje osobiste plany po to, by nam służyć. Dla nas, świeckich, jest to najważniejsze – dodał.

- Trzysta lat seminarium duchownego, za dwa lata siedemset lat istnienia naszego miasta, za trzy lata stulecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego . Wchodzimy zatem w okres wspaniałych jubileuszy. A jubileusze to okazja do wdzięczności, a z drugiej strony do podkreślania osiągnięć i życzeń na przyszłość – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Reklama

Na zakończenie przemówił abp Stanisław Budzik. – Gdyby nie było seminarium to pewnie nie byłoby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a potem nie powstałby Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Lublin nie byłby tym, czym jest dzisiaj – zauważył metropolita lubelski. – Mówiłem papieżowi Franciszkowi o uniwersalnym wymiarze naszego seminarium. Wychowankowie tego seminarium pracują we wszystkich zakątkach świata, od Argentyny aż po Papuę Nową Gwinee. – zaznaczył.

W uroczystościach wzięło udział wielu hierarchów kościelnych obrządku rzymskokatolickiego i greko-katolickiego, duchowieństwo archidiecezji lubelskiej, zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, przedstawiciele służb mundurowych, seminarzyści i absolwenci lubelskiego seminarium.

2014-10-25 21:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaczyna się prawdziwa praca

Niedziela lubelska 2/2020, str. IV

Salezjanie doceniają zaangażowanie świeckich w tworzenie wspólnoty parafialnej

Ewa Kamińska

Salezjanie doceniają zaangażowanie świeckich w tworzenie wspólnoty parafialnej

Towarzystwo św. Franciszka Salezego to zgromadzenie zakonne poświęcające się na wzór założyciela św. Jana Bosko działalności apostolskiej i misyjnej, a przede wszystkim służbie na rzecz młodzieży. W Lublinie salezjanie są obecni od ponad 90 lat. Od 4 dekad prowadzą parafię.

Więcej ...

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Więcej ...

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03
bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim